Piruch jozefLoni jeho svěřenec Armitago startoval v Českém derby, letos žádného tříletka na přihláškách do klasických dostihů nemá. To se však může změnit. Ač má Jozef Piruch ve stáji jen pět koní z nichž pouze dva zastupují klasický ročník, je mezi nimi i první vítězka po Chardonney Tcheque klisna Tasmína, polosestra třetího z Českého derby a vítěze Slovenského St. Legeru Taggertona. A právě u ní zvažuje přihlášku do Oaks, ale nikoliv v Čechách, nýbrž na Slovensku, kde doufá, že se letos situace stabilizuje. Nejen kvůli případnému startu v klasickém dostihu, ale i proto, že jeho největším majitelem je v Bratislavě žijící Miroslav Piskla.


Stáji MPL Racing CZ patří i zmíněná Tasmína (Chardonney Tcheque - Tanita, Blueridge Dancer), pocházející z Pisklova vlastního chovu. Loni vyběhla dvakrát - slušovický debut proměnila v jisté vítězství, následně ale neuspěla ve slovenské zimní královně. "Po vítězství jsme zvažovali, co s ní dál, žádná vhodná dvojka nebyla, a tak nám nezbylo nic jiného než zkusit zimní královnu," vysvětluje Piruch loňské menežování klisny. "Ale je to taková fajnovější klisna a když jsme na ní trochu přitlačili, nesedlo jí to, byla nervoznější a už před dostihem jsem moc nevěřil v úspěch." Z loňské zkušenosti vyplývá i taktika pro letošní sezónu, kdy chce s klisnou postupovat velmi opatrně, aby jí "nepřetočil". "Jinak je hodná, na sebe hodně opatrná a pozorná," říká trenér a navzdory skutečnosti, že otec i mateřský otec byli elitními mílaři, vidí její distanční optimum na delších tratích.
 

Tréninkové středisko: Horní Němčí
Počet koní: 5
Odešli po sezóně: Princess Ryana, Fidell 
Stájový personál:
vypomáhají manželka Lenka, syn Martin, Monika, na rychlé práce doufá, že stejně jako loni bude moci využívat služeb Michala Dema a Jakuba Pavlíčka


I druhý tříletek ve stáji, respektive tříletka klisna Quenty (z Queen Barbara, Traditionally) je dcerou Chardonney Tcheque, pro jehož potomstvo má trenér zatím hlavně slova chvály. "Stejně jako Tasmína má i Quenty krásnou mechaniku pohybu," zdůrazňuje. Také Quenty loni vyběhla dvakrát, oba starty na mílové distanci ve Slušovicích znamenaly dotované umístění - jedno třetí a jedno páté místo. Klisna běhá v barvách Syndikátu 2020, jehož členy jsou například i Angličan James Fry, většině turfmanů známý díky jeho spolupráci s pardubický Dostihovým spolkem. "Syndikátníci se chtějí především bavit, hrát si," říká trenér a dodává, že od toho se bude odvíjet i klisnin program.

Tasmina Quenty
 Tasmína  Quenty


Zbytek stáje tvoří trojice čtyřletých koní patřících Miroslavu Pisklovi a jeho stáj MPL Racing CZ. Po loňské náročné sezóně, kdy se objevil i na startu Českého derby, by měl mít pohodovější sezónu nyní již vykastrovaný hnědák Armitago (Kalatos). "Z něj jsem měl loni moc dobrý pocit, i proto jsme ho hlásili do Derby, ale nakonec to nedopadlo, jak jsme si představovali. Myslel jsem, že bude lepší," svěřuje se  trenér, který pro dosud nezvítězivšího svěřence plánuje letos zcela jiný program. "Začne od té nejnižší kategorie, do které se vejde," říká. "Určitě si zaslouží nějaké vítězství. Je i zaskákaný, skáče pěkně a jestli se dohodnu s majitelem, zkusí možná i překážky."

armitago2
Účastník loňského Českého derby Armitago

Jiný program než loni by měl mít i Fly Amico (Amico Fritz). "Loni byl spíš využívaný jako cestující sparingpartner Armitaga, strávil s ním hodně času a využívali jsme ho i jako vodiče. Pak ale dosáhl pod Radkem Koplíkem několika pěkných výsledků a dělal jen radost. I u něj platí, že si nedáváme velké cíle, spíše aby ho to bavilo a něco si vyhrál."  

Nepřehlédněte: Jezdecký přestup roku. Jan Kratochvíl překážkovou jedničkou Loko Transu

Představování Piruchovy stáje uzavírá bělouš Trevor (Fairlypi), druhý potomek Tanity (Blueridge Dancer) v trenérově péči, taktéž reprezentující chovu Miroslava Piskly. Vlastně nikoliv druhý, ale třetí, nicméně osmiletý Taj Mahal (Ryan) už je ve stáji jen jako hobby kůň. Čtyřletý valach má na svém kontě zatím jen 2 starty. "Měl nějaké problémy, tak jsme na něj dlouho čekali a jako dvouletek nevyběhl," vysvětluje trenér. Poprvé se Trevor ukázal na dráze až loni v září, na čemž měla podíl i jarní kastrace, a slušovický debut v dostihu na 2900 metrů proměnil v lehké třídélkové vítězství. "Ve Slušovicích bez boxů lehce vyhrál, Brno mu pak ale tolik nesedlo," dodává trenér, jehož svěřenec v následujícím startu skončil pátý. "Letos jej opět čekají starty v dlouhých rovinách, ale jakmile budou nějaké proutěnky, půjde skákat," plánuje.    

FlyAmico Trevor
 Fly Amico  Trevor


Jezdecká obsazení svých svěřenců bude řešit podle situace. "Nemám s nikým uzavřenou dohodu, ale jsem přesvědčen, že na připraveného a hodného koně si sedne rád každý. Chtěl bych spolupracoval s Michaelou Musialovou, která s našimi koňmi udělala pár pěkných výsledků, ve hře by byla i spolupráce s Michalem Demem a Kubou Pavlíčkem," říká trenér.
"Potěšitelnou zprávou pro mě je, že došlo ke změně na postu ředitele bratislavského závodiště. Osobně mě těší, že se do funkce vrátil Marián Šurda. Je mi jasné, že to nezávisí jen na něj, ale věřím, že by tamní provoz mohl oživit," říká trenér, pro něhož je fungování bratislavské dráhy důležité hned ze dvou důvodů. "Máme to tam 120 kilometrů a náš největší majitel je z Bratislavy, takže když to tam pofrčí, určitě do Petržalky budeme jezdit," dodává s přáním zdraví pro všechny své kolegy i ostatní turfmany Piruch.

Miloslav Vlček
foto Monika Zámečníková

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič    

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net