Poles pavel2V loňské sezóně, tak poznamenané zrušením řady mítinků, absolvovali svěřenci Pavla Polese 46 startů, z nichž většina se odehrála na zahraničních drahách. Trenér, jehož doménou jsou především překážkové dostihy, byl pravidelným účastníkem wroclawských mítinků, a právě polské závodiště bylo svědkem všech vítězství, která loni Polesovi koně získali. I letos, a to především z finančních důvodů, hodlá preferovat zahraniční dráhy a opět především Wroclaw. Pokud bude mít vhodné koně, rád se vypraví i do Merana. Ač stáj opustily opory jako Pareto, Starbucks či All About Cossio, mezi jeho osmi svěřenci je několik takových, s nimiž se nemusí konkurence v zahraničních dostizích obávat.


Nejnovějším přírůstkem v lotu Pavla Polese je dvouletá napajedelská odchovankyně Severanka (Amico Fritz - Sweet Answer, Peintre Celebre), která do Olešnice přišla před měsícem a půl. Trenér nezastírá, že hlavním důvodem výběru právě této klisny byli dva její polobratři, z nichž jednoho měl a druhého stále má v tréninku - Starbucks (Tiger Cafe) a Sophist (The Bogberry). "Sice klisny ze Sweet Answer tak dobré nebývají, ale doufám, že tahle bude o něčem jiném. V každém případě jsme na ní hodně zvědaví," říká.

Tréninkové středisko: Olešnice
Počet koní: 8
Odešli z tréninku po sezóně: Pareto, Starbuck, Turoni (na penzi), All About Cossio, Mosanto
Stájový personál: Michaela Janků, Jarmila Sedláková, Míša Šrámková, Jana Tesařová
První jezdec: trenér očekává pokračování spolupráce s ž. Marcelem Novákem a rád by též využil služeb ž. Jana Odložila, který mu na podzim jezdil v zahraničí. 


Tříletka letos nemá Pavel Poles žádného, zato mu ve stáji podupávají dva čtyřletí - irský rodák Go Canada (Alhebayeb) a výše zmíněný v Napajedlích narozený Sophist (The Bogberry). Bělouš Go Canada, zakoupený od stáje Lokotrans Slovakia, je nováčkem v tamním týmu. "Jako dvouletý dostal ve Francii dost zabrat, ale něco tam ukázal, tady už pak moc ne. Půjde do překážek, kde doufám, že ukáže lepší výsledky než loni na rovině," plánuje trenér. 

GoCanada2
Go Canada letos přejde do překážkového provozu

To Sophist, hájící barvy syndikátu H.R.C. Moravia, si už pomalu dělá nad překážkami jméno. Ač nezvítězivší, z loňských čtyř startů ve wroclavských proutěnkách vytěžil dvě druhá, jedno třetí a jedno čtvrté místo. "Loni mě hodně mile překvapil. I když je drobný, ukázal, že něco umí. Letos přejde na větší skoky a doufám, že s třídou půjde ještě nahoru. V tréninku vypadá dobře.

Ještě vyšší třídu ukázala pětiletá hnědka EŽ Praha a.s. Diana Jape (Age of Jape - Divoká Kočka, Ray of Light), která ve Wroclawi vyhrála jednu steeplechase a v dalších dvou skončila druhá. "Je to bezesporu kvalitní klisna, ale bohužel jí není dáno zdraví. Loni na podzim jsme s ní už neběhali, pak podstoupila operační zákrok. Snad to bude dobré a v druhé polovině sezóny bude zdravotně v pořádku, aby se mohla vrátit na dráhu. Jestli ne, tak kariéru ukončí.

Diana Jape
Nepochybně třídovou Dianu Jape limitují zdravotní problémy

Trojici koní má u Pavla Polese stáj TIPPLER Group s.r.o., jejíž červenobílé barvy budou letos hájit šestiletí Nevado (Fly To The Stars) s Turionem (Roulette) a osmiletý Letegerto (Egerton - Letní Bouře, House Rules). Nevado loni startoval jen třikrát, sezónu ale zakončil krásným jedenáctidélkovým vítězstvím v proutěnkách ve Wroclawi. "Hodně zajímavý kůň," říká na jeho konto trenér. "Už několikrát jsem o něm řekl, že by neměl běhat a on mě pak vždycky překvapí. V tréninku je dost tvrdohlavý, na dráze ale tak ne a konečně dospěl, tak věřím, že začne předvádět ještě lepší výkony než dosud."
Nepochybné kvality má i Turion, který loni běhal 4x, všechny dostihy absolvoval ve Wroclawi, kde jednou jistě vyhrál a dvakrát se umístil. "Čekal jsem i lepší výsledky, ale psychicky trochu zlobí. Je to ale výborný překážkář, pomalu se usazuje i psychicky a doufám, že se letos výkonnostně ještě posune nahoru.
Letegerto se loni vrátil po roční pauze a návrat to nebyl zcela bezproblémový. "Trochu v dostizích zlobil, stavěl si hlavu, což předtím nedělal, ale postupně se to lepšilo. Mohl loni vyběhnout víckrát, ale jak se rušily mítinky, tak pro něj nebylo dost vhodných dostihů," říká trenér, který v tom ale vidí i pozitiva. "Do letošní sezóny jde více pošetřený."

Sophist turion
 Sophist  Turion


Sestavu trenéra, jemuž se loni podařilo 60% startů svých koní proměnit v dotované umístění, uzavírá devítiletý ryzák EŽ Praha a.s. Tellur (Needham's Fort). "S ním to bylo trochu podobné jako s Letegertem. Chtěli jsme běhat hlavně na menších drahách, ale řada dnů byla zrušena a moc šancí běhat neměl," říká o valachovi, který loni vyběhl 4x a všechny starty absolvoval v Pardubicích. "Snad letos ukáže, co od něj očekáváme. Je to kvalitní kůň, který by si na sebe měl vydělat," uzavírá předsezónní představování svých svěřenců Pavel Poles.

Jak jsme uvedli v úvodu, loni absolvovali jeho koně většinu startů v zahraničí a letos, pokud nepředvídatelné okolnosti nezmění jeho plány, by tomu tak mělo být zas. "Máme koně i do Pardubic, ale dávám přednost zahraničním drahách, kde to finančně vychází výrazně lépe než u nás." Je si ale vědom, že nejen do Merana, ale i do Wroclawi může s úspěchem jet jen s velmi dobrými koňmi. "Dostihy jsou tam kvalitní, rychlé, se špatným koněm tam jet nemůžete," dodává. Přes zimu jej hlavně v lednu trochu zbrzdilo velké měkko, které po deštích panovalo, současné podmínky jsou pro práci daleko příznivější a trenér věří, že na začátek sezóny budou jeho koně opět dobře připraveni.

Miloslav Vlček
Foto Hana Vytopilová
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net