Troop commander skderbyVítězný tým se nezměnil, jen klasickým dostihům již odrostlého Arcturuse (Fast Company) nahradil TROOP COMMANDER (War Command). 28. Slovenské derby (L, 3 hř+kl., 2400 m, 20.000 €) vyhrál stejně jako loni svěřenec trenéra Františka Holčáka v barvách stáje Meridian, kterého vítězně do cíle opět dovedl slovenský žokej Zdenko Šmida, byť cestou k němu ztratil bičík.


V době, kdy František Holčák vybíral pro stáj Meridian v Irsku koně s cílem uspět v některém z ex-federálních derby, jistě netušil, že se úspěchu v modré stuze dočká až začátkem října. Nejistá sezóna v nejisté době, kterou navíc umocnilo vyhlášení nouzového stavu, nakladla řadu překážek, dotace dostihu kvůli nim klesla na 40% původní hodnoty, běželo se před prázdnými tribunami, ale co je nejpodstatnější - běželo se.

Velkokarlovický zástupce do něj odskakoval jako teoretická (na závodišti se sázky nepřijímali, kurzy stanovila česká sázková společnost Tipsport) druhá šance za "německou" Vivienne Wells (Authorized), která hřebce zdolala v Českém derby. Podobně jako v něm i v Bratislavě běžela zvenčí a naběhala mnoho metrů navíc, zatímco Troop Commander se držel kolem šestého místa v poli. To v úvodu v nijak ostrém tempu vedl bulharský Ariham (Orindzh Bey), posléze vystřídaný domácím Sparticem (Maxios), blízko byl i Francimor (Free Eagle), zatímco druhá naděje němčické centrály Barthesa (Alhebayeb) cválala na konci pole. V průběhu dostihu čtvrtý Apolon (The Bogberry) si v závěru začal polepšovat a zavedl pole do cílové roviny. Nejlépe ale vytočil závěrečný oblouk Zdeno Šmída s Troop Commanderem, 200 metrů před cílem převzali vedení a pak již jen kontrolovali situaci. Vivienne Wells potvrdila třídu dalším druhým místem, 3/4 délky od vítěze, třetí místo Apolona je nejen největším úspěchem domácích barev, ale též úspěchem českého chovu a připomínkou jeho nedávno zesnulé chovatelky Ing. Hany Váňové. Další dvě místa putují do Němčic - Francimor skončil čtvrtý, Barthesa pátá. Stejně jako v Českém derby ani v Bratislavě neuspěl Swinging Thomas, který ale měl nepříjemný dostih s větší kolizi když koně poprvé probíhali závěrečným obloukem a s druhou menší, když do něho nabíhali podruhé.Troop Commander
pochází z druhého ročníku coolmorského plemeníka War Command (War Front), špičkového dvouletka, vítěze Dewhurst Stakes (Gr.1), Coventry Stakes (Gr.2) či Futurity Stakes (Gr.2), kterému se ve třech letech nepodařilo navázat na dvouletou formu a ze tří startů vytěžil jen jedno čtvrté místo v mílových St. James's Palace Stakes (Gr.1). V chovu zatím moc neprorazil a nedávno byl Coolmorem prodán, ale mezi 4 jeho blacktype vítězi je i premiant chilského derby.

Matka Tempura, dcera plemeníka Cape Cross (mj. otec Epsom derby vítězů Sea The Stars a Golden Horn) vyhrála jako tříletá jeden dostih na 2300 metrů v Le Mans. V chovu dosud dala 3 vítěze ze 4 startujících potomků. Její syn Pioneertown (High Chaparral) získal 4 vítězství na vytrvaleckých tratích z nichž dvou dosáhl po svém exportu do Austrálie, a vydělal celkem 70.225 liber, dcera So Familiar (Zoffany) si vedla nejlépe ve dvou letech, kdy vyhrála handicap na 1300 metrů v Corku a dosáhla na rating 82 liber, ve třech letech její forma klesala. Bába Trumbaka, dcera vytrvalého In The Wings (Sadler's Wells), zvítězila v Prix Corrida (Gr.3) na 2100 metrů.

Nepřehlédněte: Cacophonous pátý v Gr.1 Prix du Cadran! Subway Dancer a Raging Storm uzavřeli doběh Prix Dollar, Bobik vybojoval deváté místo

Zimní královnou Devoir Rien, Zlatý pohár v Česku narozenému synovi Mikhaila Glinky

Bratislava dnes hostila ještě další tři jedničkové dostihy, které též byly obsazeny i českými zástupci. V prvním z nich 37. Bratislavská míli (I.k., 3+, 1600 m, 5.000 €, záznam) přišla o své letošní čisté konto čtyřletá Tularka (Toronado) s Davidem Liškou, která si sice vůbec nevedla špatně, ale na suverénně jdoucího domácího RYONY (Zoffany), kterého trenér Línek svěřil Tomáši Lukáškovi, neměla nárok a v cíli na něj ztrácela 2 3/4 délky.

V Cene zimnej kráľovnej (I.k., 2 kl., 1600 m, 5.000 €, záznam) se jistě prosadila favorizovaná odchovankyně Jiřího Charváta DEVOIR RIEN (Olympic Glory), která i druhý životní start proměnila ve vítězství. Klisna je prvním potomkem vítězky obou exfederálních Jarních cen klisen i EJC Fillies & Mares Dumnonie (Silver Frost) a v dostihu ji vedl Jan Verner. Třetí proběhla cílem domácí Thamna (Star Poker), která špatně vytočila poslední oblouk, ale kvůli poškození od bulharské Zeyno (Pride of Dubai) postupila na druhé místo za přesunutou Zeyno.

Ve Zlatém poháru (I., 4+, 2400 m, 5.000 €, záznam) sice jediný český zástupce George Boole uzavřel doběh, vítězstvím ale potěšil v ČR narozený odchovanec Karola Szabo BOLTHORN, který po řadě jedničkových umístění získal první vítězství v nejvyšší kategorii a rozšířil řady úspěchů krabčického plemeníka Mikhaila Glinky (Galileo). V jeho sedle byl Tomáš Lukášek, který si tak z Blavy veze dvě jedničková vítězství. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking