Velka aprilova cena 2024V sobotu pokračovala druhým dostihovým dnem sezóna na Slovensku. Bratislavské Závodisko připravilo mítink s osmi položkami, kterým vévodila Veľká aprílová cena (I.k., 4+, 1800 m, 7.000 €), v níž proti  slovenskému Koni roku Free Folie (Free Eagle) či další loňské slovenské šampiónce Blue River (Fairlypi) nastoupila dvojice českých koní, vedená loňským vítězem Velké ceny Slovenska Aigle Vaillantem (Wings of Eagles), který do dostihu nastupoval jako třetí šance.

 
Svěřenec Luboše Urbánka v barvách stáje Lokotrans hned od prvních metrů dostihu převzal jeho taktovku a pod Martinem Laubem nasadil velice svižné tempo. Díky němu se pole osmi koní na protější rovině roztáhlo až do dvaceti délek a kompaktnějším se stalo až poté, co před závěrečným obloukem dopřál Laube Aigle Vaillantovi lehký oddych. Aile Vaillant pak zavedl pole do cílové roviny, kde dlouho sahal po vítězství, ale nakonec jej o něj v posledních metrech po tuhém boji připravila zvenčí finišující loňská šampiónka koní slovenského chovu BLUE RIVER (Fairlypi - Bathory, Celtic Swing) s Adamem Florianem a před Aigle Vaillanta se o krátkou hlavu ještě vměstnal další domácí zástupce Manatan (Manatee) s Jiřím Palíkem. Favorizovaná Free Folie skončila pátá, loni v českých klasikách úspěšná Shining Sky (Pedro The Great) doběhla půldruhé délky za ní.

Nepřehlédněte: Těžká ztráta pro slovenský chov. Ve věku 15 let uhynul šampión plemeník Move Your Vision

Čeští koně sice nezískali hlavní dostih, uspěli však ve dvou rámcových. Skutečně mimořádný dojem zanechal tříletý debutant MERINO (Amaron), odchovanec hřebčína Etzean běhající v barvách stáje Kölsche Klüngel, který v trojkové Ceně Symbola (3, 1800 m) opanoval pole naprosto suverénním stylem, který cílový rozhodčí ohodnotili výrokem "zadrženě 10". Davidem Liškou vedený svěřenec Grega Wroblevského není hlášený do žádných klasických dostihů, dnešní výkon s nejvyšší vahou v poli však možná povede k nějakým dohláškám. Třetí finišovala Holčákova svěřenkyně Wild Sheep (Nathaniel), hlášená nejen do Českého derby, Oaks a St. Leger, ale i klasik na Slovensku, která na vítěze ztrácela 12 3/4 délky.

Radek Holčák by si sice možná přál lepší vstup do sezóny pro svou klasickou naději, z Bratislavy však mohl odjíždět spokojen. Trenér, aktuálně připravující 32 koní, se mohl v Bratislavě těšit ze svého prvního letošního vítěze, jímž se stal čtyřletý německý rodák LITTLE LORD, syn ex-krabčického Zazou (Shamardal), který pro stáj K-K Metal a.s. o krk získal druhý nejvýznamnější dostih dne, dvojkový handicap Memoriálu Josefa Brečku (4+, 1400 m). V sedle koně, jehož stáj získala na dražbě ročků BBAG, byla Sofie Kvízová.     

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net