Galileo 8Už jen něco málo přes měsíc zbývá do začátku nové připouštěcí sezóny na severní polokouli. Po téměř všech jejích koutech jsou připraveni plemeníci, aby se chopili úkolu dát základ nové generaci plnokrevníků, novým tisícovkám nadějí chovatelů a majitelů na úspěch a slávu, novým příležitostem k radosti z možnosti sledovat, jak nová hříbata rostou, vyvíjejí se a mění v dostihové atlety. Není to však laciná záležitost, zvláště pokud si za otce své naděje vyberete některou z hvězd mezi plemeníky. Následující řádky přinášejí desítku těch nejdražších.

 
Stejně jako před rokem jejich žebříček zveřejnil server Thoroughbred Racing Commentary, z jehož dat jsme při psaní článku vycházeli. Na první pohled k velkým změnám nedošlo. Od skonu Deep Impacta (Sunday Silence) se pořadí prvních dvou nemění, nicméně na dalších místech došlo k řadě změn. Z loňské desítky nejdražších se v TOP 10 udržela jen polovina hřebců a nových 5 plemeníků naopak mezi nejldražší desítku postoupilo. Podívejme se na ně blíže.

1. GALILEO (IRE), nar. 1998, Sadler's Wells - Urban Sea (Miswaki)
Coolmore Stud, Irsko, poplatek: private

Irskému velikánovi Galileovi je již 23 let, ale stále je v plné síle (loni připustit 120 klisen) a nebylo by překvapením, kdyby i v tomto ohledu kráčel ve šlépějích svého otce Sadler's Wellse, který připouštěl ještě ve 27 letech. Galileo loni opět vévodil šampionátu anglických a irských plemeníků, už po dvanácté v řadě, stál i v čele celoevropského šampionátu plemeníků. Ani to není žádná novinka, poprvé se mu ale podařilo získat i celoevropský titul šampióna otců matek. Loni překonal letitý Danehillův rekord v počtu Gr.1 vítězů, kterých má již 89, znovu vévodil epsomským klasikách díky Serpentine a Love, další skvělou měla železná Magical, Circus Maximus vyhrál Queen Anne Stakes (Gr.1) na Royal Ascotu, skvělou tečku udělal Mogul triumfem v Hong Kong Vase.

Naposledy měl oficálně stanovený připouštěcí poplatek v roce 2007, kdy připouštěl za 150.000 €. Od té doby je veden jako "private" a připouští především klisny svého držitele a spolupracujících chovatelů. Neoficiální odhady o ceně za připuštění oscilují kolem částky 600.000 €, tj. zhruba půl miliónu liber.

Inzerce
glinka banner 2021

2. DUBAWI (IRE), nar. 2002, Dubai Millennium - Zomaradah (Deploy)
Dalham Hall Stud, Velká Británie, poplatek: 250.000 liber

Ačkoliv většina plemeníků kvůli dopadům pandemie na trh s nejrychlejší krví vstoupí do nové sezóny se sníženým poplatkem, evropské a podruhé v řadě i světové dvojce se poplatek nesnížil. Nejúspěšnější plemeník z portfolia šejka Mohammeda bude znovu připouštět za čtvrt miliónu liber, což je dnes nejvyšší oficiálně stanovený poplatek za plemenného hřebce na světě. Blíží se hranici 200 blacktype vítězů, ke které mu chybí 7 potomků a pokud se nestane nic mimořádného, měl by ji letos překonat. Zatím každý devátý jeho potomek dostihového věku grupový nebo listed dostih vyhrál a při početnosti jeho ročníků a rostoucí kvalitě partnerek (loni dostal i řadu elitních Galileových dcer z Coolmoru) by podíl neměl klesat. 

3. FRANKEL (GB), nar. 2008, Galileo - Kind (Danehill)
Banstead Manor Stud, Velká Británie, poplatek: 175.000 liber

Ještě loni figuroval na čtvrtém místě, ale poté, co původně třetí War Front zlevnil z 250 tisíc dolarů (191 tisíc liber) na 150 tisíc a vypadl z první desítky, posunul se Frankel na medailovou pozici. V roce 2013 začínal s připouštěcím poplatkem 125 tisíc liber, který byl po pěti letech zvýšen na 175 tisíc a udržel si jej i v atmosféře plošného snižování jejich výše. Je to dáno skutečností, že na dráze neporažený šampión si v chovu vede výborně a po pěti letech s potomky na dráze už má 60 blacktype vítězů. Procentem blacktype vítězů i grupových vítězů z počtu startujících překonává i Galilea a Dubawiho, jak jsme však nedávno uvedli, těží i z podstatně kvalitnější kolekce partnerek, než měli v úvodu své chovné kariéry jak Galileo, tak i Dubawi.  

4. INTO MISCHIEF (USA), nar. 2005, Harlan's Holiday - Leslie's Lady (Tricky Creek)
Spendthrift Farm, USA, poplatek: 225.000 US$ (162.000 liber)

Nováčkem v první desítce je šestnáctiletý Into Mischief, kterého první desítky katapultovala mimořádně úspěšná sezóna, ve které měl nejen vítěze Kentucky Derby a Breeders' Cup Classic Authentica, ale i v Acorn Stakes (Gr.1) či Test Stakes (Gr.1) úspěšnou Gamine. Příběh vítěze CashCall Futurity (Gr.1), který vyběhl jen šestkát, je klasickou americkou pohádkou, jak "chudý proletář" vlastní pílí ke jmění přišel. Ještě v roce 2012 platili chovatelé za jeho služby jen 7.500 dolarů a o 4 roky později, kdy připustil matky Authentica i Gamine, stál ještě jen 45 tisíc. Jeho cena však stále roste, předloni se poprvé stal šampiónem, loni opět, stejně tak roste zájem chovatelů, což z něj udělalo nejdražšího plemeníka v Severní Americe.

5. KINGMAN (GB), nar. 2011, Invincible Spirit - Zenda (Zamindar)
Banstead Manor Stud, Velká Británie, poplatek: 150.000 liber

Nejmladším hřebcem z úvodní Top5 je Frankelův kolega Kingman. Špičkový mílař, jehož popularita rapidně stoupla už po prvních výsledcích jeho dvouletého ročníku, díky kterým hřebec předloni připustil 235 klisen a loni 179. Hřebec s drtivou akcelerací, kterou je schopen předávat i svým potomkům, měl v prvním ročníku vítěze francouzské Velké jarní Persian Kinga či sprintera Calyxe, kterého pro svůj chov angažoval Coolmore, loni byl jeho největší hvězdou Palace Pier.
Ještě loni byl na osmém místě, posun o tři příčky výše není ale důsledkem zvýšení jeho připouštěcího poplatku, nýbrž poklesu cen jeho tehdejších přemožitelů - amerických hřebců Medaglia d'Oro (El Prado), Quality Road (Elusive Quality) a Tapit (Pulpit), kteří v roce 2020 připouštěli shodně za 200 tisíc dolarů, ale jejich ceny šly dolů.

6. TAPIT (USA), nar. 2001, Pulpit - Tap Your Heels (Unbridled)
Gainesway Farm, USA, poplatek: 185.000 dolarů (133.000 liber)

Tapitův poplatek klesl o 15 tisíc dolarů, a tak zatímco loni se dělil o páté místo se dvěma dalšími americkými hřebci, letos je šestý. Před třemi lety však stál dokonce 300 tisíc dolarů. Trojnásobný šampión amerických plemeníků loni skončil druhý za Into Mischief, měl na dráze 14 stakes vítězů a celkem už jeho potomci vydělali 164 miliónů dolarů. Jeho vliv se posouvá do dalších generací a nahoru stoupají jeho synové včetně Constitution, otce hvězdy tříletého ročníku loňské sezóny Tiz The Law.

Nepřehlédněte: Zimní královna Fraga ukončila dostihovou kariéru. Nyní je nabízena do chovu

7. SEA THE STARS (IRE), nar. 2006, Cape Cross - Urban Sea (Miswaki)
Giltown Stud, Irsko, poplatek: 150.000 € (131.000 liber)

Nově se do elitní desítky dostal Galileův polobratr Sea The Stars, nicméně ani u něj se poplatek meziročně nezměnil. Prověřený člen ostrovní elity skončil v roce 2019 v šampionátu druhý za Galileem, jeho největší hvězdou posledních let je ultravytrvalec Stradivarius

8.-9. CURLIN (USA), nar. 2004, Smart Strike - Sheriff's Deputy (Deputy Minister)
Hill 'n' Dale Farm, USA, poplatek: 175.000 $ (126.000 liber)

Dalším nováčkem v TOP10 je americký ryzák Curlin, který se TOP10 také dostal hlavně kvůli poklesům cen svých konkurentů. K elitním americkým plemeníkům patří Smart Strikův syn už několik let, v roce 2016 jeho připouštěcí poplatek poprvé dosáhl šestimístné sumy a v loňském roce vystoupal na 175 tisíc dolarů, za které bude připouštět i letos. Amerického Koně roku a svého času i nejbohatšího tamního plnokrevníka reprezentovalo loni na dráze 8 grupových vítězů.

8.-9. UNCLE MO (USA), nar. 2008, Indian Charlie - Playa Maya (Arch) 
Ashford Stud, USA, poplatek: 175.000 $ (126.000 liber)

Poprvé se nejdražší desítky dostal ashfordský Uncle Mo, vítěz Breeders' Cup Juvenile (Gr.1), který se hned s prvním ročníkem blýskl díky vítězi Kentucky Derby Nyquist. Po jeho úspěchu stoupl v roce 2017 poplatek za služby Uncle Mo na 150 tisíc dolarů, a ač následující tři roky stál "jen" 125 tisíc, loňská skvělá sezóna, v níž mu po amerických drahách běhalo 14 grupových vítězů, znovu otočila vývoj jeho poplatku směrem vzhůru. Pomáhá mu i skvělý start jeho synů v chovu.

10. SIYOUNI (FR), nar. 2008, Pivotal - Sichilla (Danehill)
Haras de Bonneval, Francie, poplatek: 140.000 € (125.000 liber)

Ještě před pár lety by se zdálo nemyslitelné, aby se do desítky nejdražších plemeníků na světě dostal hřebce stojící ve Francii. Zvláště uvědomíme-li si, že před pouhými devíti lety byl tamním nejdražším hřebcem Elusive City připouštějící za 15 tisíc eur. Siyouni se ale loni dostal na druhé místo za Galilea v evropském šampionátu, jeho syn Sottsass vyhrál Arc a již stojí v Coolmoru, zatímco Ballydoyle opečovává dalšího potenciálního plemeníka dvouletého St Mark's Basilica, vítěze Dewhurst Stakes. Ve třinácti letech už má 23 grupových a 20 listed vítězů, 6 jeho potomků vyhrálo Gr.1 dostih, a tak meziroční skok ze 100 na 140 tisíc eur ani nepřekvapil. (miv)


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking