lemon drop kidVe věku 25 let ukončil svou úspěšnou chovnou kariéru a byl penzionován pětinásobný Gr.1 vítěz a šampión starších koní v USA LEMON DROP KID (Kingmambo). Oznámila to americká Lane's End Farm, na níž působil od svého zařazení do chovu před 20 lety.


Jeden z nejúspěšnějších synů skvělého Kingmamba (Mr Prospector) v chovu běhal od dvou do čtyř let, během nichž vyhrál 10 ze 24 startů. Gr.1 třídu ukázal již ve dvou letech triumfem ve Futurity Stakes (Gr.1), v klasickém věku ovládl nejen Belmont Stakes (Gr.1), ve kterých zdolal i vítěze Kentucky Derby Charismatica, ale také velmi ceněné Travers Stakes (Gr.1). Jeho forma vyvrcholila ve čtyřech letech, kdy si úspěchy ve Whitney Handicapu (Gr.1) s nejvyšší vahou v poli, Woodward Stakes (Gr.1) a dalších dvou Gr.2 zkuškách vysloužil titul Nejlepší starší kůň.

V roce 2001 začal připouštět na Lane's End Farm, která mu na úvod nastavila hodně ambiciózní cenu - 100.000 dolarů. Nutno přiznat, že navzdory úspěšné chovné kariéře takto vysokou cenovku neobhájil - po dvou letech jeho poplatek klesl na polovinu a většinu kariéry se pohyboval mezi 30 a 40 tisíci dolary. I tak ale patřil k elitě amerických plemeníků, o čemž svědčí nejen 106 stakes vítězů, které dal, ale i desítka potomků úspěšných v Gr.1 dostizích.

Nepřehlédněte: Nejdražším plemeníkem světa zůstává Galileo. Evropští plemeníci posílili své pozice

Jeho potomstvo bylo úspěšné hlavně na amerických drahách, několik potomků se ale dostalo i do Evropy. Byl mezi nimi i v roce 2005 v USA narozený hřebec Colorado Kid, kterého na breeze-up dražbě v Baden-Badenu v roce 2007 získala za 70.000 € společnost Agrolipt Karola Liptáka. Nejprve v tréninku Lenky Horákové, posléze v péči Pavla Kalaše se Colorado Kid prodral mezi domácí vytrvaleckou elitu, což potvrdil i triumfy v maďarském a rakouském St. legeru. V roce 2011 byl zařazen do chovu Hřebčína Napajedla, později působil v chovu Milana Tykala v jižních Čechách a následně u Ludvíka Hesse v Hájku u Prahy. Na dráze jej reprezentovala jen hrstka potomků, z nichž si nejlépe vedla železná Dr Colokid, vítězka 6 dostihů z 54 startů, která uspěla i v dostihu II. kategorie a během 7 sezón vydělala 421 tisíc korun. (miv)

      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking