Rajsaman2V neděli v Deauville svedli Brametot s Le Brividem nádherný souboj o vítězství v Poule d’Essai des Poulains, francouzských 2000 Guineas. Těsně o krátkou hlavu vyhrál Rajsamanův syn Brametot, druhý Le Brivid je synem Siyouni. První dvě místa tak obsadili potomci plemeníků působících ve Francii, což u francouzské klasiky není zrovna obvyklé.


V Anglii či Irsku je to jiné. Podíváme-li se na výsledky posledních ročníků 2000 Guineas a Irish 2000 Guineas jen velmi zřídka najdeme aby otcem vítěze či druhého v cíli byl plemeník stojící mimo Anglii a Irsko, nebo přesněji mimo Irsko či Anglii, protože úspěchy irských plemeníků v čele s Galileem jsou přece jen hojnější. V Poule d’Essai des Polains sice podobná situace jako letos nastala i v roce 2012, kdy vyhrál Lucayan po plemeníku tehdy stojícím na Haras de la Reboursiere Turtle Bowl (Dyhim Diamond) před Veneto, jehož otcem je dříve na Haras du Hoguenet působící Panis (Miswaki), ale kdybychom hledali další případ, musíme se vrátit daleko do minulosti. A to téměř 40 let do roku 1978, kdy zvítězil Nishapour po Zeddaan a druhý skončil Rusticaro po Caro.

Výsledek z roku 1978 nám zároveň dává odpověď na otázku, proč se ve francouzských 2000 Guineas tak málo prosazovali potomci francouzských plemeníků. Zeddaan, sám vítěz Poule d’Essai des Poulains, byl po 10 sezónách ve francouzském chovu prodán do Japonska, Caro strávil ve Francii jen 6 sezón, po kterých se přesunul do Kentucky na Spendthrift Farm. Právě odchod celé řady nadějných hřebců, z nichž se později stali hvězdy, výrazně oslabil francouzský chov a tamní vrcholy vyhrávali potomci plemeníků stojících mimo zemi galského kohouta. Přidáme-li ke zmíněné dvojici další jména jako RivermanNureyevLyphardIrish River či Green Dancer, kteří též začínali ve francouzském chovu, ale ten záhy opustili, snadno si představíme, o co vše francouzský chov přišel během výprodeje hřebců v 70. a 80. letech přišel.

I po odchodu výše zmíněných stálo ve Francii několik špičkových hřebců, vzpomeňme především Linamixe či Highest Honor, ale poté, co ukončili kariéru, neměli francouzští chovatelé při hledání špičkových plemeníků doma příliš mnoho na výběr. V posledních letech se ale situace obrací a současná nabídka hřebců je mnohem bohatší než dříve. Doběh Poule d’Essai des Poulains můžeme brát i jako doklad tohoto tvrzení.

Nemalou roli v renesanci francouzského trhu s plemeníky sehrál Haras de la Cauviniere, na kterém působí nejen Brametotův otec Rajsaman, který má na dráze první tříleté, ale také současný nejdražší plemeník ve Francii vítěz Prix du Jockey Club Le Havre, jehož poplatek z původních 5,000 euro, za které začínal připouštět v roce 2010, stoupl až na 60,000 euro. A oprávněně. V prvním ročníku měl vítězku Poule d’Essai des Pouliches a Prix de Diane Avenir Certain, další klasický úspěch mu loni přinesla La Cressonniere, která též uspěla v Pouliches.

Skvělým mladým plemeníkem je i otec druhého z letošních Poulains Pivotalův syn Siyouni, působící na Aga Khanově Haras de Bonneval. I on dal vítězku Poule d’Essai de Pouliches - v roce 2015 úspěšnou Ervedya, která uspěla i za kanálem v Coronation Stakes. Siyouni dnes připouští za 45,000 euro a je druhým nejdražším plemeníkem ve Francii. Z minima příležitosti vytěžil maximum Kendargent, který dříve připouštěl jen za 1,000 euro a dnes si Haras de Colleville za jeho služby účtuje dvaadvacetinásobek.

Řada dalších atraktivních plemeníků na debut svých potomků teprve čeká. Například vítěz Prix du Jockey Club, Galileův syn Intello, který se po dvou sezónách v Cheveley Park Stud vrátil do Francie, kde druhou sezónu stojí na Haras du Quesnay. Velmi zajímavá jména přivedla do francouzského chovu Al Shaqab Racing - hřebci jako ShalaaOlympic GloryPlanteur či The Wow Signal ukazují, že nabídka plemeníků se silným potenciálem se ve Francii zvyšuje. Letošní raz-dva doběh Poule d’Essai des Poulains či vítězky předešlých tří ročníků Poule d’Essai des Pouliches ukazují, že tato změna v nabídce francouzských plemeníků se už odráží i na dostihové dráze.

Miloslav Vlček
přetištěno ze serveru Blacktypepedigree.com
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking