arvaV neděli žil český turf Velkou pardubickou, zajímavé výsledky zvláště z chovatelského pohledu pro nás přinesl také mítink v maďarském Kincsem Parku, jehož vrcholem byl poslední klasický dostih tamní sezóny Magyar St. Leger (HUN-Gd2). Právě ten připomněl jednu z nejslavnějších postav historie československého turfu, legendární ryzku Arvu (Scottish Rifle).

 
V dostihu s celkovou dotací se o délku před francouzským rodákem Régi Csibész (Nathaniel) prosadil odchovanec německého hřebčína Etzean AGREEMENT (Lord of England), pocházející z rodiny úspěšné napajedelské odchovankyně. Agreement, zakoupený jako roček v Baden-Badenu za 12.000 €, je synem klisny Ars nova (Soldier Hollow), dvojnásobné vítězky, která v roce 2013 vyhrála Diana Trial (Gr.2) a umístila se mj. v Gr.3 Hamburger Stuten Preis či Gr.3 Schwarzgold Rennen. Stejně dobře jako na dráze se Ars nova ukazuje i v chovu, kde před Agreementem dala klisnu Abionu (Jukebox Jury), umístěnou v listed dostihu v Itálii.

Bábou Agreementa je skvělá Asuma (Surumu), díky níž se rodina Arvy zapsala do análů německých blacktype dostihů. Vedle Ars novy dala též šestinásobného vítěze Aoluse (Winged Love), vítěze Idee Hansa-Preis (Gr.2) či Gerling Preis (Gr.2) či taktéž v šesti startech úspěšného Apeirona (Devil River Peek), který zvítězil ve Frühjahrspreis des Bankhaus Metzler (Gr.3) a získal řadu dalších grupových umístění. Na blacktype scéně se neztratil ani Akihito (Winged Love), který finišoval třetí v Grosser Radeberger Pilsner Preis (L) v Drážďanech.     

Zakoupená za 530 tisíc Kčs

Zakladatelka rodiny Arva se narodila v roce 1985 v Hřebčíně Napajedla, kde ji o rok později zakoupil Hřebčinec Topolčianky na dražbě ročků za nejvyšší cenu dražby 530.000 Kčs. Na dostihové dráze Arva, připravovaná trenérem Františkem Vítkem, zvítězila ve čtyřech klasických dostizích včetně všech tří dostihů trojkoruny, památný je především její souboj s tréninkovým druhem Laténem (Mehari) v Československém derby. Po sezóně byla s velkým náskokem zvolena Koněm roku. 

Nepřehlédněte: Srovnání vítězů Velké podle handicapu. Mr Spex lehce pod úrovní posledních vítězů, ale hluboko pod No Time To Lose

Po skončení dostihové kariéry byla zařazena do mateřského stáda v Topolčiankách, ale následně odjela na připuštění do Německa, kde zůstala několik let. Největšího úspěchu z jejích potomků na dráze dosáhl v Německu trénovaný ryzák Arvan (Surumu), který zvítězil ve Slovenském derby. Podstatně významnější však byla produkce Arvanovy výše zmíněné pravé sestry Asumy (Surumu), která sice na dráze vyhrála jen jeden malý dostih (o 5.000 DM) v Neussu, ale v chovu si vedla naprosto brilantně.

Bully Pulpit na vytrvalecké distanci?

Maďarský St. Leger nabídl ještě další zajímavé informace pro náš chov. Třetí místo v něm obsadil ryzák Tábornagy, který je synem dříve v Česku působícího Bully Pulpita (Pulpit). Zatímco u nás se potomkům nestartovavšího Bully Pulpita dařilo především na krátkých distancích, vzpomeňme třeba sprinterku Merbelu, vítězku Svatováclavské ceny, v Maďarsku je Bully Pulpitovým zatím nejúspěšnějším potomkem právě vytrvalec Tábornagy. Vytrvalecké vlohy ukázal už před klasickým umístěním, kdy zvítězil v Gd2 Magyar Háromévesek Nagydíja.

V St. Leger startoval také potomek střelického Eagle Topa (Pivotal) Thunderstone, ale stačil jen na sedmé místo. V rámcovém dostihu na 1400 metrů se však prosadila čtyřletá v Česku narozená My Little Zazou, která je, jak již jméno naznačuje, dcerou krabčického Zazou (Shamardal).

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net