WetYourWhistleKoncem června se ve Woodbine běžel Gr.1 sprint Highlander Stakes, ve kterém se o půldruhé délky prosadil a čtvrté vítězství v řadě tak získal čtyřletý WET YOUR WHISTLE (Stroll). Valach, který jako roček stál jen 17.000 €, je vnukem klisny Winloc's Millie, klisny s nejuzším inbreedingem na světě. Dcery Mr Prospectora a klisny Our Millie, jejímž otcem je též Mr Prospector! 

 
Pravidelní čtenáři této rubriky si možná vzpomenou, že o Winloc's Millie a rodině, kterou založila, jsme již jednou psali. Bylo to před 4 lety, kdy se v rozmezí 8 dnů podařilo dvěma jejím vnučkám Julie Darlin (Seattle Fitz) a Hail Mary's Gold (Touch Gold) umístit v amerických blacktype dostizích. Od té doby se v blacktype dostihu prosadil i potomek nejmladší z dcer Winloc's Millie, sedminásobné americké vítězky se ziskem 110 tisíc dolarů Im a Mosaic Rocker (Belong to Me), jejíž v Argentině narozený syn Ranfanoso (Cima de Triomphe) letos ve své domovině vyhrál listed dostih a doběhl druhý v Gr.2  Gran Premio Raul Y Raul E. Chevalier na 1400 metrů. Triumfem Wet Your Whistle v Gr.1 společnosti však rodina dosáhla nového, zatím nejvýraznějšího mezníku.Sama Winloc's Millie ale na dráze velkou díru do světa neudělala - absolvovala 4 starty a v žádném se nedokázala umístit. V tomto ohledu svého chovatele Raymonda Roncariho zklamala. Ten se o experiment mohl pokusit i díky tomu, že byl jedním z členů původního syndikátu Mr Prospectora když odcházel na Aisco Farm na Floridě. Po skvělém startu se přesunul na slavnou Claiborne Farm, kde Roncari využil svého vlastnického práva. Jinak je dost možné, že by claibornský boss, slavný Seth Hancock, Our Millie k Mr Prospectorovi nepustil.

V chovu si Winloc's Millie vedla podstatně lépe a potvrdila názor některých chovatelů, že úzký inbreeding více než na dráze pomáhá v chovu. Celkem dala 8 hříbat, z nichž 7 zvítězilo a její dcery, které byly zařazené do chovu, si vedou velmi dobře.

Od Spanker Mare k Siru Archym

Blízké prochování bylo časté především v raných dobách plemene anglický plnokrevník a z té doby je i jeden z nejznámějších příkladů nejužšího inbreedingu klisna Spanker Mare. Klisna, narozená zřejmě v roce 1675, je příkladem druhé varianty - tj. 2x1 inbreedingu, neboť její matka Old Moroco Mare (Fairbax Morocco Barb), byla připuštěna synem této klisny hřebcem Spanker (Darcys Yellow Turk), hvězdou anglického turfu tehdejší doby. Nutno však dodat, že standardy vedení plemenářské dokumentace tehdy zdaleka nebyly takové jako dnes a občas je pravost rodokmenu zpochybňována.

Ve druhé dekádě 19. století byl 1x2 inbreeding velmi populární v USA díky jednomu z nejvýznamnějších plemeníků té doby Siru Archym, jehož otcem nebyl nikdo menší než vítěz prvního Epsom derby Diomed (Florizel). Hřebec, který byl v roce 1955 zařazen do dostihové Síně slávy, proslul jak na dráze, tak následně i v chovu, kde jej chovatelé poměrně často spojovali s jeho dcerami. Takové spojení dalo mj. i klisnu Flirtillu, zakladatelku úspěšné a stále velmi aktivní rodiny. Možná Vás zaujme, že právě z této rodiny pochází zatím nejúspěšnější potomek "našeho" Shamalgana (Footstepsinthesand) Anima Rock, ale též třeba loňská vítězka South India Oaks (Gr.1) Masquerade, či druhý z loňského Breeders' Cup Juvenile Turf (Gr.1) Uncle Benny (Declaration of War). Naposledy rodina udeřila předevčírem, kdy čtyřletá Soffia (Kyllachy) vyhrála kilometrové Sapphire Stakes (Gr.2) v Curragh. Rodina měla zastoupení i v našem chovu, kde působila na dráze nepříliš úspěšná Berezina (Brief Truce), ale ani v chovu po sobě výraznější stopu nezanechala 

Sir Archy
Sir Archy, v USA narozený potomek anglických rodičů a posléze úspěšný plemeník, jehož američtí chovatelé rádi spojovali s jeho vlastními dcerami

Blacktype úspěch nejužšího inbreedingu

Nevím, zda jich na světě neexistuje více, ale znám i jednoho blacktype koně prochovaného 1x2. Je jím v Indii v roce 2004 narozený Gold Crusader, syn ryzáka Always a Rainbow (Mr Prospector), vítěze Cup and Saucer Stakes (Gr.1) v Kanadě a polobratra multišampióna českých plemeníků Rainbows for Lifa (Lyphard). Always a Rainbow je nejen otcem Gold Crusadera, ale i otcem jeho matky Pure Silk, pocházející z hřebcova úvodního ročníku. Gold Crusader finišoval v roce 2007 na druhém místě v Nilgiris 2000 Guineas (IND-Gr.2) na závodišti Udhagamandalum, což, jak je sice trochu obskurní dráha, která v hierarchii indického turfu patří k těm nejméně prestižním, nicméně Nilgiris 2000 Guineas, narozdíl třeba od našich vrcholů, je mezinárodně uznávaný blacktype dostih.

České pokusy

S 1x2 inbreedingem experimentoval před časem i František Vocásek, který dvě dcery svého hřebce Scatera (Dixieland) nechal připustit právě Scaterem. Spojení s Play Station dalo v roce 2010 klisnu Panamu, která se však na dráze nikdy neukázala. Úspěšnější bylo spojení Scatera s Apaskou (Scater), ze kterého se v roce 2013 narodil Alamon, jemuž se předloni podařilo vyhrát dostih IV. kategorie v Mostě.
Další český pokus, respektive jeho výsledek, mohli diváci sledovat předminulý víkend ve Světlé Hoře, kde v šestém dostihu absolvovala svůj debut čtyřletá Danulka, dcera plemeníka So Long Slew (Seattle Slew) a klisny Dadule (So Long Slew). V dostihu IV. kategorie ale odchovankyně společnosti Denom Plus s.r.o. skončila poslední, přičemž byla diskvalifikována, protože nebyla na distanci, když vítěz probíhal cílem. Dadule má navíc pravého bratra, tříletého valacha De Longee, kterého taktéž připravuje Pavel Složil, ale na dráze se dosud neukázal.

Miloslav Vlček


     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking