Slovenský chov postihla velká ztráta. Ve věku 15 let uhynul na mozkovou mrtvici tamní nejúspěšnější plemeník Move Your Vision (Galileo), který se v roce 2019 stal tamním šampiónem otců dvouletý, o rok později získal i celkový šampionát a v roce 2021 opanoval šampionát plemeníků v Maďarsku.

 
Když se slovenské stáji OMS podařilo před 14 lety na prosincové dražbě ročků v Newmarketu za 32.000 gns zakoupit tehdy ročního Move Your Vision za 32.000 gns, psali jsme v tehdy ještě v tištěném TURF Magazínu, že jej koupila "až podezřele levně". Jeho otec Galileo (Sadler's Wells) byl už tehdy hvězdou nejen evropského chovu a jeho 58 ročků bylo v roce 2010 prodáno za průměrnou cenu 229.109 gns. Zmíněných 32 tisíc guinejí byla nejnižší cena, za jakou byl tehdy jeho roček prodán. Navíc podle statistik Racing Postu už nikdy poté nebyl roční Galileův potomek na veřejné dražbě prodán za takto nízkou cenu.

Tu jistě nezpůsobila ani matka, kterou není nikdo menší než vítězka Breeders' Cup Juvenile Fuillies (Gr.1) Cash Run (Seeking The Gold), která sice v chovu zůstala za očekáváním, přesto však už v době, kdy byl Move Your Vision nabízen, měla v dražebním katalogu uvedeny 4 vítězné potomky z 6 startujících včetně irského listed vítěze a Gr.3 umístěného Great War Eagle (Storm Cat). Navíc sama byla polosestrou jednoho z velmi úspěšných Storm Catových synů Forestryho a její matka Shared Interest (Pleasant Colony) vyhrála Ruffian Handicap (Gr.1). Svou roli mohl hrát pozdní datum narození - Move Your Vision spatřil světlo světa až 20. května, ale zkrátka kupujícím do oka nepadl a OMS se podařil dobrý nákup.

Klasický vítěz, druhý v Českém derby

Ani zmíněný pozdní datum narození nezabránil Move Your Vision v úspěšné kariéře ve dvou letech. V práci se musel ukazovat velmi nadějně, když mu trenérka Zuzana Kubovičová jako debut naordinovala vrchol slovenského kalendáře pro dvouleté Karpatskou cenu (L). Do ní dokonce odskakoval jako favorit a důvěru sázejících nezklamal, když jistě o 3/4 délky zvítězil. Přemožitele nenašel ani v rakouském vrcholu pro dvouleté Graf-Hugo-Henckel Memorialu (Gd2) a první sezónu ukončil neporažený.

Na vítězné vlně pokračoval i ve třech letech, kdy jako desetinový favorit lehce ovládl slovenskou Velkou jarní cenu (L). S čistým kontem se pak postavil na start Českého derby, do něhož také nastupoval jako první šance, ale v cíli nestačil na Kadynyho a skončil druhý. Po pátém místě ve Slovenském derby se na dva roky odmlčel a vrátil se čtvrtým místem ve Velké ceně Slovenska. Poté se postavil na start Gr.1 Grosser Dallmayr-Preis v Mnichově, kde však skončil v poli 11 koní na desátém místě, mj. 5 1/2 délky za Zazou. Poté byl zadržen ve Veľké okróbrové ceně, čímž jeho dostihová kariéra definitivně skončila.

Otec derby vítěze

V roce 2015 zahájil chovnou kariéru a hned v úvodní sezóně, v níž připustil 21 klisen, byl nejžádanějším plemeníkem ve slovenském chovu. V něm strávil i sezónu následující, po které se přesunul do Maďarska, z Maďarska se po dvou sezónách vrátil zpět do slovenského chovu. Jeho nejúspěšnějším potomkem je vítěz Magyar Derby Shy Boy, vedle něj dal druhou z Jarnej ceny kobýl Heroinu, vítěze Jarnej míľe Kaptain Joe či premianta Ceny trojročných žrebcov Tristana. Hřebec byl partnerem i několika klisen českých chovatelů včetně matky Koně roku Gaspariniho (Eagle Top) klisny Galantery (Tobougg), která po něm přivedla na svět nyní ročního hnědáka Gasparoto. V letošní sezóně stihl připustit jedinou klisnu, vítězku Ceny Arvy (I.k.) Elsu (Olympic Glory).

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net