1000 Guineas, jeden ze dvou klasických dostihů otevřených pouze klisnám, má v chovu anglického plnokrevníka mimořádně důležité místo. Jeho vítězky patří k nejžádanějším potenciálním matkám a listina vítězek 1000 Guineas i řady obdob této klasiky v jiných zemích je plná jmen, které psaly historii chovu plnokrevníka. Jak si z tohoto pohledu stojí česká varianta?


Pravidelným čtenářům těchto stránek není třeba připomínat, jak složitým obdobím prochází domácí chov a jak obtížně vzdoruje nejen importovaným jedincům, ale i nízkému zájmu o domácí produkci. To se odráží i na ceně klasických vítězek, pro které, respektive pro jejich majitele, je mnohdy finančně lukrativnější nechat klisnu co nejdéle na dráze, než zkoušet štěstí v chovu, o prodeji do chovu ani nemluvě. Ohlédněme se, s vědomím těchto skutečností, za vítězkami naší Jarní ceny klisen v tomto století a jejich chovnými kariérami. Připomeňme, že v minulosti Jarní cenu klisen vyhrály tak důležité matky jako Redakta, Century, Novela či Tarantella, jejichž potomci ale věsměs behali v době, kdy naši koně nebyli konfrontováni, nebo jen velmi omezeně, se zahraniční konkurencí. 

Na začátek je nutno dodat, že tento článek je opravdu jen ohlédnutí. Na zhodnocení chovné kariéry vítězek je příliš brzo, když velká část z nich z nich dosud nemá na dráze startující potomky a většina na početnější skupinu potomků ještě čeká. Přesto, myslím, takové ohlédnutí nebude nezajímavé.

První vítězkou Jarní ceny klisen v tomto století byla Havana Cuba (Sun Valley), pro kterou byl klasický triumf jediným vítězstvím kariéry, v jedničkách získala navíc třetí místo v Memoriálu Rudolfa Deyla. Ani její chovná kariéra nebyla příliš bohatá - ze dvou registrovaných potomků se na dráze ukázal jen jeden - Monarchova (Sadler's Wells) dcera Havanka, která ve třech letech vyhrála jednu čtyřku ve Velké Chuchli a ve čtyřech letech zvítězila ve čtyřkovém steeplu v Lysé nad Labem.

Vítězka z roku 2001 a tehdejší přemožitelka pozdější šampiónky Vapety Maroma (First Trump) získala vedle Jarní ceny klisen v Cenu Hřebčína Napajedla (CH) a doběhla druhá za Tribal Instinctem v Saint Leger, ale v chovu se žádného startovavšího potomka nedočkala. V Anglii, kam ji její majitel Alex Gorrie odvezl a kde ještě dvě sezóny běhala, aniž by získala dotované umístění, dala v roce 2006 hřebce po One More Tiger (Java Tiger), ten se ale nikdy na dráze neukázal.

Jednou z nejlepších rodin ze všech vítězek JCK po roce 2000 se mohla chlubit Larrimah (Platini), která zvítězila v roce 2002. Kvalitu jejího pedigree nedělal ani tak Platini, byť ten rozhodně nebyl špatným plemeníkem, ale především její matka L'Heure Bleue (Kendor), která v chovu dala 4 blacktype potomky včetně vítěze Prix du Cadran (Gr.1) Le Miracle (Monsun). Bohužel Larrimah u nás v chovu nepůsobila, majitel ji dovezl do Kazachstánu, ale ještě před exportem ji nechal připustit Rainbows for Lifem. Z tohoto spojení se v Kazachstánu narodil hřebec Lariman, který ze 3 startů získal 3 umístění včetně třetího místa ve Sprinterskij Prix (KAZ-Gd3) v Alma Atě. O tři roky později přivedla Larrimah na svět hřebce Balbraun, jehož otcem nebyl nikdo jiný než bývalý šeský šampión Sammetsman (Polar Falcon). Balbraun vyhrál v Alma-Atě jeden handicap a doběhl pátý v tamních 2000 Guineas (KAZ-Gd1).

Balbraun
Balbraun, potomek Sammetsamana a Larrimah 

V roce 2003 se v Jarní ceně klisen prosadila z Anglie importovaná Catoffle (Catrail), která poté vyhrála i Cenu Arvy (L), Cenu Hřebčína Napajedla (NL) a Oaks (L). V chovu Jiřího Trávníčka se dvojnásobná klasická vítězka dostala k řadě zajímavých evropských plemeníků, ale s žádným z nich nedala potomka, který by se jí dokázal přiblížit. Nejblíže k tomu měla vítězka Memoriálu Rudolfa Deyla (I.k.) Cassie (Alexandros), která doběhla čtvrtá v Oaks (L) a loni byla zařazena do mateřského stáda Hřebčína Napajedla, kde třeba potvrdí pravidlo, že dostihové šampiónky nemusejí být úspěšnými matkami, ale jejich dcery to často v chovu vynahradí. Nicméně i Catoffle má nadále šanci - třeba už letos, kdy přijde na dráhu její dcera Carmella, jejímž otcem je Campanologist (Kingmambo).

Minimálně stejnou, ale možná ještě vyšší třídu měla následující vítězka Arganta (Monsun), která vedle Jarní ceny klisen vyhrála ještě další tři klasické dostihy a z 10 startů, které během kariéry absolvovala, získala 8 vítězství, jedno druhé místo a jedno třetí (v debutu). Velmi úspěšná je i v chovu a ač poslední potomci nejsou tak úspěšní jako ti první, stále patří k nejúspěšnějším matkám v našem chovu. Stáj Wrbna Racing ji umožnila cestu k předním německým plemeníkům, v cestě připouštění klisny v zahraničí pokračuje i současný majitel Marek Šimák. Hned Argantin první potomek Arcibaldo po Dashing Blade získal titul šampióna dvouletých hřebců a jako tříletý sice vyhrál jediný dostih - proutěnky Cenu Elektrizace železnic (III.k.) na konci sezóny, během které však získal umístění v největších dostizích pro tříleté včetně druhého místa v Českém derby, ve kterém nestačil pouze na Age of Japa. V jedničkách se umístil i její druhý potomek Anwilka (Dashing Blade), Anjou (Sholokhov) vyhrála Cenu Hřebčína Křenek (I.k.) - bývalou Cenu Hřebčína Napajedla. Aktuálně má Arganta na dráze čtyřletého syna Agricolu (Sholokhov) a tříletého Argana (Lord of England), oba jsou však stále nezvítězivší, a v příštích sezónách bychom se měli těšit na její potomky po Reliable Man (Dalakhani) či Rock of Gibraltar (Danehill). Potěšitelné je, že Arganta jako v chovu nejúspěšnější vítězka JCK v tomto století má pokračovatelky ve svých dcerách. Ve francouzském chovu působí Analandia (Sholokhov), jejíž porvní potomek valach Delice d'Helice (Enrique) se sice na dráze neukázal, letos ale přivedla na svět dalšího - klisnu Ana's Land (Montmartre). Bohužel další dcera Arganty Anwilka letos krátce po porodu kobylky po Zazou uhynula, druhá dcera Anjou, jejíž zatím jediný startovavší potomek tříletý Anjolli (Egerton) toho sice zatím moc neukázal, stojí v Napajedlích Brzo přijdou na dráhu další její potomci včetně letos narozeného Absolutica po Pouvoir Absolu.


Argantina vnučka Anshoa, dcera Anwilky, vyhrála jako dvouletá dostih II. kategorie  
      
Nejpřesvědčivější z vítězek JCK v tomto století byla zřejmě v roce 2005 úspěšná Ecologically Right (Entrepreneur). Klisna, kterou stáj PROSPECS zakoupila 7 měsíců předtím jako dvouletou v Newmarketu za 32.000 gns, deklasovala soupeřky stylem zadrženě 11 a mimořádnou třídu potvrdila i osmidélkovým triumfem v Ceně Pat's Music (L). V chovu ale za výkony na dráze velmi výrazně zaostává. Ač její matka Logic (Slip Anchor) dala 9 vítězů z 10 startujících potomků včetně blacktype vítězky Crowley's Law (Dubawi), která doběhla druhá v Gr.1 First Lady Stakes v Keenelandu (mimochodem neprodaná na předloňské dražbě v Kentucky po nabídce 950 tisíc dolarů), z 5 startovavších potomů Ecologically Right vyhrál jen jediný - hnědka Epoletta (Tribal Instinct), která před dvěma lety po tuhém boji získala dostih IV. kategorie ve Slušovicích.

V roce 2006 přicestovala vítězka JCK z Německa. Rölkeho svěřenkyně Königin Arte (Artan) se následující rok do ČR vrátila, ale už jako překážková klisna v péči Josefa Váni. Ač žádný překážkový start neproměnila ve vítězství, získala řadu umístění v listed překážkových dostizích. Poté si ji Gestüt Elsetal zařadil v Německu do chovu a z dosavadních potomků dva vyběhli a ani jeden si nevede špatně. Sedmiletý König Arte (Big Shuffle), mající už letos na kontě 3 starty, dosud v Německu vyhrál 5 dostihů včetně dvojkového handicapu, čtyřletý Koenigin Mum (Samum), kterého trénuje Josef Váňa, zakončil loňskou sezónu trojicí vítězství na proutěnkách vrcholících Zlatou sponou tříletých.

Zajímavou vítězkou byla Hanover Lady (Dashing Blade), která jistě o 3 délky před ostatními dominovala ročníku 2008. Hanover Lady se později neztratila ani v listed konkurenci v Německu, v Hannoveru jen po tuhém boji o krk prohrála souboj se Slade o HTP-Cup, listed dostih na 1300 metrů. Jako pětiletá absolvovala ještě jeden start pod stájí Hrubý, ale již ve francouzském tréninku, v zemi galského kohouta, kde byla následně zařazena do chovu. Zatím nejúspěšnějším potomkem české klasické vítězky je hřebec Aireybor (Whipper), čtyřnásobný vítěz se ziskem přes 55 tisíc eur.

Další dva ročníky Jarní ceny klisen si odvezl do Německa trenér Andreas Wöhler, který v roce 2008 přivezl do Chuchle Picobellu (Big Shuffle) a o rok později Butterfly Lady (Royal Dragon). Do chovu byla ale zařazena jen Picobella, která před startem u nás doběhla druhá v listed v Německu. Dosud jí vyběhli dva potomci - první Pretty Highness (Tertullian) vyhrála v Německu 3 menší dostihy a vydělala necelých 20 tisíc eur, druhý Plein Ciel (Mamool) absolvoval jen dva starty, v obou doběhl na druhém místě.

Triumfem příslušnice jedné z nejstarších českých rodin, Look Honeyho dcery Vinnah, skončila Jarní cena klisen v roce 2010. Společnost Orling, která je majitelem i chovatelem Vinnah, klisnu po skončení zařadila do svého chovu a loňský klasický ročník ukázal, že promyšlená práce s úspěšnou rodinou, u které Vinnah reprezentuje již třetí generaci v chovu Orlingu, se vyplácí. Rosensturmova dcera Venillia sice nenavázala na matčin úspěch v Jarní ceně klisen, ve které finišovala na třetím místě, ale získala druhá místa v Oaks a trialu na něj (bývalá Cena Hřebčína Napajedla) a sezónu uzavřela dvěma triumfy v dostizích II. kategorie. Letos by měl na dráhu přijít další potomek Vinnah, dvouletá Vinny Agnes, jejímž otcem je Darsalam.

Brittany (Mujahid), která po vítězství v Jarní ceně klisen v roce 2011 dokázala úspěšně vzdorovat i hřebcům a uspěla i ve slovenské Velké jarní, též dostala šanci v chovu, ale nikoliv u svého majitele stáje Lokotrans, nýbrž v Centru Darhorse, kterému ji stáj prodala. Brittany má na dráze jednoho potomka, letos čtyřletého Bulpita (Bully Pulpit), vítěze dvou dostihů III. kategorie. Na podzim přijde do tréninku její další potomek Big Ben, syn Mikhaila Glinky. Uvidíme, jak moc bude slyšet. Letos se jí narodil hřebeček po Zazou a znovu jím byla připuštěna.

Jednou z mála vítězek Jarní ceny klisen, která následně prokázala schopnost uspět i v blacktype dostihu, je vítězka z roku 2012 French Quebec (Excellent Art), která v milánské Premio Virziere (Gr.3, 2000 m) doběhla druhá. Její matka navíc dala vedle české klasické vítězky i v irských listed umístěnou Perfect Madge (Acclamation) a tak její výsledky v chovu budou očekávány s napětím. 

frenchQ
French Quebec se svou letos narozenou klisnou po Zazou. Foto Magdalena Hamříková

V roce 2013 uspěla v Jarní ceně klisen Nidara (Kallisto), ve Francii narozená hnědka z chovu Jiřího Trávníčka. Ten však svou odchovankyni do chovu nezařadil, klisnu nabídl k prodeji na Středoevropské dražbě, kde však nebyl prodána po nejvyšší nabídce 55 tisíc korun. V roce 2016 ji zařadil do chovu Daniel Habich, kterému loni porodila porodila klisnu Nidarku po Age of Jape, letos další kobylku s poetickým jménem Na konci duhy po Zazou a byla připuštěna Shamalganem.

Ohlédnutí za vítězkami Jarní ceny klisen v tomto století a jejich působením v chovu uzavřeme vítězkou z roku 2014 Najinskou (Areion). Šampiónka dvouletých i tříletých klisen stáje DAR byla loni poprvé připuštěna a letos se jí narodila kobylka po Zazou. Letošním partnerem byl Majestic Missile.

Pokud výše uvedené výsledky shrneme, zjistíme, že jen dvě z vítězek Jarní ceny klisen v tomto století daly v chovu jedničkového vítěze - Arganta, která tak učinila dvakrát, a Catoffle. Lze však předpokládat, že některá z mladších vítězek bilanci vylepší, a fakt, že jsou vesměs partnerkami velmi perespektivních plemeníků v čele se Zazou, by jim to měl usnadnit.

 Miloslav Vlček   



     
   
 
 







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net