Málokterý článek, který jsme letos na stránkách Fitmin & TURF Magazínu publikovali, měl takový ohlas jako koncem března publikovaná analýza vývoje úspěšnosti domácího chovu v porovnání s importy. Tehdy jsme vzali výsledky v českých rovinových dostizích od roku 1997 a v nich porovnávali úspěšnost koní domácích chovatelů ve srovnání s odchovanci zahraničních chovatelů. Letošní sezóna přinesla další data, tak jsme se rozhodli aktualizovat dříve publikované statistiky a zjistit, zda tehdy naznačené trendy pokračují.
Nejprve si ale zopakujme metodiku. Jako podklad pro analýzy jsme použili data z Jockey Clubu a jeho rozdělení chovatelů na domácí a zahraniční. Sice už tehdy jsme konstatovali, že toto rozlišení se lehce odlišuje od rozlišení koní českého chovu a importovaných, stejně jako nám zařazení některých chovatelů připadalo diskutabilní, ale zkreslení by to nemělo být velké a hlavně - nebyla pro nás až tak důležitá konkrétní čísla, ale spíše zachycení trendů. Tím, který nás zajímal nejvíce, bylo, zda se podle nich český chov opravdu zhoršuje, jak je, nebo možná bylo, často souzeno. Pokud si pamatujete původní článek (naleznete jej zde), víte, že publikovaná čísla zhoršování českého chovu jako celku, nebo alespoň jeho úspěšnosti na domácích tratích v porovnání s importy, nepotvrdila. Naopak. Podívejme se, zda něco změnila letošní sezóna.
Klesá už i počet importů
Věnujme se nejprve počtu startujících v našich rovinových dostizích. Tady se trend nezdá být tak přímočarý, jak jsme jej v březnu interpretovali. Tehdy jsme napsali, že "trend je jednoznačný a zcela jistě se v nejbližších letech nedočkáme změny - koně zahraničních chovatelů představují stále vyšší podíl z počtu startujících v našich rovinových dostizích". Letošní sezóna ale přinesla jiný výsledek - podíl koní zahraničních chovatelů klesl. Není to tak, že by na dráhu přišlo více koní domácích chovatelů - počet startujících v rovinových dostizích celkově klesl a tentokrát se na tomto poklesu podíleli více koně zahraničních chovatelů. To spíše než s vývojem chovu souvisí s vývojem českého turfu obecně. Pokud vývoj, míněno z pohledu financí a počtu dostihů, ukazuje na příchod horších časů, je odezva na straně importů rychlá - majitelé prostě na dražbu nejedou a koně nekoupí, zatímco chov reaguje se zpožděním. To nakonec vidíme i na letošním více než 30% poklesu počtu připuštěných klisen. A ačkoliv ani letos majitelé na zahraničních dražbách příliš nenakupovali a možná i ani příští sezónu nebude pokračovat trend nárůstu podílu koní zahraničních chovatelů v našich rovinových dostizích, brzo se k němu, jak ukazující data z chovu, vrátíme.
Průměrný výdělek českých koní vzrostl
Naopak zcela v předpovězeném trendu šel letos vývoj průměrného výdělku našich koní v porovnání s cizinci. Na jaře jsme konstatovali, že se rozdíl mezi nimi snižuje, což potvrdila i letošní sezóna. Ta se navíc ukázala, alespoň z tohoto pohledu, pro koně českých chovatelů velmi úspěšná. Zatímco průměrný výdělek koní zahraničních chovatelů lehounce klesl z 38.514 Kč na 38.500 Kč, u koní domácích chovatelů poměrně výrazně vzrostl z 16.103 Kč na 20.778 Kč. Rozdíl mezi nimi činí 17 tisíc, zatímco v nedávné době byl i více jak dvojnásobný. Na druhou stranu pořád je nutno brát v potaz, jaká data vlastně hodnotíme (data z českého dostihového provozu) a že jsou to v mnohem vyšší míře koně zahraničních chovatelů, kteří z českých tréninkových centrál vyjíždějí do zahraničí a sbírají tam peníze. Na druhou stranu letošní příklady napajedelských odchovanců Taggertona, vítěze slovenského St. Legeru a Renny Storma, který vyhrál ve Francii a získal tam i řadu dalších dotovaných míst, ukazují, že to nemusejí být jen a výlučně importovaní koně, kteří šíří slávu českého turfu v zahraničí.
Napajedla versus zbytek českého chovu
Když jsme se na jaře snažili vysvětlit disproporci mezi námi zjištěnými daty a obecně přijímanou tezí o poklesu úrovně domácích odchovanců, jako jeden z důvodů jsme uvedli i ztrátu výlučného postavení Hřebčína Napajedla, s jehož jménem stále podstatná část veřejnosti spojuje úroveň domácího chovu. Napajedla mají za sebou, alespoň podle výsledků svých odchovaců, poměrně úspěšnou sezónu, především díky Renny Stormovi a též zde odchovanému Taggertonovi z chovu Miroslava Piskly. Renny Storm ale bodoval v zahraničí a jeho výdělky ze zahraničních drah se v těchto statistikách neprojevily. Bez nich ale pokračuje už v březnu naznačený trend - sbližování průměrného výdělku napajedelských odchovanců s odchovanci ostatních českých chovatelů. Zatímco v roce 1997 byl mězi nimi rozdíl témř 23 tisíc korun, letos, navzdory meziročnímu zvýšení průměrného výdělku napajedelských odchovanců, za nimi utráceli koně ostatních českých chovatelů již jen 1.104 Kč.
Šedivá je teorie
Čísla říkají mnoho zajímavých věcí, ale jsou to pořád jen čísla, navíc zachycující jen výsledky z domácích drah v době, kdy stále vyšší podíl v činnosti domácích stájí zajišťují starty v zahraničí. Ukazují však, že s českým chovem to nemusí být tak špatné a že si důvěru, prezentovanou občasnou koupí některého z jeho produktů, zaslouží. To je asi hlavní poselství tohoto článku. Článku plného čísel a dat, u nichž bychom ale neměli zapomenout, že dostihy jsou především zábavou a myslím, že náš turf by vykazoval mnohem více "duševního zdraví", kdybychom si tuto skutečnost častěji připomínali.
Miloslav Vlček