Vítěz Epsom derby 2001 a jeden z nejúspěšnějších plemeníků celé historie chovu anglického plnokrevníka GALILEO (Sadler's Wells) byl uspán. Dvanáctinásobný šampión plemeník na ostrovech, který získal i jeden titul šampióna v Česku, byl uspán kvůli "vyčerpávajícímu" zranění nohy.

 
"Je to velmi smutný den, ale měli jsme neuvěřitelné štěstí, že jsme ho v Coolmoru mohli mít. Rád bych poděkoval všem obětavým lidem, kteří se o něj po celou dobu tak dobře starali," komentoval hřebcův skon John Magnier, jeden ze spolumajitelů Coolmoru, v jehož barvách Galileo běhal a poté i velmi úspěšně působil v jeho chovu. "Vždy byl pro nás výjimečným koněm a byl vůbec prvním vítězem Derby, kterého jsme v éře po Vincentu O'Brienovi v Ballydoyle měli. Rád bych poděkoval Aidanovi a jeho týmu za skvělou práci, kterou s ním odvedli. Vliv, která na plnokrevníka má prostřednictvím svých synů a dcer, bude trvalým dědictvím a jeho fenomenální úspěch je opravdu nevídaný."  

Půlmiliónový plemeník

Vítěz 6 z 8 absolvovaných startů vyhrál vedle Epsom derby  i Irish Derby, King George VI And Queen Elizabeth Diamond Stakes ale také i Derby Trial Stakes (Gr.3), kde za ním doběhl druhý pozdější český plemeník Exaltation (Rainbow Quest). V chovu začal působit v roce 2002 v Coolmoru, který s výjimkou úvodních let, kdy jako pendler stál i v Austrálii, nikdy neopustil. V první sezóně připouštěl za 50 tisíc irských liber, ale již o 5 let později za jeho služby Coolmore žádal 150 tisíc eur. To bylo naposledy, co oficiálně zveřejnil jeho cenu, od té doby byl veden jako "private" a neoficiálně připouštěl za 500-600 tisíc eur.

A bylo nemálo chovatelů, kteří tuto investici rádi realizovali.  Ač v historických tabulkách producentů blacktype vítězů mu zatím náleží druhé místo za Danehillem (Danzig), je jisté, že s potomky, kteří mu ještě vyběhnou, svého soupeře překoná a stane se nejúspěšnějším plemeníkem historie podle jejich počtu. Dosud dal 338 blacktype vítězů z registrovaných 3038 potomků, kteří dosáhli dostihového věku. Vyjmenovat i jen ty nejlepší je nad rámec jednoho článku, ale zmiňme alespoň Frankela, podle mnohých nejlepšího poválečného koně světa. V počtu Gr.1 vítězů ale vede historické tabulky už nyní - dal jich 91.

Symbolický odchod

Trochu symbolicky se dá říct, že Galileův odchov přichází v době, kdy nastal čas, že už odejít mohl. Odchází totiž v době, kdy po dlouhém čase nevede šampionát anglických a irských plemeníků, jehož čelo aktuálně okupuje jeho nejlepší syn Frankel. A odchází jen pár dnů poté, co jeho vnuk St Mark's Basilica (Pivotal) skvěle vyhrál Eclipse Stakes a ukázal, že v něm Coolmore má velmi atraktivního plemeníka, který by Galilea mohl jednou zastoupit. Zda se mu to podaří, na to si budeme muset pár let počkat, ale takhle třídového koně už Coolmore do chovu dlouho nezařadil.

I přesto bude Galileův vliv patrný hodně, hodně dlouho. Ač sice v ostrovním šampionátu zaostává za Frankelem, anglickému a irskému ale i celoevropskému žebříčku nadále suverénně vládne v kategorii mateřských otců. Už více jak dvě desítky jeho synů dali Gr.1 vítěze a lze očekávat, že jeho odchodem dostanou v Coolmoru větší příležitost i jeho synové jako Churchill či Gleneagles. Současná politika takřka neomezeného počtu klisen připouštěných jedním hřebcem výrazně znesnadňovala nástup mladých synů úspěšných plemeníků a Galileovi coolmorští synové jistě nebudou jedinými, kterým se otevře cesta k elitním matkám, které dosud připouštěl jejich otec.

Šampión plemeníků v Česku

Také v našem turfu zanechal Galileo nesmazatelnou stopu a to navzdory skutečnosti, že vzhledem k astronomickým cenám jeho potomků se k nám dostávali především ti, kteří na dráze či alespoň v tréninku neukázali tolik potenciálu, aby si je předešlí majitelé nechali. I přesto jeho syn Touch of Genius vyhrál pro Statek Blata Český ráj České a poté i Slovenské derby a o rok později jej na Slovensku napodobil Timekeeper. Skvěle si vedla i jeho dcera Leo Gali, která do českého turfu přišla již jako blacktype kůň, stejně jako vítěz Queen's Vase (Gr.3) Mikhail Glinka, dnes plemeník v Krabčicích. Vedle hřebce, jemuž se v obou úvodních ročnících podařilo zplodit šampióna (Slivka, Bolthorn), stál v českém chovu i Durante Alighieri. 

Mimořádný vliv na náš turf měli a mají i jeho vnuci a vnučky. Jeho krev koluje v žilách obou nejtřídovějších koní, jaké v našem turfu dnes máme - Nagano Golda, jehož otec Sixties Icon je Galileovým synem, tak i jeho předchůdce Subway Dancera, který je pro změnu synem Galileovy dcery. 

Galileo bude chybět nejen v Coolmoru...

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net