V pátek se v Baden-Badenu konala tradiční dražba ročků, nejvýznamnější dražba německého kalendáře. Pokud se podíváme na žebříček plemeníků, o jejichž potomky byl mezi kupujícími největší zájem, zjistíme zajímavou a jinde jen těžko opakovatelnou skutečnost.
Na prvních dvou místech žebříčku plemeníků podle průměrné ceny potomků (počítáni jen hřebci s alespoň 6 potomky) jsou synové hřebce In The Wings - Soldier Hollow a Adlerflug. Hřebce, jehož linie slaví v Německu velké úspěchy.
Německý chov v posledním čtvrtstoletí významně získal na mezinárodní prestiži. Taková německá “nová vlna” přišla s hřebcem Surumu, jehož potomci se dokázali prosadit nejen doma v Německu, ale především v zahraničí. Nejvýznamnějším z nich byl Acatenango, který v Německu vyhrál prakticky všechny nejvýznamnější vytrvalecké dostihy, ale uspěl i ve francouzské Grand Prix de Saint-Cloud a doběhl třetí v Coronation Cupu. Ještě lépe si vedl Acatenango v chovu, kde výrazně přispěl nejen k posílení vlivu Surumu na německý chov, ale především v jeho úspěších v nejvýznamnějších světových dostizích. Trojnásobný německý Kůň roku a čtyřnásobný šampión tamních plemeníků dal dlouhou řadu výtečných koní, z mezinárodního pohledu ale jmenujme dva nejvýznamnější. V prvé řadě dvojnásobného německého Koně roku a mnohonásobného šampióna Lando, vítěze Deutsches Derby, jehož triumf v Japan Cupu před 20 lety měl pro německý turf zcela mimořádný význam. Čtyři roky po Landovi přišla na svět klisna Borgia, po 42 letech první klisna, která vyhrála Deutsches Derby, ale především klisna, která dál šířila slávu německého chovu v zahraničí vítězstvím v Hong Kong Vase, druhým místem v Breeders’ Cup Turf a třetím v Prix de l’Arc de Triomphe.
Vrcholem úspěchů německé krve byly výsledky Monsun (jehož matka je dcerou Surumu), který německý chov posunul o další pořádný kus výše. Monsunovi potomci si vedli a stále vedou (letos má na dráze poslední ročník tříletých) skvěle po celém světě a Monsun byl díky nim svého času nejdražším evropským plemeníkem stojícím mimo Irsko. Nejlepší kůň světa roku 2007 podle World Thoroughbred Rankings Manduro, vítěz Breeders’s Cup Turf a Coronation Cupu Shirocco, vítěz King George v novém traťovém rekordu Novellist či šestinásobná Gr.1 vítězka ve Francii a USA Stacelita - abychom jmenovali jen ty nejvýznamnější - ti všichni se společně zasloužili o to, že se německá krev stala po světě velmi žádanou, zvláště pro dostihy na jeden a půl míle.
Německý chov stále produkuje výtečné koně, stačí třeba jmenovat vítězku Prix de l’Arc de Triomphe Danedream, a německé rodiny nacházíme v rodokmenech úspěšných koní po celém světě, jak dokazuje například vítěz Kentucky Derby Animal Kingdom. Nicméně v samotném Německu dnes nemají strůjci podstatné části těchto úspěchů, tedy linie Acatenango - Surumu a Monsunova linie, tak silné zástupce jako v dobách své největší slávy. Nejvýznamnější Acatenangův syn Lando byl před dvěma lety uspán, dosud nejúspěšnější Monsunův syn v německém chovu Samum, navzdory produkci Derby vítěze v prvním ročníku a produkci dalších 3 Gr.1 vítězů později, zůstal ve stínu svého otce a před letošní sezónou odešel na rok do Francie. Monsun vůbec jako otec plemeníků výrazně zaostal za očekáváním, jeho synové po fantastických úspěších Network nyní vesměs přecházejí do překážkového chovu, a němečtí chovatelé s napětím očekávají, zda se dosud neprověřený Maxios stane tím, kdo Monsunovu linii udrží životaschopnou i pro další generace.
Na tak trochu opuštěný trůn se ale v Německu tlačí jiná linie - linie Sadler’s Welsova syna In The Wings, která byla v letošní připouštěcí sezóně zastoupena v Německu hned 4 hřebci - 3 syny In The Wingse a jedním jeho vnukem.
Krev In The Wingse se do Německa dostala poprvé už v roce 1996, kdy v Hřebčíně Karlshof začal připouštět vítěz Irish Derby Winged Love, který dal v Německu řadu užitečných koní v čele s vítězem Gerling-Preis (Gr.2) a posléze National Hunt plemeníkem v Irsku Aolusem, (pro nás velmi zajímavým, neboť jde o vnuka Arvy) nicméně později skončil též jako NH plemeník v Irsku.
V roce 2003 nechal Hřebčín Schlenderhahn připustit klisnu Aiyana, jejíž matka Alya je pravou sestrou excelentní Allegretty, matky King’s Besta a báby Galilea, v Irsku In The Wingsem. Z tohoto spojení se narodil Adlerflug, vítěz Deutsches Derby či Deutschland-Preis a dnes plemeník na Gestüt Harburg. Letos má na dráze druhý ročník tříletých, dosud dal 5 blacktype vítězů, z nichž si nejlépe vedl Ito, vítěz Gr.2 Grosser Preis der Badischen Unternehmen a druhý z Gr.1 Grosser Preis von Berlin.
V roce 2004, kdy Adlerflug přišel na svět, získal v Německu titul Koně roku jiný In The Wingsův syn, odchovanec anglického Car Colston Hall Stud Soldier Hollow, vítěz 12 dostihů včetně 8 grupových na distancích kolem 2000 metrů. Dvojnásobný vítěz Grosser Dallmayr-Preis (Gr.1) byl zařazen do chovu v roce 2008 v Gestüt Röttgen a hned v prvním ročníku měl vítěze Deutsches Derby a také Grosser Dallmayr-Preis hnědáka Pastoriuse. I ten od roku 2014 působí v německém chovu, jeho novým domovem se stal Gestüt Fährhof. Soldier Hollow je dnes otcem 14 blacktype vítězů z toho 2 úspěšných v Gr.1 dostizích. Vedle Pastoriuse se v nejvyšší třídě prosadil i Ivanhowe, vítěz Gr.1 Grosser Preis von Baden a Grosser Preis von Bayern. Většina jeho potomků se uplatňuje na distancích od 2000 metrů nahoru, ale jsou i výjimky jako vítěz Hamburger Flieger Trophy (Gr.3, 1200 m) Dabbitse, jehož matka Djidda je dcerou Landa.
Trochu v ústraní výše zmíněných tří plemeníků zůstává čtvrtý zástupce této linie v německém chovu Mamool. Irský odchovanec, běhající v barvách Godolphinu, vyhrál ve třech letech Queen’s Vase, o rok později, po triumfu v Yorkshire Cupu, se dvakrát představil v Německu, kde v září vyhrál dva Gr.1 dostihy - Grosser Preis von Baden a Preis von Europa. Tyto úspěchy jej nasměrovaly do německého chovu, kde dosud dal 3 grupové a 3 listed vítěze včetně vítěze Hansa-Preis (Gr.2) a třetího z Melbourne Cupu Lucas Cranach.
Všichni zmínění hřebci běhali nejlépe na distancích od 2000 metrů výše a podobně se projevují i v chovu. Právě to je jedním z důvodů, proč o ně mají němečtí chovatelé zájem. Tamní chov byl vždy postaven hlavně na vytrvalcích a dostihy na 2400 metrů tvoří páteř německého kalendáře. A v době, kdy tradiční domácí linie nemají tak silné zástupce jako dříve, se tak krvi In The Wingse otevírají v Německu zajímavé možnosti.
Miloslav Vlček
Přetištěno ze serveru Blacktypepedigree