kentucky dynamiteUplynulý víkend, pro mnohé prodloužený až do úterka, přinesl excelentní triumf Troizileta v Grand Handicapu v Longchamp a také první derby trial v Karlových Varech. Ač se na česko-slovenských drahách neodběhla žádná rovinová jednička, pár podnětů k zamyšlení přinesl.


Polibek s příchutí dynamitu
Karlovy Vary odstartovali sezónu již tradičním Dnem evropské šlechty jehož dostihovým vrcholem byla dvojková Jarní cena wineBANK Frankfurt Rennen pro tříleté na 2000 metrů. Dostih, v němž loni svedli boj o vítězství pozdější vítěz Velké červnové ceny a favorit Českého derby Black Canyon s pozdějším vítězem Saint Legeru a Nejlepším tříletým hřebcem Nagano Goldem, překvapivě ovládla klisna BLESSED KISS, nastupující do dostihu s nejvyšší eventuálkou. Svěřenkyni Igora Endaltseva zakoupila před rokem pro Yerbola Baizhasrkinova agentura Imperial Bloodstock na Osarus 2yo Breeze-Up Sale za 19.000 €. Byla to dobrá investice - pár dní poté doběhla její polosestra Blessed Silence (Siyouni) druhá v Prix Maurice Zilber (L) a stejné umístění získala i o 5 měsíců později v Prix du Ranelagh (L), díky čemuž její cena na prosincové dražbě vystoupala až na 95.000 €. Jejich matka Blanc Sur Blanc (Hold That Tiger) získala jedno vítězství, je však polosetrou třináctinásobného vítěze a prvního z Dragon Stakes (L) v Sandownu Light The Fire. Rodina klisny není nijak výjimečná, z našeho pohledu je mnohem zajímavější její otec Kentucky Dynamite. Francouzský Gr.3 vítěz , který doběhl druhý v Prix Jean Prat (Gr.1), nedostal v chovu velkou šanci a jeho výsledky, podobně jako takřka u všech synů Kingmamba v Evropě, byly zklamáním. Francouzský chov tak záhy opustil a byl prodán do země, o jejímž chovu většina z nás nikdy neslyšela - do Tunisu. Zůstali po něm 4 listed vítězové, mezi nimiž ční ryzák, který vedle vítězství v listed získal v listed 4 druhá místa a také doběhl druhý v Prix Quincey (Gr.3). Asi už tušíte, kam mířím - oním nejúspěšnějším potomkem Kentucky Dynamite je Wireless, od června 2016 běhající v barvách stáje Leram.

Dvouletá forma nejlepší vstupenkou do chovu?
U koní stáje Leram ještě chvilku zůstaneme, ale podíváme se na jiného - TROIZILETA. O něm jsme se zmínili už v minulém ohlédnutí - je totiž polobratrem matky aktuálně nejlepšího tříletka v českém tréninku Sagara a jeho mateřským otcem je tudíž minule zmíněný Fasliyev, otec nové napajedelské posily Amico Fritz. Vzpomínáte, jak jsme minule psali o otcích Benidiction a Darkolvy, hřebcích Zebedee a Dark Angel, kteří po úspěšné kariéře ve dvou letech byli vzati z tréninku a ve třech letech již připouštěli? Spojení podobných plemeníků tvoří i základ pedigree Troizileta. Jeho otec Wootton Bassett, francouzský šampión dvouletých, nebyl ve dvou letech poražen a sezónu korunoval vítězstvím v Prix Jean-Luc Lagardere (Grand Criterium)(Gr.1). Ve třech letech sice zůstal na dráze, ale forma z předešlého roku již byla pryč a ze 4 startů získal dvě pátá místa a po sezóně odešel do chovu. Stejně tak Fasliyev, nejlepší evropský dvouletek sezóny 1999, nebyl jako dvouletý poražen, ve třech letech již neběhal, ale věnoval se chovu. Před pár desítkami let velmi výjimečný stav, kdy plemeník začal připouštět už jako tříletý, se v posledních letech stává stále častějším jevem.  

31 a 31 pro Galilea
V Lysé nad Labem se ve Steeplechase společnosti Pragis prosadil svěřenec Josefa Váni GIBB'S BEACH, syn listed umístěné Heavenly Bay (Rahy) a současné jedničky mezi plemeníky na této planetě Galilea. Jeho triumf byl 31. vítězstvím Galileova v ČR trénovaného potomka na našich drahách, přičemž, a to číslo Vás možná překvapí, u nás registrovaných a trénovaných potomků Galilea už bylo také 31. Jsou mezi nimi hvězdy typu Leo Gali, Touch of Geniuse, Timekeepera, Tamarind Cove, Mikhaila Glinky (ten u nás vyběhl jen jednou) či Passepartout, většina z nich však v ČR ani nezvítězila.   

Napajedelský posun do čela
Letos musel relativně dlouho čekat na vítězství koně svého chovu Hřebčín Napajedla, čekání však o prodlouženém víkendu utnul poměrně výrazně. Poprvé se chovatelé z našeho největšího hřebčína mohli radovat v Karlových Varech, kde závěrečný dostih vyhrála ORPHANTA (Pop Rock - Olmaia, Sholokhov), navíc dva dostihy mítinku vyhráli potomci napajedelského Egertona (Groom Dancer). V úterý v Lysé dosáhli napajedelští odchovanci hattricku zásluhou CELESTE (Ryan - Call Me Xela, Rainbows for Life), SERESCA (Monolit - Secretive Dancer, Night Shift) a ALEGORIE (Pop Rock - Allegria, Big Shuffle) a v průběžném šampionátu chovatelů podle zisku se napajedelský hřebčín dostal do čela, a to jak v šampionátu rovinovém, tak i kombinovaném.

Miloslav Vlček
  







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net