Dosud zřejmě žádný plemeník, který prošel českým turfem, nevzbudil v zahraničním chovu takový zájem chovatelů jako druhý z Memoriálu dr. Frankenbergera a poté i účastník Českého derby 2013 BATHYRHON (Monsun). Německý rodák, který na dráze hájil barvy Avaze Ismoilova, působí od roku 2016 ve francouzském chovu a zájem o jeho služby projevují především majitelé klisen v chovu překážkových koní.


Někdejší svěřenec Arslangireje Šavujeva strávil v tuzemském tréninku jen malou část své kariéry a po nepodařeném Českém derby a následném sedmém místě v Grosser Preis des Audi Zentrums Hannover (Gr.3) v Německu odešel do Francie k trenérce Pie Brandt. Ze zřetele jej však čeští turfmani nepustili, mj. i proto, že se pravidelně utkával s excelentním ultravytrvalcem Jiřího Charváta Trip To Rhodem (Rail Link). Vrcholem jeho kariéry byla vítězství v Prix Vicomtesse Vigier (Gr.2, 3100 m) a Prix Gladiateur (Gr.3, 3100 m), cenné bylo i druhé místo v Prix du Cadran (Gr.1, 4000 m) a neztratil se ani v ascotském Gold Cupu (Gr.1, 40000 m), ve kterém obsadil páté místo.

Od roku 2016 působí na francouzském Haras de la Hetraie, kde připouští za 3.000 €. Zájem o něj stále stoupá a přibývá i úspěchů jeho potomků. I to můžeme sledovat takříkajíc z první ruky, protože prvním jeho potomkem, který uspěl v Gd1 dostihu, byl proutěnkář v péči Grega Wroblewského Isatis de l'Ecu. V úvodní sezóně připustil 57 klisen, v roce 2017 jejich počet vystoupal dokonce na 90. Následující rok dostal příležitost s 73 klisnami, v roce 2019 připustil ještě o 2 klisny více a v roce 2020 roce dostal důvěru majitelů 93 klisen. V loňském roce se poprvé přehoupl přes hranici sta připuštěných klisen, když dostal 120 klisen a letošním výsledkem vystoupal ještě výše. Podle dat France-sire připustil neuvěřitelných 174 klisen, což, jen tak pro porovnání, je jen o jedinou klisnu méně, než kolik letos bylo celkem připuštěno všech plnokrevných klisen tuzemských majitelů v naší republice. Stejně jako loni byla mezi jeho partnerkami i Famous Valley (Famous Name), v chovu Stanislava Chudáčka působící česká rekordmanka v počtu vítězství v nepřerušené řadě.

Nepřehlédněte: Další miliónový roček z Beaufay na dražbě v Deauville. Z klisny, která neúspěšně běhala v Česku

Francie dosud nevydala, nebo jsem jej alespoň nezaznamenal, celkový výsledek připouštěcí sezóny, a tak nevím, jak vysoko se v žebříčku nejžádanějších plemeníků Bathyrhon dostal, zkusmé hledání možných konkurentů ale našlo jen jediného hřebce s vyšším počtem partnerek. Byl jím Zelzal (Sea The Stars), který připustil 189 klisen.

I tuzemskými chovateli využívaný Cloth of Stars (Sea The Stars) připustil 167 klisen, otec Queen of Beaufay či Hello Hola Hay Zarak (Dubawi) dostal 162 partnerek, populární Ectot (Hurricane Run) 154 klisen, jedna z nových nadějí Victor Ludorum (Shamardal) 154 klisen a například Almanzor (Wootton Bassett) 120 klisen, stejně jako nám dobře známý The Grey Gatsby (Mastercraftsman), který byl též partnerem několika klisen českých chovatelů. Sto dvacet partnerek měl i překážkový Beaumec de Houelle (Martaline), mezi jehož letošními partnerkami najdeme i druhou z Českého derby Krasavu (Moonjaz).     

Nejlepší a také nejdražší ve Francii působící plemeník Siyouni (Pivotal), otec v Česku stojícího Lehaima, připustil 131 klisen. Pohled na jejich seznam je velmi zajímavý nejen proto, že obsahuje celou řadu třídových klisen či výborných matek, ale i kvůli vysokému počtu Galileových dcer. Spojení Siyouni x Galileo dalo dva jeho nejúspěšnější potomky St Mark's Basilicu a Sottsasse, a tak není překvapením, že jeji chovatelé hodně využívají. Letos jich za ním na Haras de Bonneval přicestovalo dokonce 42 a tvořily tudíž téměř třetinu všech klisen, které připustil. (miv)







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net