Cat JuniorJen pár dnů po začátku letošní připouštěcí sezóny dorazil do České republiky nový plemeník. Miroslavu Kantkovi se ve Francii podařilo získat šestnáctiletého Storm Catova (Storm Bird) syna CAT JUNIOR, mj. otce vítěze Ceny Scottish Rifle (L) a dvou francouzských Quinté+ handicapů Donuts Reyora. Hřebec bude působit v českém chovu, o konkrétním působišti se zatím jedná.

 
"Po úhynu Egertona, který měl připustit část našich matek, jsem se pustil do vyjednávání s využitím mých kontaktů ve frankofonním světě, kde působím jako právník, se snahou koupit hřebce, který by spojoval nejvyšší úroveň na dráze, špičkové pedigree a seznam prověřených potomků. V tu chvíli jsem ani netušil, že mi shoda několika náhod umožní jednat o synovi Storm Cata z matky, která vyhrála Gr.1 a doběhla 5. v Prix de L'arc de Triomphe," uvedl pro naše stránky Miroslav Kantek.

Cat Junior, který jako roček stál 500.000 dolarů, běhal od dvou do sedmi let, během kterých absolvoval 27 startů, z nichž 3 proměnil ve vítězství, dále získal 6 druhých a 3 třetí místa a vydělal 304.207 liber. Nejlépe mu vyhovovala distance 1400 metrů, na které získal hned 5 druhých míst v anglických Gr.2 zkouškách - Challenge Stakes (2x), Park Stakes, Lennox Stakes a Hungerford Stakes. Získal i dvě blacktype vítězství - v Dubaji v Burj Nahaar Stakes (Gr.3) a ve švédském Taby, kde vyhrál Swedish Open Mile (L). Cenná jsou i čtvrtá místa v St James's Palace Stakes (Gr.1) a Prix Jean Prat (Gr.1).

Nepřehlédněte: S trenéry před sezónou (17.) - Ingrid Janáčková Koplíková vstoupí do druhé trenérské sezóny s 18 koňmi

V roce 2012 byl zařazen do chovu ve francouzském Haras Du Pays d'Auge, ze kterého se po dvou letech stěhoval na Haras des Fontaines. Tam strávil 4 sezóny, loni působil na Haras des Fontaines. V první sezóně připouštěl za 2.800 €, později jeho poplatek klesl až na polovinu, pro letošek měl stanovený poplatek 1.500 €.  

Podle statistik serveru France-Galop se mu ve Francii narodilo 106 potomků, kteří na tamních drahách absolvovali 461 startů, 32 vyhráli, ve 163 se umístili a vydělali 587.775 €. Nepodařilo se mu dát potomka, který by zvítězil či se umístil v blacktype dostihu, jeho nejúspěšnější produkt ale dobře známe. Je jím Donuts Reyor, vítěz Ceny Scottish Rifla (L) při Turf-Gala, který se Francii vyhrál 7 dostihů včetně dvou velkých Quinté+ handicapů a vydělal 142.400 €, zčásti ve službách stáje Radka Luky a tréninku jeho bratra Václava.

Cat Junior je synem svého času nejdražšího plemeníka světa Storm Cata, který v době své největší slávy připouštěl za 500 tisíc dolarů a je prvním jeho synem v našem chovu. Matka Luna Wells (Sadler's Wells) vyhrála 5 dostihů včetně Prix Saint-Alary (Gr.1), v chovu dala 8 vítězů, vedle Cat Juniora i v listed umístěného The Wild Swan (Storm Cat). Je též bábou vítěze Prix Thomas Bryon (Gr.3) Mate Story či Gr.1 umístěného Cabecinho. Skvělou matkou byla bába Lunadix (Breton), Gr.3 umístěná, jejímž nejlepším potomkem byl francouzský klasický vítěz a později elitní plemeník Linamix (Mendez), vedle něj dala i dvouletého šampióna Long Mick.

catJunior pedigree

Kde bude hřebec působit zatím není jasné. "Momentálně probíhají jednání o jeho umístění v rámci ČR. Chceme aby stál na místě, kde bude moc plně využít svůj potenciál, vedeme jednání s Hřebčínem Napajedla," uvedl Kantek. "Snažíme se přizpůsobit i cenu připouštěcího poplatku aktuální nabídce, i když ten zdaleka nereflektuje cenu hřebce. Předběžně by měl připuštět za 1.000 EUR."

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net