satsuki shoLetos tomu bude už 30 let co tehdy dvouletá Epitome, předtím úspěšná v Pocahontas Stakes, památným finišem chytila na cílové pásce Breeders’ Cup Juvenille Fillies dlouho vedoucí Jeanne Jones a o nos vyhrála, což jí později vyneslo i titul šampiónky dvouletých klisen.

Ve třech letech sice žádného skutečně velkého vítězství nedosáhla, přesto odcházela do chovu s bilancí 5 vítězství, 5 druhých míst a 1 třetího ze 14 startů. Titul šampiónky jí otevřel dveře k nejlepším americkým plemeníkům, ale celková bilance jejích 11 potomků statisticky není na šampiónku s takovou příležitostí až tak oslňující. Z 11 potomků vzešel jeden Gr.2 vítěz a jeden listed vítěz, přičemž ani jedna ze dvou dcer nedokázala dát blacktype potomka a dosud se to nepodařilo ani žádné další klisně z její rodiny. Přesto se se jménem Epitome i nyní setkáváme v pedigree Gr.1 vítězů, naposledy tuto neděli, kdy se v Japonsku odběhly Satsuki Sho, tamní verze 2000 Guineas.Vítězství v japonské klasice, která se běží na netradiční distanci 2000 metrů, získal odchovanec Northern Farm Al Ain, syn Deep Impacta a z USA importované Dubai Majesty, vítězky Breeders’ Cup Filly & Mare Sprint (Gr.1). Dubai Majesty, kterou v roce 2010, jen pár dní po jejím největším úspěchu za 1,1 miliónu dolarů získal Katsumi Yoshida, je nejúspěšnějším potomkem a jediným Gr.1 vítězem v produkci plemeníka Essence of DubaiPulpitova syna a především kdysi nejtřídovějšího ze všech potomků Epitome.

Jako ročka jej v Keenelandu za 2,3 miliónu dolarů pro šejka Mohammeda vydražil John Ferguson, ponechal jej ale v USA. Tam hřebec jako dvouletý vyhrál Gr.2 Norfolk Stakes v Santa Anitě, následující rok ale začal v Dubaji, kde nejprve vyhrál UAE 2000 Guineas a poté i tamní Derby. V Kentucky Derby jako druhý favorit doběhl až devátý, ale vyhrál Gr.2 Super Derby a obsadil druhé místo v Gr.3 Pennsylvania Derby. Jako čtyřletý znovu zkoušel uspět v Dubaji, po dvou startech bez místa ale jeho dostihová kariéra skončila. V chovu dal jen dva stakes vítěze, vedle Dubai Majesty, matky výše zmíněného klasického vítěze, ještě vítězku Gr.3 Matchmaker Handicapu Unbridled Essence. I ta se ukazuje jako nadějná matka - její první potomek, loni tříletý Unbridled Daddy, získal několik stakes umístění včetně třetího místa v Gr.2 With Anticipation Stakes.

Epitome však dala mnohem úspěšnějšího plemeníka, než je Essence of Dubai. Mezi stakes vítězi jej sice nenajdeme, ale to neznamená, že by se mu na dráze nedařilo. Faltaat, o kterém je řeč, vůbec první potomek Epitome, běhal v Dubaji, ale v dobách před Dubai World Cupem, kdy tamní turf postrádal současnou mezinárodní prestiž. Mr Prospectorův syn v UAE proměnil 13 z 20 startů ve vítězství a byl nejlepším starším sprinterem. Připouštěl i v americkém chovu, ale slávu mu přineslo působení na Novém Zélandu. Start měl naprosto fantastický. Ač v prvním ročníku měl podle dat novozélandské plemenné knihy pouhých 15 potomků, byl mezi nimi pětinásobný Gr.1 vítěz a Kůň roku Tit for Taat či Gr.2 vítěz a Gr.1 umístěný Hey Pronto. Ani jeho druhý novozélandský ročník nebyl početný - čítal 24 potomků a znovu byl mezi nimi Gr.1 vítěz (Sedecrem) či Gr.2 vítězka (Rosina Lad). Ti začali psát úspěšný příběh plemeníka Faltaata, který vyvrcholil ziskem titulu šampióna plemeníků, ale i milníky typu Little Bridge, excelentního sprintera v Hongkongu, který v roce 2012 vyhrál King’s Stand Stakes a stal se prvním novozélandským Gr.1 vítězem na mítinku Royal Ascot.

Pro samotného Faltaata byl milníkem i rok 2016, kdy Howard Be Thy Name vyhrál South Australian Derby a stal se prvním Gr.1 vítězem z Faltaatovy dcery. Syn vítězky Gr.2 Jayco Stakes Bellini Rose je čtvrtým blacktype vítězem z matky po Faltaat.

Zatímco skrze syny, respektive jejich potomky a potomky jejich potomků, krev Epitome nadále koluje v žilách velkých vítězů (jednoho stakes vítěze dal i vítěz tří menších dostihů v USA Danjur), založit úspěšnou rodinu se Epitome nepodařilo. Neměla ale mnoho šancí, z 11 potomků dala jen 2 klisny, z nichž nestartovavší Chinoe Road dala jen dva potomky, hřebce a valacha. Tíha pokračování rodiny tak leží na taktéž nestartovavší Jordanesque, která však byla před 10 lety prodána do Argentiny. Tam skončily i dvě její dcery, další dnes působí na Jamajce. Možná jiné prostředí jim pomůže a krev Epitome se díky nim prosadí i v maternitní linii. I bez ní ale zřejmé, že se krev šampiónky a vítězky čtvrtého ročníku Breeders’ Cup Juvenile Fillies neztratila a koluje i v žilách letošního klasického vítěze.

Miloslav Vlček
Přetištěno ze serveru Blacktypepedigree.com

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking