Opět se čtveřicí plemenných hřebců vstoupí do nové připouštěcí sezóny Centrum Darhorse, z pohledu počtu připuštěných klisen nejúspěšnější držitel plemenných hřebců posledních sezón. Nabídka je stejná jako letos, navzdory plánům na přesun do Francie zatím v Krabčicích zůstává i nejžádanější plemeník letošní sezóny Gr.1 vítěz Zazou (Shamardal).
Ke změnám nedochází ani ve výši připouštěcích poplatků, které hřebčín dnes zveřejnil. Nejdražším z krabčického kvarteta zůstává hnědák MIKHAIL GLINKA (Galileo), který bude i příští rok připouštět za 30.000 Kč, splatných tradičně za březí klisnu z 1. říjnu. Poplatek zůstal nezměněn navzdory další úspěšné sezóně, během které jeho syn Bolthorn vybojoval titul Nejlepšího koně slovenského chovu. "Je to fantastický výsledek mít v prvních dvou tříletých ročnících dva tříleté šampióny," komentuje Glinkovy výsledky šéf krabčického chovu Ladislav Pohanka. Vedle Bolthorna měl Glinka má dráze i třetího z Velké červnové Big Bena a také vynikající polskou dvouletou klisnu Magadi, která se své domovině vyhrála druhý největší dostih pro dvouleté polského chovu. Také u nás měl na dráze nadějnou dvouletou klisnu, její letošní výsledky se ale ve statistikách neprojeví. Krabčická odchovankyně Forea sice patřila k nejlepším dvouletků domácího chovu, ale protože po záměně běhala pod jménem své tréninkové kolegyně Finigy, ze všech 4 startů, z nichž vytěžila dvě druhé místa a šesté v Ceně zimní královny, byla posléze diskvalifkována.
Úspěšný přechod do překážkového provozu předvedla loňská šampiónka tříletých klisen Slivka, která vyhrála čtvery proutěnky v řadě a sezónu zakončila druhým místem za famózní Famous Valley ve Zlatém poháru Elektrizace železnic (I.k.). "Čekáme, že tuto sezónu dostane Glinka díky Slivce více klisen z překážkového chovu," myslí si Pohanka. "Je sice podle mne především skvělým hřebcem pro produkci rovinových koní, ale překážky u nás hodně lákají a hřebec má krev, která mu dává velké šance i pro chov koní do překážek."
Dvojkou z pohledu připouštěcího poplatku je ZAZOU (Shamardal), který však ze 4 sezón, které v chovu absolvoval, byl 2x nejžádanějším hřebcem v českém chovu. Velkou část jeho partnerek ale tvoří klisny zahraničních chovatelů a právě v cizině se jeho prvním letošním dvouletým dařilo nejvíce. Jedničkou byl polský Don Zou, vítěz, který finišoval třetí za dvěma importy v listed Nagrodě Dakoty. "U Zazou oceňuji charakter hříbat, jsou stejně bezproblémová jak na práci, tak na ošetřování, jako jejich otec," hodnotí hřebce Pohanka. "Chválí si je i němečtí chovatelé, hřebec má navíc i vysokou plodnost," dodává na konto hřebce, za jehož služby chovatelé zaplatí 26.000 Kč.
O 4 tisíce lacinější je do třetí sezóny mířící mílař DUX SCHOLAR (Oasis Dream), který bude připouštět za 22.000 Kč. Jeho první potomci přijdou na dráhu v sezóně 2021 a šéf krabčického chovu se na ně moc těší. "Jsou to krásní atleti," popisuje první potomky hřebce, který během 6 sezón na dráze poznal dostihové dráhy sedmi zemí.
Nejlacinější hřebcem v krabičké nabídce zůstává devatenáctiletý MAJESTIC MISSILE (Royal Applause), prověřený otec rychlých koní, jemuž u nás udělal skvělé jméno trojnásobný šampión sprinterů Mikesh. Majestic bude, stejně jako loni, připouštět za 18.000 Kč. (miv)