Ve věku 20 let musel být kvůli prohlubujícím se dýchacím problémům uspán hnědák Mir Sada (Lesotho - Miss Ava, Avatar), jedna z nejvýraznějších postav českého turfu 90. let minulého století.
Mir Sada byl jedním z dlouhé řady francouzských importů, kterými trenér Václav Chaloupka ovládal tehdejší české dostihové dění. Jako dvouletý nenašel v 6 startech přemožitele a byl s převahou zvolen nejlepším dvouletým hřebcem.
Do klasické sezóny vstoupil první porážkou - druhým místem v Memoriálu prof. Václava Michala za Pierem (Donegal), ve Velké jarní doběhl čtvrtý. Návrat dvouleté formy naznačil v Bratislavě vítězstvím ve Starohájském derby o 3 1/4 délky před Glowingem (Kendor) - ten mu však porážku vzápětí oplatil v Českém derby. Ve Slovenském derby byl opět lepším Mir Sada, ale na vítězství to nestačilo - doběhl druhý za německým White Wine, Glowing finišoval pátý.
Zřejmě vrcholem Mir Sadovy kariéry byla památná Velká cena českého turfu, ve které jistě o 2 1/2 délky porazil horkého favorita Almaze (Leo Castelli). Stejně památný byl jeho poslední souboj s Glowingem v Saint Leger, který Mir Sadu, i díky skvělému výkonu žokeje Lorda, po tuhém boji o hlavu porazil a získal trojkorunu.
Jako čtyřletý získal Mir Sada jediné vítězství v Memoriálu Vlastimila Smolíka, získal však řadu dalších umístění v nejvýznamnějších vytrvaleckých testech. Vyzkoušel později i překážky, ve kterých získal dvě vítězství, jedno na proutěnkách, druhé ve steeplechase, ovšem v dostizích nižších kategorií. Celkem na rovinách absolvoval 27 startů, 9x zvítězil a 10x se umístil, za což vydělal 1,530.500 Kč, na překážkách ze 7 startů získal 2 vítězství a vydělal 46.000 Kč.
V roce 2000 odešel do chovu a hned v prvním ročníku měl svého vůbec nejúspěšnějšího potomka hřebce Palmare, vítěze Poháru Filmového festivalu (NL) a umístěného v celé řadě jedničkových dostihů. Z dalších úspěšných potomků jmenujme vítěze Ceny Muscatite Lenzira či v jedničkách umístěného Aromatika.
Foto: Zenon Kisza