Germic karel3Není v českém turfu mnoho trenérů, kteří by ve stáji měli tak vysoký podíl vlastních odchovanců jako Karel Germič. Společně se svou partnerkou Janou Bečkovou odchovali tři z jedenácti koní, které má aktuálně v tréninku, dva se navíc narodili z připuštění v zahraničí. Ona dvojice má ale společného mnohem více - jeden je potomkem kuriózně zbarveného I Was Framed (Racey Remarque), druhý je po jeho synovi, taktéž strakatém Silvery Moon. Ač ani jeden z jejich odchovanců zbarvení svého otce plně nezdědil, dvouletý Eslík bude jistě jedním z nejbarevnějších koní na našich drahách. Trenér doufá, že bude vynikat i jinak.  


Zatím mu Eslík (Silvery Moon - Emy, Exaltation) dělá jen radost. "Je to velký, silný kůň, slušně chodí a má úžasný charakter. Takový flegmatik, kterého nic nevyvede z míry," říká. A jak se zdá bude hřebec, s nímž trenér počítá do dostihů Fitmin Cupu, i dostatečně raný. "Zřejmě po tátovi," odkazuje na plemeníka, jehož největším úspěchem bylo druhé místo v Kölner Zweijährigen Trophy (L) pro dvouleté. 

Eslik
Dvouletý Eslík

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 11
Odešli z tréninku po sezóně: Veakalto, Strassburg
Přihlášky do klasických dostihů: Na Josefa, Nasche, přibude Bisetoun
Stájový personál: Jana Bečková, vypomáhá Kristýna Fotrová, Nikola Poráková, pan Plaček a obě dcery i syn
První jezdec: spolupráce s ž. Jiřím Chaloupkou na koně, které ujezdí


Letos by se navzdory původním odhadům mohl na dráze objevit i druhý dvouletek v Germičově tréninku bělka Ultra Ostrava (Ultra), zakoupená na říjnové dražbě v Baden-Badenu za 3.000 €. "Jeli jsme tam přímo pro ni. Rád vybírám koně po začínajících plemenících," připomíná trenér, který sice očekával, že klisna bude spíš pozdní, zatím se ale jeví naopak. "Od října pracuje a ukazuje se raná, asi po otci," říká o dceři hřebce Ultra (Manduro), který byl francouzským šampiónem dvouletých.  

UltraOstrava naJosefa
Dvouletá Ultra Ostrava s tříletou Na Josefa

Ze čtveřice tříletých je polovina hlášená do klasických dostihů, při prvních dohláškách by k nim měla přibýt i nová akvizice stáje Roman ryzka Bisetoun (Isfahan), která bude dohlášena do Oaks i St. Leger. Klisna, zakoupená za 2.000 € jako nestartovavší dvouletek na stejně dražbě jako Ultra Ostrava, přišla podle trenéra z Německa "hodně použitá". "Asi na ní víc zatlačili, první tři měsíce u nás pořád ležela," vysvětluje trenér. "Ale už přibrala 80 kg, a chodí velmi slušně."   

Do Jarní ceny klisen, Oaks i St. Leger je hlášená hnědka Na Josefa (Shamalgan - Nidara, Kallisto), které ve stáji neřeknou jinak než Pepina. Dcera klasické vítězky a vlastní odchovankyně svého majitele pana Habicha se loni umístila ve všech čtyřech startech a ač je hlášená i do mílové klasiky, trenér není přesvědčen, že jí míle bude sedět. "Můj dojem z ní zatím je, že míle na ni bude krátká, spíš bych ji viděl na tratích kolem 2 kilometrů."  

Za nejnadějnějšího tříletka považuje černou hnědku ze stáje TAHLO Šefraný Nasche (Isfahan). Loni vyběhla jen jednou a svůj červencový debut v Lysé nad Labem v dostihu na 1300 metrů proměnila v jisté vítězství. "Jsme v hrozně velkém očekávání, co letos předvede," nezakrývá trenér, kterého dodnes překvapuje, že se jim podařilo vnučku německé šampiónky koupit v Baden-Badenu tak dobře - za 3.500 €. "Pořád jsme čekali, že se objeví nějaký problém, ale klisna je v pořádku. Jediné - hodně se o sebe bojí. I boxy jsme nacvičovali hodně dlouho, ale před startem v Lysé jsem věděl, že když ji do nich dostaneme, vyhraje." Po vítězství se ale už na dráze neukázala. "Začala pak růst, a tak jsme ji pošetřili na letošní rok," vysvětluje trenér.

Nasche2 Bisetoun
 Klasické naděje: Nasche  a Bisetoun


Kolekci tříletých uzavírá vlastní odchovanec, dosud nestartovavší Malý Moment (Mikhail Glinka - Medula, Rakti). "Loni to bylo ještě dítě, nechali jsme ho vykastrovat a poslali na pastvu. Do tréninku se vrátil v prosinci a v polovině sezóny začně zřejmě už na překážkách."

Zbytek osazenstva stáje tvoří starší koně - čtyři čtyřletí a jeden šestiletý. Na jednom ze čtyřletků, loni v Lysé vítězné ryzce Born to Race (Amaron), trenér na vlastní kůži pocítil, jak mohou opatření proti šíření koronaviru ovlivnit i majitelskou scénu. "Její majitel je hospodský a kvůli zavřené restauraci byl nucen klisnu nabídnout k prodeji. Nechtěli jsme se jí tak rychle zbavit, a tak jsme ji od něj koupili," říká trenér, jehož stáj se tak rozroste o dalšího člena. "Není to žádná velká hvězda, ale na sebe by si měla vydělat," doufá.

Za hvězdu naopak považuje hnědku stáje Roman a loňskou vítězku Highbration (Excelebration). "Máme s ní letos velká očekávání, v práci nse ukazuje moc dobře," říká. "Loni trvalo tři starty, než poznala, co po ní chceme, ale od té doby šla hodně nahoru. V posledním startu porazila i účastníka Derby a to se pořád teprve rozcházela."  

Maly moment borntorace
 Malý moment  Born to Race


Poslední z trojice vlastních odchovanců Miluška (I Was Framed - Medula, Rakti) patřila jako dvouletá ke špičce ročníku, loni už to ale nepotvrdila. "Jako dvouletá chodila super, jako tříletá na začátku sezóny také, ale po Deylově memoriálu se úplně ropzsypala a ztratila chuť závodit," vysvětluje trenér loňský pokles formy. "Letos šlape jak má, a tak čekáme výrazné zlepšení. Uvažujeme, že by v polovině sezóny mohla přejít na skoky." Naopak velká očekávání trenér nemá s Dr Irvinem (Canford Cliffs), jehož si majitelka pořídila pro sebe, aby na něm sbírala zkušenosti v dostizích.

Stájovou sestavu uzavírá šestiletý Popocatepetl (Bully Pulpit - La Palangrotte, Astarabad) stáje JAZAM, nejpracovitější kůň ve stáji. "Ten se těší i do kolotoče," říká se smíchem trenér. "Je to moc hodný, poctivý a mimořádně pracovitý kůň. Bohužel se u něj kvůli zdraví střídají dobré sezóny se špatnými. Ta loňská byla špatná, tak doufám, že to letos to bude lepší. Je to kůň na úrovni III. kategorie a měl by si na sebe vydělat," uzavírá předsezónní povídání Karel Germič. 

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková


    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net