dux scholar plemenikNabídku plemeníků centra Darhorse, v němž působí nejžádanější plemeníci posledních dvou sezón Zazou a Mikhail Glinka, rozšíří další velmi zajímavý hřebec - devítiletý hnědák Dux Scholar (Oasis Dream). Ten by měl v nadcházející připouštěcí sezóně působit vedle Mikhaila Glinky (Galileo), Zazou (Shamardal), Majestic Missile (Royal Applause) a Midshipse (Mizzen Mast). Informaci přinesly internetové stránky centra Darhorse.


Odchovanec slavné Juddmonte Farms DUX SCHOLAR zahájil dostihovou kariéru v Anglii, kde ve dvou letech získal jedno vítězství a 4 umístění z 5 startů a doběhl druhý v Horris Hill Stakes (Gr.3, 1400 m) v Newbury a třetí v Gr.3 Autumn Stakes na 1600 metrů v Ascotu. V péči Sira Michaela Stouta vyhrál jako tříletý listed Steventon Stakes na 2000 metrů v Newbury (záznam) a umístil se v dalších 5 stakes dostizích na tratích od 1600 do 2000 metrů. Po sezóně jej od Khalida Abdullaha koupil Ramzan Kadyrov a hřebec se stěhoval do Dubaje k trenéru Brownovi. Ze čtyř startů v Meydanu vytěžil především třetí místo v Zabeel Mile (Gr.2, 1600 m) a v létě opět změnil trenéra (celkem takových změn za svou kariéru absolvoval 6) a přesunul se do ČR k Arslangireji Šavujevovi. Ve střední Evropě se uvedl vítězstvím v Bratislavské míli (L, 1600 m), cennější však byla jeho druhá místa v Prix Daniel Wildenstein (Gr.2, 1600 m) při Arc mítinku v Longchamp a Oettingen-Rennen (Gr.2, 1600 m, záznam) v Baden-Badenu. Na zimu se opět stěhoval do Dubaje, kde vyhrál bohatě dotovaný Al Naboodah Construction Group Trophy Handicap na 1000 metrů o 175.000 dolarů a druhé místo obsadil v Dubai Trophy na 1400 metrů taktéž o 175.000 $.



V květnu zkusil ještě štěstí v Gr.1 International Sprint v Singapuru, kde skončil desátý a poté se vrátil k Arslangireji Šavujeovi, v jehož péči získal za vítězství v Bratislavské míli (L), Velké cena Prahy (I.k.) a především čtvrté místo v Gr.1 Prix de la Foret při Arc mítinku v Longchamp tituly Nejlepší mílař a Nejlepší starší kůň ČR a byl nejlépe hodnoceným koněm v generálním handicapu. I po této sezóně se znovu vracel do Dubaje, kde bylo jeho největším úspěchem třetí místo v Gr.3 Meydan Sprint na 1000 metrů. Poté si náročný celoroční program vybral svou daň a hřebec v roce 2015 nestartoval, bez umístění skončily i dva jeho starty v loňské sezóně. Celkem absolvoval 36 startů, 6x zvítězil, 10x doběhl druhý a 5x třetí a vydělal 292.747 liber.


Dux Scholar a jeho finiš v Gr.1 Prix de la Foret, kde obsadil čtvrté místo

Dux Scholar je synem jednoho z nejúspěšnějších evropských plemeníků současnosti Oasis Dreama (Greem Desert), otce 110 blacktype vítězů včetně takových es jakými jsou Midday, Muhaarar, Power, Goldream, Aqlaam či třeba Arcano. Z pohledu Dux Svholarova působení v chovu je důležitá i jeho schopnost dávat úspěšné plemeníky. Mezi jeho syny v chovu zatím nejvíce září Showcasing, stakes vítěze dalo ještě dalších 8 synů.

Hřebec pochází z úspěšné rodiny Juddmonte Farms, která už i v našem turfu ukázala své schopnosti. Dux Scholarova matka Alumni (Selkirk), sama vítězka Cheshire Oaks (L) a matka 5 vítězů z 5 startovavších potomků, je dcerou listed umístěné Ajugy (The Minstrel), která v chovu dala 8 vítězů. mezi kterými najdeme nejen vítěze BMW Europachampionatu (Gr.2) Bad Bertrich Again (Dowsing) či vítěze Tennent Cl. Breweries Scottish Classic (Gr.3) Prolixe (Kris), ale jaké klisnu Ajantu, dvojnásobnou klasickou vítězku v ČR, šampiónku tříletých klisen 1993 i nejlepšího mílaře 1993, která byla zvolena Koněm roku. Prabába Cairn Rouge (Pitcairn) byla šampiónkou starších klisen v Irsku v roce 1981, v Anglii stejný rok byla spolušampiónkou starších klisen.

Do Dux Scholara, který i českých divákům předvedl svůj brilantní finiš, vkládá centrum Darhorse nemalé, a soudě dle teoretických předpokladů oprávněné, naděje. "Moc mne těší, že můžeme našim i zahraničním chovatelům nabídnout tak zajímavého hřebce, jakým je Dux Scholar," uvedl na stránkách centra Rostislav Kopecký. "Je to krásný, dobře stavěný hřebec se širokým hrudníkem, zavázaný se silnou zádí - zcela v typu celé linie Green Deserta, která je dnes patrně nejpopulárnější otcovskou linií plemeníků v Evropě. Největším úspěchů dosáhl na míli, čímž výborně doplňuje portfolio našich hřebců, ale byl schopen dobře prostát i distanci 2000 metrů a měl i dostatek rychlosti na úspěch v dostihu na 1000 metrů. Moc si cením jeho úderného finiše, který společně s prokázanou třídou, exteriérem i výtečným rodokmenem z otcovské i mateřské strany by měl být dostatečným doporučením pro jeho chovné využití." (miv)

Související článek:
Oasis Dream a jeho linie   

 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net