Prix Bedel 2024bSice ne až tak početné, ale o to pestřejší a zajímavější byly sobotní starty českých koní na zahraničních drahách. Vévodily jim dva pokusy o zisk či potvrzení statusu blacktype koně na drahách ve Francii a Itálii a starty bošovických zástupců v prvních dvou polských klasických dostizích. Skvělé výsledky vezou z Mnichova i koně z krabčické tréninkové centrály Jiřího Brože.

 
Začněme v Lyonu Parilly ve Francii, kam se dvěma koňmi DS Pegas vyrazil trenér Dalibor Török. Pozornost poutal především druhý letošní start předního vytrvalce Vert Liberte (Muhaarar), jemuž Török vybral nám dobře známou  Prix Bedel (L, 4+, 2400 m, 52.000 €, záznam), v níž v roce 2018 třetím místem odstartoval Nagano Gold (Sixties Icon) svou cestu evropskými blacktype dostihy, o čtyři roky později v ní skončil druhý slovenský Opasan (French Navy) a loni zde Vert Liberte získal status blacktype koně, když finišoval třetí, půl délky za opět druhým Opasanem.

Zatímco loni strávil Vert Liberte většinu dostihu v zadní části pole a třetí místo vybojoval pěkným finišem, letos se pod Theo Bachelotem dostal krátce po startu do čela a dostih v kontrolovaném tempu odvodil. V posledním oblouku spadl na druhé místo, v cílové rovině bojoval, ale přešli přes něj další dva soupeři a do cíle došel čtvrtý, 5 1/2 délky od vítězného IRESINE (Manduro).

Stejné umístění získal i jeho stájový kolega Holly Happy (Shalaa) v handicapu Prix de Fourviere (Classe 3, 1350 m, 20.000 €, záznam), který pod Axelle Nicco též vodil a ještě 300 metrů před cílem byl v čele, pak však spadl na čtvrté místo, 2 délky od vítěze.

Kudafushi druhá z polských 1000 Guineas

Varšavské závodiště ve Sluzewieci hostilo v sobotu první dva klasické dostihy tamní sezóny, oba za účasti koní bošovické centrály Václava Luky mladšího. Ten do Nagrody Wiosenna (L, 3 kl., 1600 m, 78.750 zl, záznam), tamní verze jarní klasiky pro klisny, vyslal pátou z mostecké Jarní ceny klisen Kudafushi (Footstepsinthesand). Adamem Florianem vedená klisna se držela v zadní části pole, v cílové rovině však tmavá hnědka stáje BoKaBau s.r.o. předvedla výrazný finiš, který se z předposledního místa dostala až na druhé, délku a čtvrt za vítěznou MAGNEZJU (Phoenix of Spain).

Neztratila se ani Lynx Westminster (Holy Roman Emperor) v tamní Velké jarní ceně Nagrodě Rulera (L, 3 hř+kl., 1600 m, 78.750 zl, záznam). I jí Adam Florian naordinoval podobný průběh, v cílové rovině útočila zvenčí ze zadních pozic a vybojovala čtvrté místo, 10 délek od vítězného ZEN SPIRIT (Inns of Court), v jehož sedle slavil další úspěch Václav Janáček.  

V Mnichově kousíček od double

Výborně český turf reprezentovala i dvojice svěřenců Jiřího Brože v Mnichově. V trojkovém handicapu Preis der Pasing Arcaden (3+, 1300 m, 7.000 €) finišovala šestiletá reprezentantka PP Zámrsk Noelle (Penny's Picnic) pod vedením Tomáše Romana jen krk od vítězného DIRECT HIT (Lightning Spear), na jehož triumfu měl nemalý podíl i skvělý výkon Bauzrzhana Murzabayeva v sedle.

Nepřehlédněte: Lokotrans ve formě. Capitano překvapivě zdolal Worth Choice v Prípravné ceně

Co krabčickým o krk uteklo zde, to si vynahradili v následující Preis der Abendzeitung (Classe E, 4+, 5.000 €) a dokonce i s odvetou. Mílovou zkoušku krásným finišem opanovala pětiletá klisna ze stáje Jany Fialkové STORM KODI (Kodiac) s Tomášem Romanem, který o 1 1/4 délky zdolal Lady Roche, v jejímž sedle byl Bauyrzhan Murzabayev. 

Miláno bez umístění

Dva čeští koně startovali také v Miláně, kam vyrazila ekipa rodiny Nieslaniků, domů se však vrací bez úspěchu. Tříletá Dancing Light (Hunter's Light) nenavázala v Premio Canter 1920 (1800 m, 15.400 €, záznam) na předešlý úspěch z Mostu a po aktivním průběhu obsadila v poli 11 koní osmé místo.

V listed Premio Paolo Mezzanotte (2200 m, 48.400 €, záznam) absolvovala letošní debut a zároveň třetí pokus o úspěch v blacktype dostihu loňská vítězka Oaks BEAUTY APPROACH (New Approach), ale ani tentokrát se na dotovaná místa nedostala a doběhla sedmá z devíti účastníků. V sedlech obou svěřenkyň Miroslava Nieslanika byla Sabina Mokrošová. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net