kralovna reaganVe čtvrtek večer proběhla všemi světovými médii zpráva o smrti britské královny Alžběty II. Britská panovnice odešla ve věku 96 let po 70 letech strávených na anglickém trůně jako nejdéle vládnoucí panovnice v tamních dějinách. Milovala koně a dostihy a byla i úspěšnou chovatelkou, z jejíhož chovu vyšlo několik koní, klíčových pro vývoj chovu anglického plnokrevníka.

 
Britská monarchie smutní a smutní i celý dostihový svět. Prestižní European Bloodstock News dnes vyšly s černou titulní stranou, už včera byly v Anglii zrušeny dva večerní dostihové mítinky a zrušen byl i celý dnešní dostihový program ve Velké Británii a později i sobotní dostihy, přičemž St. Leger bylo přesunuto na neděli. Tamní turf smutní nejen nad odchodem své panovnice, ale i nad milovnicí koní a dostihů, úspěšnou majitelkou a také chovatelkou, jejíž odchovanci nemalou měrou ovlivnili nejen tamní chov. Smutnou skutečností zůstává, že z pohledu chovu svého vůbec nejvýznamnějšího odchovance královna prodala dřív, než jej vyzkoušela v chovu.

Zakladatelka Feola

Jedním z pilířů, na nichž byl vystaven chov královského hřebčína, byla tmavá hnědka Feola (Friar Marcus), která v barvách královnina otce Krále Jiřího VI doběhla druhá v 1000 Guineas a třetí v Oaks. V chovu dala nejen vítěze Yorkshire Cupu Kingstone (King Salmon), ale především osm dcer, z nichž sedm bylo zařazeno do chovu, kde se hned pět z nich uplatnilo skutečně mimořádným způsobem.

Snad nejslavnější z nich byla Knight's Daughter (Sir Cosmo), kterou získala americká Claiborne Farm, a která vešla do historie jako matka skvělého Round Table (Princequillo), amerického Koně roku a posléze mimořádného plemeníka. Nestartovavší Starling (Noble Star) našla nový domov v argentinském Haras Chapadmalal, kde dala život jednomu z nejúspěšnějších plemeníků celé tamní historie hřebci Sideral (Seductor). Skvělou matkou byla i vítězka Yorkshire Oaks Above Board (Straight Deal), kterou si král nechal a která dala taková jména jako byli Doutelle (Prince Chevalier) či Above Suspicion (Court Martial). V králově chovu zůstala také Angelola (Donatello), které se též podařilo uspět v Yorkshire Oaks a která se nesmazatelným písmem zapsala do historie turfu jako matka skvělého Aureole (Hyperion), prvního šampióna královniny stáje. V neposlední řadě si král pro chov nechal i vítězku Dewhurst Stakes a 1000 Guineas Hypericum (Hyperion), která sice v chovu nedosahovala tak skvělých výsledků jako její polosestry, ale v roce 1958 přivedla na svět klisnu Highlight (Borealis).

Do země vycházejícího slunce

Highlight, která už také hájila barvy Alžběty II, získala druhé místo v Haverhill Stakes a čtvrté v Princess Royal Stakes, mnohem podstatnější však byla její chovná kariéra. Klisna 3x2 prochována na skvělého Hyperiona (Gainsborough), přivedla v královnině chovu na svět 12 potomků. Byla mezi nimi například Light Duty (Queen's Hussar), která v péči Dicka Herna, dlouholetého trenéra královniných koní, vyhrála Ballymacoll Stud Stakes, ale hlavně doběhla druhá v Yorkshire Oaks (Gr.1) a Ribblesdale Stakes (Gr.2). A především Highclere, pravá sestra Light Duty, které se podařilo uspět jako v 1000 Guineas (Gr.1) v Newmarketu, tak i v Prix de Diane (Gr.1) v Longchamp.


Deep Impact, foto Shadai Farm

Highclere byla naprosto mimořádná klisna, která skvělou třídu ještě převýšila svými úspěchy v chovu. Z její rodiny vzešlo bezpočet hvězd a je úspěšná dodnes, a to nejen na britských ostrovech. Podobně jako dcery Feoly i klisny z její rodiny se díky úspěchům rodiny dostaly do různých koutů světa a založily tam lokální větvě. Z globálního pohledu zcela mimořádného úspěchu dosáhla její vnučka Wind in Her Hair (Alzao), vítězka Pretty Polly Stakes a druhá v Epsom Oaks (Gr.1), kterou zakoupila japonská Northern Farm. V zemi vycházejícího slunce dala hned několik velmi dobrých koní, jeden je však zcela zastínil - hřebec jménem Deep Impact. Hnědák, který vyhrál 12 ze 14 startů, získal tamní trojkorunu, Japan Cup (Gr.1) i Arima Kinen (Gr.1), následně odešel do chovu jako potenciální nástupce nezapomenutelného Sunday Silence (Halo) a tento sen proměnil ve skutečnost. Ač bohužel předčasně odešel, zanechal po sobě 188 blacktype vítězů, stal se 9x v řadě šampiónem plemeníků, za kterým létaly klisny z celého světa.

Soupeřka pozdějšího šampióna československých plemeníků Amyndase

Skutečným mistrovským dílem Highclere se však stala jiná z jejích dcer Highclere hnědka Height of Fashion (Bustino). Královnou odchovaná, v jejích barvách běhající a ve dvou letech neporažená Height of Fashion byla vyhlášena šampiónkou dvouletých klisen, ve třech letech bylo jejím největším úspěchem vítězství v Princess of Wales’s Stakes v Newmarketu, kde o dvě délky v rekordním čase porazila pozdějšího šampióna československých plemeníků Amyndase (Sparkler).

Po tomto vítězství ale královna klisnu prodala. Za 1,5 miliónu liber ji získal šejk Hamdan Al Maktoum a po dvou náročných startech v Gr.1 konkurenci v King George VI and Queen Elizabeth Stakes a Yorkshire Oaks, v nichž skončila, jako v jediných dvou startech své kariéry, v poli poražených, ji umístil do svého chovu a dal tak základ úspěchům, z nichž se mohl těšit až do své smrti.

Nepřehlédněte: Rodokmeny: IDEAL APPROACH - bratr australského plemeníka, v jehož rodokmenu se střídá rychlost s vytrvalostí

Height of Fashion v chovu naprosto excelovala. Z jejích 12 potomků se 10 ukázalo na dráze a 8 z nich vyhrálo, z toho 6 v blacktype dostizích, zbylé dvě vítězky se v blacktype dostizích alespoň umístily. Jejím nejúspěšnějším potomkem byl Nashwan (Blushing Groom), mj. i otec u nás dříve působícího Moonjaze, jemuž se jako tříletému podařilo vyhrát 2000 Guineas, Epsom Derby i King George VI and Queen Elizabeth Stakes. Ryzák Nashwan ale není jediným Gr.1 vítězem mezi potomky Height of Fashion, triumfem v Champion Stakes se k němu přidal i Nayef (Gulch).

Výborně si vedli i bratři Unfuwain Alwasmi, synové nezapomenutelného Northern Dancera. První, jeden z nejlépe hodnocených tříletků Evropy v roce 1988, vyhrál Princess of Wales’s Stakes (Gr.2) či Jockey Club Stakes (Gr.2) a později byl výtečným plemeníkem. Alwasmi vyhrál John Porter Stakes (Gr.3) a mj. doběhl čtvrtý v Saint Leger, v chovu se mu však dařilo znatelně méně. Několik let stál v Německu, kde byl i partnerem naší Ajanty, s nímž dala čtvrtého z derby Alhaana. Blacktype vítězství i šanci v chovu si vydobyl též Mukddaam, vítěz Fred Archer Stakes. Z dcer Height of Fashion si na dráze, ale i v chovu vedla nejlépe Sarayir, sama listed vítězka, ale hlavně matka vítězky 1000 Guineas a Coronation Stakes Ghanaati (Giant's Causeway), vítěze Cumberland Lodge Stakes (Gr.3) Mawatheeq (Danzig) a listed vítězky a třetí z Oaks Rumoush (Rahy). Nicméně každá z dcer Height of Fashion založila rodinu, z níž vzešel blacktype vítěz.

Vrchol jménem Baaeed

Té nejsladší dividendy, kterou mu koupě Height of Fashion přinesla, se šejk Hamdan Al Maktoum nedočkal. Když loni na konce března zemřel, zbývalo do debutu tříletého Baaeeda (Sea The Stars) ještě dva a půl měsíce. Hřebec, pocházející z rodiny královniny odchovankyně, kterou u něj najdeme v páté generaci, zatím v žádném z deseti startů nenašel přemožitele a je nepochybně jedním z nejlepších koní, které rodina dala. Rodina, u jejíhož zrodu stál královský hřebčín a která do rukou šejka Hamdana přešla rozhodnutím královny Alžběty. 


Baaeed, foto Champion series

Těžko říct, co by se stalo, kdyby si ji tenkrát nechala. Klisna by byla partnerkou jiných plemeníků, osud ji mohl nadělit zcela jiný život a třeba by takových úspěchů nedosáhla. Na druhou stranu mohla dosáhnout ještě větších a třeba i královně přinést kýžený úspěch v Derby. Ale to už se nikdy nedozvíme.

Miloslav Vlček        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net