Kissi sturmÚvodní mítink, který v neděli hostilo mostecké závodiště, byl nejen ve znamení hlavního trialu na Jarní cenu klisen. V rámcových dostizích se dařilo českým odchovancům, kteří získali čtyři vítězství včetně jednoho v dostihu druhé kategorie a do nové sezóny tak vstoupili velice úspěšně.

 
Hned úvodní dostih se stal kořistí sedmiletého valacha z chovu Jakuba Pavlíčka KISSI STURM. Otcem již počtvrté vítězného hnědáka, který loni absolvoval jediný start, je bělouš Rosensturm (Monsun) působící v chovu Vítězslava Vandy. Rosensturm dlouhodobě patří k nejúspěšnějším plemeníkům v našem chovu, kdybychom se ale orientovali jen podle loňských českých statistik, pohled na něj by byl diametrálně odlišný. Otec šampiónky Venillie a dalších tří jedničkových vítězek měl loni na našich drahách 5 na rovinách startujících potomků, žádný z nich však v 7 startech nevydělal ani korunu a Rosensturm tak skončil na úplně posledním místě šampionátu plemeníků. Nyní je na společném pátém místě a ač pořadí po jediném mítinku má nulovou vypovídací schopnost, je jisté, že už nyní statisticky překonal svou loňskou sezónu.

Související: Profil plemeníka - ROSENSTURM. Hřebec u jehož potomků a jejich výsledků velmi záleží na pohlaví

Matka Kissi Missi (Areion), čtyřnásobná vítězka, jejímž největším úspěchem bylo páté místo v Memoriálu Rudolfa Deyla (NL) je vnučkou mnohonásobného šampióna německých plemeníků a jednoho z tamních nejvýznamnějších zdrojů rychlosti Big Shuffle (Super Concorde). Jeho dcery se v Německu nemohly nepotkat s Rosensturmovým otcem Monsunem (Königsstuhl) a spojení vytrvalce s dcerami sprintera bylo poměrně úspěšné. Dle statistik Equineline sice dalo jen 8 potomků, dva z nich ale vyhráli blacktype dostih. Vallera dvakrát uspěla v Gr.3 společnosti, listed vítězka La Ina obsadila druhé místo v Preis der Diana (German Oaks) (Gr.1) i German 1000 Guineas (Gr.2). Špatně si u nás nevedl ani ze stejného krosu pocházející The Storm.

Jedničková výkonnost podmínkou

Jak jsme již uvedli, získala Kissi Missi, mj. i matka velmi dobrého Kissi Boye (Bully Pulpit), páté místo v jedničkovém Memoriálu Rudolfa Deyla. Pokud se podíváme na kariéry matek dalších tří českých vítězů z minulé neděle, najdeme ještě vyšší třídu - všechny tři v jedničkových dostizích zvítězily. Vítěz dvojkového Memoriálu Jaroslava Podolana ORPHEUS (Storm Jail) z Ekofarmy Rybár, který před dvěma lety v Mostě vyhrál i Memoriál Vlastimila Smolíka (I.k.), je synem vítězky Oaks z roku 2011 Orphan (Zafonium). O dva roky dříve uspěla v Oaks Rabbit Zamindar (Zamindar), matka dalšího nedělního vítěze ZAMINDARTONA (Egerton), zatímco matka poprvé vítězného MIKROP ALIGHIERI (Durante Alighieri) klisny Mikrop Fong (Dr Fong) je vítězkou Memoriálu Rudolfa Deyla.

Matky obou vítězů z chovu Rabbitu Trhový Štěpánov jsou zajímavé nejen díky své úspěšné dostihové kariéře. Rabbit Zamindar pochází z mimořádně úspěšné rodiny Where You Lead (Raise a Native), báby šampióna Warninga (Known Fact), vítěze Epsom Derby Commander in Chiefa (Dancing Brave) a především skvělého plemeníka Rainbow Questa (Blushing Groom) a také jeho dvou sourozenců dříve působících v našem chovu - Arcanea (Blushing Groom) a I Shall Staye (Alleged).  

Zamindarton2
Zamindarton cválá vstříc svému dalšímu vítězství

Mikrop Fong sice z takto úspěšné rodiny nepochází, je ale polosestrou dvou blacktype umístěných klisen. Pro nás je zajímavá zvláště ta mladší, v roce 2008 narozená Morache Music, která doběhla druhá v Prix Zeddaan (L) a třetí v Prix de Ris-Orangis (Gr.3). Jejím otcem totiž není nikdo jiný než současný český plemeník Sleeping Indian (Indian Ridge).

Půjde Devoir Rien ve stopách Letní noci?

Ač se narodila ve Francii, produktem českého chovatele je i vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla DEVOIR RIEN z chovu Jiřího Charváta. Dcera vítězky Jarní ceny klisen Dumnonie (Silver Frost), klisny se statutem blacktype koně díky druhému místu v Premio Bereguardo (L), je samozřejmě též potomkem jedničkové vítězky, navíc polosestry dalších 3 blacktype koní. My Old Husbanda (Gentlewave), který běhal v barvách Charvátovy manželky a který vyhrál tři listed dostihy, asi není třeba představovat, vedle něj vyhrála stakes dostih i Barkaa (Siyouni), vítězka Prix Vanteus (Gr.3) a v několika listed se umístila i Danse du Soir (Nombre Premier). U nás se uplatnil i vítěz Ceny prezidenta Dominique (Motivator), od letoška i Gd3 vítěz na překážkách.

Devoir Rien bude pravděpodobně nastupovat na start Jarní ceny klisen jako favoritka. Neřešme nyní, že vítězky trialu nemají zrovna excelentní bilanci v první klasice a poslední vítězce, které se podařilo vyhrát JCK, je před 14 lety úspěšná Hannover Lady. Pro nás je zajímavé, že pokud by uspěla, bylo by to od roku 1995 poprvé, co Jarní cenu klisen vyhrála dcera jiné vítězky první klasiky. Před 26 lety se prosadila Letní noc (Monseigneur) z chovu mimoňského hřebčína, jejíž matka L'Avenir (Infernal), klisna z excelentní rodiny La Lézardé (Beau Prince), ovládla JCK v roce 1982. Bylo to nejen naposledy, ale také poprvé, co se v historii našeho prvního klasického dostihu něco takového podařilo.

Miloslav Vlček

       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net