chov humnanyJockey Club ČR publikoval, stejně jako v předchozích letech, každoroční statistický přehled o českém chovu Statistiky A 1/1 chovu v ČR 2022, neboli tzv. Fact Book. Zobrazuje data z roku 2022 plus roky předešlé, díky čemuž lze dobře sledovat trendy, které v našem chovu anglického plnokrevníka panují.

 
Pravidelní čtenáři této rubriky tuší, že podobně jako v předešlých letech ani tentokrát nejde o žádná optimistická data, protože i aktuální Fact Book potvrzuje pokles většiny indikátorů zobrazujících sílu našeho chovu. Ale najdou se i výjimky. Ač počet v tuzemsku připouštěných klisen loni opět vykázal meziroční pokles, konkrétně z předloňských 215 na loňských 198 (včetně klisen zahraničních majitelů), počet chovatelů se meziročně zvýšil ze 107 na 116. O tento nárůst se postarali chovatelé s jedinou klisnou, kterých meziročně přibylo 19, zatímco chovatelů se 2 a více připuštěnými klisnami o 10 ubylo.

Nepřehlédněte: Po Clairefontaine Vichy. Apollon během 10 dnů získal druhé francouzské vítězství

Potěšitelné je, že vzrostl i počet nově zařazených klisen, kterých přibylo celkem 40, zatímco v předchozích dvou letech JC registroval 23, respektive 34 prvniček. Fact Book vedle dat z chovu zveřejňuje i údaje o importu a exportu plnokrevných koní, jak z pohledu početního vývoje, tak i z hlediska zemí, z nichž do Česka a z Česka putují koně nejčastěji a importy třídí i podle věku. nepochybně opět velmi zajímavé čtení.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net