Koplikova Ingrid2Jedenáctého března to bude rok, co se poprvé na dostihové dráze objevil kůň trénovaný Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou. Během úvodní sezóny se dceři úspěšného trenéra podařilo připravit své svěřence k pěti triumfům, jednoho z nich dostat na start Gr.2 dostihu v Longchamp a před novou sezónou výrazně rozšířit svůj tým. Ten nyní čítá 18 koní, z nichž nemalá část bude hájit barvy dubajského majitele Sultana Hariba. Ten navíc není jediným dubajským majitelem, který jí svěřil své koně. V průběhu března by měla dokončit přesun všech koní z Malé Vísky do Lysé včetně toho, o kterém si myslím, že bude lepší než Subway Dancer. 


Plnou třetinu osazenstva stáje tvoří dvouletí, kterých trenérka připravuje šest. Jako nejranější se ukazuje dvojice bělka Maynona (Shalaa) a ryzák Oultrador (Ultra). Mayona, klisna z druhého ročníku dvojnásobného Gr.1 vítěze ve dvou letech hřebce Shalaa (Invincible Spirit) a první potomek nestartovavší Say Hi (Iffraaj), by měla podle trenérčiných představ vyběhnout brzo. Stejně tak i Oultrador, jehož matka La Colombe d'Or (Martaline) je polosestrou Gr.2 vítězného překážkáře Baan Rim Pa (Dyhim Diamond). "Ten se jeví moc hezky a hodně si s ním fandím, hlavně do příští sezóny," říká. "Mám ještě dvě dvouleté klisny dubajského majitele, obě po hřebci Raven's Pass, který je u nich hodně populární, a další dvě klisny od nových majitelů taktéž z Dubaje. Všechny jsou ale pozdní a vyběhnou nejdříve na konci letošní sezóny."

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 18
Přihlášky do klasických dostihů: Mandarin
Odešli po sezóně: Hofergirl
Stájový personál: Barbora Síbrtová, Mario Pinto, Jose Oliveira, Filip Koplík, Alena Hrozdová, Karolína Hrošková - Kranátová 


Do klasických dostihů má Ingrid nahlášeného zatím jen Mandarina (Elusive City) stáje Bella horse, který figuruje na přihláškách do všech tří dostihů trojkoruny. Loni vyběhl dvakrát, po čtvrtém místě v debutu obsadil druhé místo v mílovém dostihu v Chuchli. "Běhal jen proto, aby získal handicap a ve třech letech mohl začít v klidu," vysvětluje trenérka. "Nebyl ještě vůbec hotový. Teď vyrostl, zesílil a moc se na něj těším. Myslím, že to bude hodně dobrý kůň."

Oultrador Solar flame
 Oultrador  Solar Flame


Od trenéra Luky přišla nedávno k Ingrid Janáčkové-Koplíkové dosud nestartovavší Swift Alarm (Invincible Spirit) ze stáje Andrease Lichtenberka. "Je složitější na ježdění a začínáme s ní úplně odznovu, v klidu, aby byla schopná vše zvládnout hlavou. Beru to jako výzvu, jestli zvládneme připravit ji tak, aby majiteli dělala radost."

Do klasik možná zamíří i stáj Sultana Hariba reprezentující klisna Vero Amore, další potomek plemeníka Raven's Pass (Elusive City) v péři trenérky. "Ještě neběhala, ale je moc šikovná. Sama jsem zvědává, kam až se dostane," říká trenérka, která má ve stáji také tříletou klisnu po French Navy, otci loňského derby vítěze Opasana. "Ta je ale veliká a hodně pozdní, vůbec nevím, jestli jako tříletá vyběhne." Otazník visí nad budoucností klisny po Flintshire (Dansili), která k trenérce přišla z Anglie. "Prodělala tam hodně těžkou koliku a musela být operována. Majitelé s ní chtějí vyběhnout, ale nejsem si jistá, jak to bude zvládat."

kl ravenspass
Klisna po Raven's Pass

Čtyřletý Spencer (Finjaan) ze stáje Liliany Carvalho loni získal tři vítězství, to první bylo zároveň trenérčiným premiérovým vítězstvím. Ta věří, že letos přidá další. "Je to užitečný kůň mající svůj standard, ale musí mu vše dokonale sednout, aby to klaplo," říká trenérka.

Ze stáje Godolphin od trenéra Saeeda bin Suroora přišla do Lysé čtyřletá Solar Flame (Invincible Spirit), která v Anglii vyběhla dvakrát, získala jedno čtvrté místo, za které jí Racing Post udělil rating 61 liber. "Je to moc pěkná, velká klisna, takový typický anglický kůň, veliký, pěkně galupující," popisuje ji trenérka, která věří, že u nás by klisna Sultana Hariba mohla patřit k nejlepším.

Triplex SwiftAlarm
 Triplex  Swift Alarm


Naopak starým známým jménem je pětiletý Chiouboucar (Rail Link), který ve dvou letech vyhrál Pražského zimního favorita, naposledy ale startoval předloni v Derby. "Přišel po zranění šlachy, se kterým se rok a půl léčil. Ohledně jeho budoucnosti stojíme nohama na zemi, všechno bude záležet na zdravotním stavu," říká. Dalším rekonvalescentem je čtyřletý Prince of Havana (Havana Gold), loňský dvojnásobný vítěz, který do Lysé přišel od trenéra Luky. "S ním to vypadá dobře a doufám, že bude i nadále, protože je to velmi slušný kůň."

Ve své péči má začínající trenérka i jednoho vlastního koně, kterým není nikdo jiný než loni v Gr.2 Prix Dollar startujícíc pětiletý Raging Storm (Galileo). V dosud nezvítězivšího valacha, kterého koupila od Martina Wolfa, má trenérka velkou důvěru. "Myslím, že teď jak změnil prostředí se zvedl a když to s ním dobře půjde, troufnu si říct, že je i lepší než Subway Dancer. Ale není to jednoduchý kůň, ani na ježdění a podstatné bude, jestli to dá hlavou," vysvětluje trenérka.

Kolekci starších koní doplňuje hnědák Triplex (Elzaam), jediný z trenérčiných svěřenců, který se už letos ukázal na dráze, ale v Cagnes-sur-Mer se mu uspět nepodařilo. Triplex, který byl prvním koněm Sultana Hariba v trenérčitě přípravě, nyní změnil majitele a bude běhat v barvách Liliany Carvalho. "Když jsem začínala, měla jsem řadu koní s nějakým problémem, tomuhle pořád praskalo kopyto a dlouho trvalo, než mohl začít pracovat," vzpomíná trenérka. "Má toho v sobě víc, než zatím předvedl, potřebuje tvrdší ruku, jak ukázal s Tomášem Lukáškem při prvním startu." Stejnou stáj bude reprezentovat i jedna z nejnovějších posil čtyřletý valach Gommerville (Le Havre), který přišel z Francie, zde získal jedno vítězství a dvě umístění ze sedmi startů a rating 25.5 kg.

Gommerville ragingstorm
Gommerville a Raging Storm

Vedle trenérské licence má Ingrid i licenci jezdce a jako úspěšná žokejka se bude podílet i na jezdeckém zajištění svých svěřenců v dostizích. Na velké dostihy je domluvena s Václavem Janáčkem, zvláště kdyby se jí Mandarina podařilo dovést až do Derby, neváhá ani dát příležitost mladým jezdcům včetně Matyáše Luky.
 
Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele
 Tomáš Váňa    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net