kopecky jc2Úspěšný víkend má za sebou celá centrála Darhorse, zvláště se povedl Allanu Petrlíkovi a stáji DAR, kteří získali čtyři vítězství. Polovinu z nich získali dvouletí koně a co je z pohledu tamní centrály podstatné - vlastní odchovanci. Právě o nich jsme si s Ing. Rostislavem Kopeckým, majitelem tamního areálu, povídali především.


Říkáte, že hlavně triumfy dvouletých Vám udělali velkou radost. Je to proto, že se jedná o vlastní odchovance?

To samozřejmě ano, ale nejen proto. Naši letošní dvouletí jsou první, kteří se narodili u nás v Krabčicích a byli zde od prvního dne. Je to první ročník, za kterým si mohu plně stát, protože celý jejich vývoj jsme ovlivňovali a řídili sami, ne jako u předchozích, kdy jsme klisny a hříbata měli různě ustájené. Pro mě jsou jejich výsledky podstatnou informací o tom, zda odchov děláme kvalitně a proto mne těší, že se ukazují velmi dobře. Nejdůležitější informací je, že naši odchovanci jsou schopni konkurovat početným importům z Francie, Anglie a Irska. Ovšem není to jen otázka odchovu - chov potřebuje nadstavbu v podobě tréninku a musím říct, že jsem hrozně rád, že tady máme Allana Petrlíka, který má na jejich výsledcích velký podíl. S dvouletými pracuje velmi systematicky, koně mají hodně nacváláno, ale zároveň k nim přistupuje opatrně, nemáme třeba vůbec problémy s šimbajny. Funguje to přesto, že zimní příprava nebyla taková, jaká měla být a já jen mohu spekulovat, jak by si vedli naši tříletí, kdyby byli ve dvou letech připravováni stejně. S výjimkou velmi pozdních koní považuji kvalitní dvouletou přípravu za klíčový faktor umožňující využít potenciál koní v pozdějším období.

lagaro2
Lagaro proměnujě svůj debut ve vítězství, foto Andrea Zavadilová

Oba nedělní vítězové se nyní objevili v nabídce koní na prodej v Katalogu plnokrevníků. Proč je prodáváte?

To není nic nového, na prodej jsou stále takřka všichni naši koně – výjimku tvoří pouze špičkové klisny s budoucností v chovu. Novinkou je jen to, že tady vznikl nový specializovaný server na prodej plnokrevných koní a ačkoliv na našich vlastních uvádíme koně, kteří jsou na prodej, zkusíme využít i služeb tohoto serveru a postupně zde nabídnout všechny naše koně k prodeji. Osobně bych si přál, aby poháry za vítězství našich odchovanců přebírali především cizí majitelé. Bohužel bojujeme s hluboce zakořeněnou nedůvěrou většiny majitelů v český chov. Majitelé často platí vysoké částky na dražbách za koně, o kterých toho moc nevědí, my jim nabízíme alternativu - možnost koupě koně, jehož kvalitní podmínky odchovu i bezvadný zdravotní stav můžeme kupujícímu garantovat. U koní v tréninku není problém si kteréhokoliv koně osobně prověřit na dráze a získat tak představu o jeho třídě.

Stále platí ta základní premisa, s kterou jsme začínali. Mým cílem bylo vytvořit kvalitní, samostatné a soběstačné středisko, nabízející prvotřídní služby jak pro chov plnokrevníka, tak i pro trénink, a to pro  všechny ostatní majitele a chovatele. Chceme odchovávat kvalitní plnokrevníky a poskytovat co nejideálnější podmínky pro trénink. Myslím, že co se týká tréninkových podmínek můžeme být maximálně spokojeni a myslím, že i dostihová veřejnost vnímá, jak kvalitní podmínky u nás jsou, a to i díky výsledkům trenéra Šavujeva, vždyť jeho poslední dvě sezony v DARHORSU jsou z pohledu procenta vítězných startů nejúspěšnějšími sezónami v jeho trenérské kariéře. Chov je ale během na mnohem delší trať a proto jsem rád, že se naši první dvouletí z DARHORSU ukazují tak dobře.

Zatím Vám z dvouletého ročníku vyběhlo pět koní, tři (kromě nedělního dua též Galis, čtvrtý z Ceny Masise) už dokázali zvítězit, Fionys získal druhé místo. Kolik dvouletých máte ještě ve stáji, co zatím nevyběhli a jak se vám jeví?     

Předem bych se rád zmínil o koních, kteří k nám byli dáni na odchov. Zatím vyběhli tři a všichni tři jsou  vítězové. Jedná se o Čamilu, Katryen a Decolltu, která patří ke špičce ročníku v Kazachstánu. I tyto koně bereme za své a z jejich úspěchů máme velkou radost. Co se týká odchovanců z našich matek, tak ve stáji nám zůstává ještě Bonys po Intense Focus z Blessyourpinksox a můj oblíbenec Bulpit po Bully Pulpit z Brittany. Bonys je celkově pozdnější, ale již tuto neděli se půjde proběhnout. Bulpitovi se teprve před dvěma týdny uzavřely epifysární štěrbiny ale věřím, že dva starty letos stihne. Bulpitův pohyb i celkový projev se mi moc líbí. Výkonnost obou by měla být na podobné úrovni jako u našich startujících premiantů. Bulpit je pro mne jako chovatele velmi důležitý, protože jeho máma Brittany byla podle mého názoru první skutečně kvalitní klisnou, kterou Bully Pulpit ve své kariéře plemeníka dostal. O kvalitě Bullyho Pulpita a mimořádnosti jeho paternitní linie jsem dlouhodobě přesvědčený a proto v následujícím roce dostal i další špičkové klisny jako je Corcovada, Blessyourpinksox, Trinity nebo Lady Kristinne. Moc bych si přál, aby výkony potomků těchto klisen na dráze potvrdily mé přesvědčení.

anshoa2
Anshoa získala v neděli druhé vítězství, když zvítězila ve dvojkové Ceně Fondů Conseq Invest, foto Andrea Zavadilová    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking