Z pohledu počtu připuštěných klisen má Hřebčín Vlachovice za sebou nejúspěšnější sezónu od doby, kdy se vlastníkem tamního areálu stal po zemřelém Miroslavu Ševčíkovi stal pan Radim Pechal. Ten pro letošní připouštěcí sezónu angažoval dva plemenné hřebce - z Napajedel přemístivšího Pouvoir Absolu (Sadler's Wells) a Limaria (Areion), který do Vlachovic přišel ze Starého Města. Společně oba hřebci letos připustili 35 plnokrevných chovných klisen, oba plemeníci si meziročně v počtu partnerek významně polepšili.

 
Vyšší počet klisen připustil Limario, který dostal 19 klisen, o 12 víc než v loňském roce. Mezi jeho partnerkami najdeme nejen skvělou steeplerku Delight My Fire (Way Of Light), ale též slovenskou šampiónku Mooreen (Calming Influence), jedničkovou Renaissance (High Extreme), matku šampióna Renny Stormy (Stormy Jail), dále v jedničkách umístěnou Katarinu (American Post), matku šampiónky Slivky (Mikhail Glinka) Sun of Gracie (Ivan Denisovich), vítězky Ceny trojročných kobýl Literalii (Literato) a Fantazii Miu (Ad Valorem), matku Cosmic Magic Cosmic Collisions (Oratorio) či další vítězky dostihů nejvyšší kategorie Chop Chop (Rip Van Winkle) a Chrisantu (Bin Shaddad). 

Ještě výraznější nárůst zaznamenal Pouvoir Absolu, který loni v Napajedlách připustil jen 4 klisny, zatímco letos 16, z toho 14 už bylo zjištěno březích. "Na to, že přišel později, to nejsou špatné výsledky," komentuje počet partnerek Pechal, kterého však mrzí, že kvůli nízkému počtu připuštěných klisen v předchozích letech nebude mít Pouvoir Absolu, jemuž nyní dělají skvělé jméno Vignetta a Willemine, na dráze mnoho potomků. Také Pouvoir Absolu připustil řadu klisen vysoké třídy. K těm lze zcela jistě zařadit klasickou vítězku Solemeenu (Shamalgan) a další vítězku Jarní ceny klisen Gold Memory (Havana Gold), matku zmíněné zimní královny Willeminy Waka Lauru (Windsor Knot), zimní královnu Divokou Šárku (Jape), špičkovou steeplerku Izynku (Look Honey), vítězku Svatováclavské ceny Sweeticon (Sixties Icon) či úspěšnou Storm de Nuit (Vespone).

Nepřehlédněte: Dotace Ceny prezidenta republiky se zdvojnásobila. Sponzorem dostihu bude Lokotrans

Po připouštěcí sezóně se chce majitel víc zaměřit na vlastní stádo klisen. "Musíme ho obměnit, máme tu staré matky, ale zatím na to nebyl čas. Jsme stále ve fázi budování, přidělali jsme další ohrady, a tak na hledání klisen a probírání se rodokmeny není moc času," dodává Pechal s úsměvem. Těší ho, že přibývá klisen, které ve Vlachovicích zůstávají natrvalo. Vedle klisen majitelky Limaria paní Uhlířové zde svůj nový domov našla i Galantery (Tobougg), matka Koně roku Gaspariniho (Eagle Top) a další chovné klisny. Hřebčín Vlachovice tak postupně znovu rozšiřuje spektrum služeb a věří, že z tamních rozsáhlých pastvinách, na nichž trávila své dětství řada pozdějších šampiónů, vzejdou nové hvězdy.   

Miloslav Vlček    
foto Magda Hamříková    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net