galileo2Galileo plní každoročně stránky dostihového zpravodajství díky úspěchům svých potomků a nyní také zásluhou potomků svých synů v čele s Frankelem či Nathanielem, otci dvou nejlepších evropských koní loňské sezóny.


Galileo se ale též vypracoval do pozice úspěšného mateřského otce, kterému se tento víkend podařilo zdolat významný mezník - 100 blacktype vítězů. Jubilejním 100. potomkem některé z jeho dcer, který dokázal zvítězit v blacktype dostihu, byl irský ZIHBA (Choisir), který v neděli o půldruhé délky vyhrál Gr.3 Amethyst Stakes na jednu míli v Leopardstownu. 

Zihba je synem plemeníka Choisir (Danehill Dancer), Danehillova vnuka, z jehož linie pochází největší část hřebců, s nimiž daly Galileovy dcery stakes vítěze. Statisticky plných 44% všech blacktype vítězů z Galileových dcer je po hřebcích právě z Danehillovy linie. Ti jsou také partnery Galileových dcer nejčastěji. V posledních letech hledá především Coolmore vhodné partnery pro stále rostoucí počet jeho dcer ve svém chovu a jedním z vyvolených se stal americký War Front (Danzig), který s Galileovou dcerou Misty For Me, čtyřnásobnou Gr.1 vítězkou úspěšnou mj. v Irish 1000 Guineas či Pretty Polly Stakes, dal dva Gr.1 vítěze - vítězku Falmouth Stakes a dalších dvou Gr.1 dostihů Roly Poly a letos tříletého U S Navy Flag, který loni ovládl Dewhurst Stakes (Gr.1) i Middle Park Stakes (Gr.1).

Relativně novým jménem pro mezi partnery Galileových dcer je japonský multišampión Deep Impact (Sunday Silence). Slovo relativně je na místě, neboť toto spojení už coolmorští začali zkoušet před 5 lety. Tehdy byla Deep Impactovou partnerkou dvouletá evropská šampiónka Maybe, která v roce 2014 přivedla na svět klisnu Pavlenko, loni umístěnou na třetím místě v listed Platinum Stakes. Klíčový pro další rozvoj tohoto spojení byl ale až následující potomek, jímž není nikdo jiný než současný horký favorit Epsom Derby, přesvědčivý vítěz 2000 Guineas  Saxon Warrior. Už po jeho loňských výsledcích vrcholících vítězstvím v Racing Post Trophy poslali coolmorští do Japonska 5 Galileových dcer (viz starší článek) a poté, co Aidan O'Brien nešetří superlativy na konto své derby naděje, můžete jen spekulovat, co všechno ještě Saxon Warrior předvede a jaký to bude mít dopad na zájem majitelů špičkových Galileových dcer o připuštění u japonského šampióna.

Galileovy dcery najdeme také v našem chovu, přesně zde stály 4 jeho dcery - 3 (Leo Gali, Luxurious a Ghalaphade) stále působící v Centru Darhorse, čtvrtá (Danehill Gal) působila v chovu Hřebčínu Křenek, ale již uhynula. Darhorse nejčastěji připouští jeho dcery hřebce Zazou, jehož otec Shamardal dal s dcerami Galilea 4 blacktype vítěze (včetně Subway Dancera) a další 4 dal Shamardalův syn Lope de Vega. Darhorse tak opakuje ve světě úspěšné spojení - kros Shamardal x Galileo má vysoký, 18% podíl blacktype vítězů z potomků dostihového věku, a i Lope de Vega dosahuje s jeho dcerami nadprůměrných výsledků, když podíl stakes vítězů mezi nimi činí 13%. (miv)

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking