maxios 1Zřejmě poslední naděje svého času nejdražšího plemeníka kontinentální Evropy Monsuna (Königgstuhl) na to, aby některý z jeho synů zastoupil svého extrémně úspěšného otce a prodloužil kdysi vládnoucí linii Swynford o další generace dál pomalu mizí.


Navzdory celé řadě špičkových dostihových koní, které Monsun, připouštějící i za 120.000 €, během své chovné kariéry zplodil, žádnému z nich se dosud nepodařilo alespoň se přiblížit výsledky v chovu svému otci. Zřejmě poslední šancí na nalezení důstojného nástupce byl vítěz Prix d'Ispahan (Gr.1) či Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1) MAXIOS, který vedle výjimečného otce a skvělé třídy nabízí i příslušnost k jedné z nejlepších rodin, založené Northern Dancerovou matkou Natalmou (Native Dancer), navíc je polobratrem vítěze Prix de l'Arc de Triomphe Baga (Nashwan). Plemeník, který v roce 2015 připustil 110 klisen a následující rok ještě o 2 více a v obou sezónách byl nejaktivnějším plemeníkem v německém chovu, vstoupí do sezóny 2019 s upraveným připouštěcím poplatkem. Zatímco dosud chovatelé za jeho služby platili 10.000 €, přístí rok bude stát už jen 6.000 €. Změna připouštěcího poplatku je reakcí na výsledky hřebcova úvodního ročníku, letos tříletého, v němž má jen jediného blacktype vítěze hnědku Realeza, která letos v červenci zvítězila v listed Diana Trial na 2000 metrů v Mülheimu. Vedle ní má Maxios v úvodním ročníku dalších 5 potomků, kteří se v blacktype dostizích alespoň umístili v čele se Suadou, která loni doběhla druhá v Preis der Winterkönigin (Gr.3) a letos přidala třetí místo ve Schwarzgold-Rennen (Gr.3).

Ač vysoký počet potomků v následujících ročnících může ještě zvrátit dosavadní za očekáváními zaostávající výsledky, zdá se, že ani poslední Monsunův syn, který měl ambice stát se nástupcem svého slavného otce, nepůjde v Monsunových šlépějích a trochu nečekané vzepjetí sil linie Swynford, které předvedl Monsun, bude jen krátkou epizodou v bohaté historii úspěšné linie. Ta se nyní, respektive její nejúspěšnější protagonisté, prosazují více jako producenti koní pro překážkový provoz a díky hřebci Network, který byl prvním kdo tento talent Monsunovy krve ukázal, patří například na britských ostrovech Monsunovi synové k nejžádanějším plemeníkům - ovšem jen v National Hunt chovu. (miv)

          Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking