deep impact3Japonský Deep Impact (Sunday Silence), směřující k zisku sedmého titulu šampióna japonských plemeníků, bude i v nadcházející sezóně plemeníkem s nejvyšším oficiálně stanoveným připouštěcím poplatkem na světě. Ten před letošní sezónou stoupl ze 30 na 40 miliónů jenů a zůstává na této úrovni i pro sezónu 2019.


40 miliónů jenů znamená přibližně 312 tisíc euro, což je částka, která převyšuje poplatek všech hřebců, u nichž držitelé poplatek zveřejňují. Výše je jen coolmorský Galileo (Sadler's Wells), který je však již několik sezón veden jako private a poplatek tudíž není zveřejňován. Představu o jeho výši si však můžeme udělat na základě výroku Huga Merryho ze stejnojmenné bloodstock agentury, který si před pár dny liboval, když se mu podařilo vydražit odstávče - klisnu po Galileo z Hazariya (Xaar), mj. matky vítěze anglického a irského derby Harzanda, "jen" za 300.000 € . "Galileo je báječný otec matek a cena je zhruba o 200 tisíc euro nižší, než Galileův připouštěcí poplatek." To ukazuje, že Galileova cena není příliš vzdálena od půl miliónu eur.

Ale vraťme se na Shadai Stallion Station. Kdo je dvojkou v tamním týmu přesně nezjistíme, protože dosavadní dvojka King Kamehameha (Kingmambo) je vzhledem k omezenému počtu připouštěných partnerek letos také veden jako "private", loni jej Shadai nabízela za 12 miliónů jenů. Výše však v příštím roce bude stát jeho syn Lord Kanaloa, kterému se povedl opravdu skvělý start v chovu, na jehož základě se jeho připouštěcí poplatek téměř zdvojnásobil z letošních 8 na 15 miliónů jenů. Poplatek byl navíc zveřejněn ještě před tím, než jeho dosud nejúspěšnější potomek tříletá Almond Eye, vítězka japonské trojkoruny klisen, uspěla i proti hřebcům a starším koním v Japan Cupu v historicky nejrychleji zaběhnutých 2400 metrech. Hřebec byl jedním z nejžádanějších plemeníků letošní sezóny, když připustilů 294 klisen. 

V žebříčku nejdražších plemeníků Shadai Stallion Station následuje prověřený Heart's Cry (Sunday Silence), jehož poplatek bude v následující sezóně stejný jako letos - tj. 8 miliónů jenů. Podívejme se ale na na nám bližší plemeníky, tj. ty, kteří do Japonska přišli z Evropy. Po velmi vlažném začátku se stále zlepšují výsledky působivého vítěze King George VI and Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) Harbingera (Danehill), který letos připouštěl za 3,5 miliónu jenů, ale příští rok už bude k mání za téměř dvojnásobek - 6 miliónů jenů. Na růstu poplatku se odrazily nejen výsledky potomků, ale i zájem chovatelů - Harbinger letos připustil 212 klisen. Opačnou cestou se vydal poplatek Novellista (Monsun), který King George vyhrál 3 roky po Harbingerovi, ale v japonském chovu zatím nijak nezabodoval a z letošních 3 miliónu jenů jeho poplatek pro nadcházející sezónu klesne na 2 miliónu jenů poté, co letos připustil jen 48 klisen. Nicméně jeho nový připouštěcí poplatek, který po přepočtu činí cca 15,5 tisíce eur, je stále nejvyšší poplatek ze všech Monsunových synů, kteří v chovu působí. Pokud se mu nepodaří jako Harbingerovi se výrazně zlepšit, myslím, že jej brzo uvidíme v některém z ostrovních National Hunt chovů, kde Monsunovi synové patří k nejžádanějším plemeníkům. (miv)


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking