Ponntos ity24Ponntosův brilantní návrat na evropské dráhy, zahájení sezóny ve Wroclawi, Merano s bohatou českou účastí i divoký den v Drážďanech - to všechno přineslo nedělní dění na zahraničních dostihových drahách s účastí českých koní, během něhož naši koně startovali na čtyřech drahách tří zemí, kde získali celkem 8 vítězství


Ponntos získal třetí blacktype vítězství

Událostí víkendu byl start Koně roku 2023 PONNTOSE (Power) v Premio Certosa (1000 m, 42.900 €, záznam), v němž před třemi lety jako tříletek finišoval na čtvrtém místě. Proti svěřenci Miroslava Nieslanika, který svou hvězdu svěřil Sabině Mokrošové, sice v listed klání nastoupili aktuálně zřejmě nejlepší italští sprinteři Talentuosa (Samysilver) a Noble Title (Siyouni), mimochodem první dva z loňského ročníku, českého šampióna však ohrozit nedokázali. Ponntos opět po startu převzal taktovku a ani s 61,5 kilogramy na hřbetě před sebe nikoho až do cíle nepustil, přičemž před druhým Noble Title měl náskok 2 3/4 délky. Po vítězství v Prix de Saint-Georges (Gr.3) a Dubai Dash (L) to bylo již třetí blacktype vítězství pro českého koně.

Stejný den startoval v Miláně i jeho stájový druh tříletý Highland Sweet (Highland Reel), který v úvodní Premio Tattersalls Ireland Breeze-up Sale (maiden, 2200 m, 13.200 €, záznam) skončil sedmý.

Český double v Meranu

O další dvě italská vítězství se v neděli zasloužili překážkoví koně v Meranu. Ani pod jedním není podepsaná nejúspěšnější stáj z tamních drah Scuderia Aichner, jejíž koně získali tři druhá místa. Letošní skvělou bilanci dvou vítězství ze dvou startů v Meranu ještě vylepšil osmiletý hnědák Scuderia Tania z lotu Josefa Váni staršího NATAM (So You Think), který s podporou Jana Kratochvíla potvrdil roli desetinového favorita a suverénně s náskokem 14 délek opanoval proutěnky Premio Pietro Santoni (3300 m, 16.000 €, záznam). I na dalších třech místech skončili v pořadí Vezzana (Maxios) - Arc En Ciel (Hannouma) - Darkalon (Tiger Groom) v Česku připravovaní koně.

Bohatou kolekci italských vítězství rozšířil i dvanáctiletý valach ze stáje Evy Píšťkové QUINZE DE LA ROSE (Turtle Bowl) z lotu Zdeňka Seménky, jehož nedělní úspěch v Premio Valle Aurina (stch, 3550 m, 12.000 €, záznam), v jehož sedle byl Jan Faltejsek, neslo italské pořadové číslo 8. I za ním na druhém místě skončil reprezentant černožlutých barev Scuderie Aichner Piton Des Neiges (Buck's Boum), třetí peníze vybojoval Igor (Tai Chi).

Třetí druhé místo pro Scuderii Aichner získala Santa Klara (So You Think) v krosu Premio Sergio Giorgi (3500 m, 12.000 €, záznam), v němž třetí doběhl Almost Human (Le Havre) a čtvrtý Younes (Nicaron). Za peníze byl i tříletý Sghembo (Silver Frost), který doběhl třetí v bumperu na 3000 metrů (záznam).


Česká smršť ve Wroclawi

V neděli odstartovala sezóna v polské Wroclawi a úvodní mítink se nesl zcela v režii českých koní. Ti se zúčastnili všech pěti překážkových dostihů, v každém z nich zvítězili a ve čtyřech dokonce obsadili první dvě místa. Českou smršť odstartoval debutující tříletý valach ze stáje Dr. Charváta BIOFORT (Masked Marvell), který o 2 1/2 délky před Mes Ailes (Wings of Eagles) získal úvodní dostih tamní sezóny Gonitwa WOSP o Nagrodě Sofixit 16000 zl (záznam), v němž se v současném doběhu dělil o čtvrté místo Wamba (Maxios).

Stáj Jiřího Charváta, trenér Pavel Tůma i žokej Pavel Složil sahali po vítězství i v Nagrodě 20000 zl (3400 m, záznam), French Chardonnay (Chardonnay Tcheque) však o krk zdolala ZTRACENKA (Pop Rock - Ztracená naděje) trenéra Popelky s Marcelem Novákem v sedle.

Nagroda Archicom 14000 zl (3200 m, záznam) dokonce viděla český 1 - 2 - 3 doběh, jemuž dominoval MAXIM (Maxios) ze stáje W. Kartuse v péči Grega Wroblewského a žokejem Abaevem, který o 3 1/2 délky porazil Nairobi Boy (Mukhadram), další půldruhé délky zpět finišoval třetí American Charlie (Myboycharlie).

Dokonce čtyři místa na tabuli získali čeští koně v Nagrodě Otwarcia Sezonu Przeszkodowego 24000 zl (4300 m, záznam). Svůj třetí životní i wroclawský triumf v ní získal napajedelský rodák SOPHIST (The Bogberry - Sweet Answer, Peintre Celebre) trenéra Polese ze stáje H.R.C. Moravia, jehož vedl Marek Stromský. Druhý doběhl Lianel (Champs Elysees), čtvrtá Cosmic Magic (Kamsin) a pátý Pretty King (Bathyrhon). 

Dokonalý úspěch českých koní pak v závěrečné Nagrodě Podpulkownika Karola Rómmla 24000 zl (3400 m, záznam) završila lehkým čtyřdélkovým vítězstvím čtyřletá RUNA (Seabhac) s Terezou Polesnou, díky níž zkompletoval trenér Wroblewski a stáj W. Kartuse double.

Drážďany: Rájova Heidi High porazila Devil in Pink

Rušno bylo také na dostihové dráze v Drážďanech, kam vyrazila početná skupina českých koní. Na vítězství sice nedosáhl žádný z nich, čtyři však dosáhli na dotované umístění. Z českého pohledu nejúspěšnějším dostihem byla závěrečná Auf Wiedersehen zum BBAG Auktionsrennen am 15. Juni (Class E, 4+, 1400 m, 6.000 €), v níž druhé místo, 3 1/4 délky od vítězného TARKHANA (Soldier Hollow), získala klisna stáje Arenzo Heidi High (Fast Company). které se o délku a čtvrt podařilo zdolat Devil in Pinka (Footstepsinthesand) stáje Lokotrans. 

Další dvě umístění získali čeští koně ve Spielbank Dresden Cupu 2024 (Class E, 4+, 1500 m, 6.000 €), v němž třetí finišovala  Kaleomiya (Recoletos) a čtvrtá Keep Bidding (Ribchester).

V Drážďanech se představila i jedničková Willemine (Pouvoir Absolu), ale její snaha o úspěch ve dvojkovém handicapu Preis der Freiberger Brauerei (4+, 2000 m, 13.000 €) měla velmi krátké trvání. Dostih byl startován praporkem a při skrumáži na startu ztratila Willemine svého jezdce a dostih absolvovala sama. Náplastí pro Martina Laubeho za nepříjemný pád bylo vítězství v sedle jednoho z domácích koní.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net