Bastova PavlinaJe to už čtvrt století co trenérka Pavlína Baštová začala v Osvinově na Karlovarsku připravovat dostihové koně, kteří odtamtud cestují především do překážkových dostihů. Na konci 90. let byla jedním z průkopníků, kteří objevili Merano a další italská závodiště, na která od té doby pravidelně se svými svěřenci jezdí a kde se zrodila i všechna její loňská vítězství. Dlouhá léta stabilní tým osvinovské centrály před třemi lety posílil Jan Faltejsek, který dovedl do cíle všechny čtyři loňské osvinovské vítěze a s nímž trenérka počítá do sedla i letos. Opět budou směřovat do překážek a to jak na české dráhy, tak i do oblíbené Itálie.


Při zaměření střediska na překážkové dostihy není překvapením, že v něm nenajdeme žádného dvouletého koně, ba nyní dokonce ani žádného tříletka. "Mladé koně máme většinou jen když si něco sami odchováme. I podmínky jsou tu spíše pro starší koně," vysvětluje trenérka.

Tréninkové středisko: Osvinov
Počet koní: 15
Odešli z tréninku po sezóně: Avec Charm (už loni neběhal) 
Stájový personál: Vladimír Vrzáček, Renata Ludvíková, Jan Faltejsek, Alžběta Faltejsková, pomáhá i rodina - manžel Miroslav a syn Jakub  
První jezdec: po dohodě ž. Jan Faltejsek


Nejmladšími koňmi v její přípravě jsou tak dva čtyřletí - vlastní odchovanec Baštových Cape Witcher (Age of Jape – Cape Monday, Giant's Causeway), polobratr úspěšného steeplera Catch Life (Rainbows for Life), a z chovu Jiřího Charváta pocházející Jacqueline (Mikhail Glinka - Jean Green, Green Tune), která se do Osvinova přestěhovala v průběhu loňské sezóny od Pavla Tůmy poté, co jí od jejího chovatele koupila stáj Moudrý.
"Cape Witcher loni absolvoval dvoje roviny startované praporkem, aby zjistil, že je dostihový kůň. Jak slyším od kolegů, všichni potomci Age of Japa jsou pozdní, tenhle navíc vypadá, že bude ze všech nejpozdnější. Je už zaskákaný a připravuje se na překážky." Na těch rovnou debutovala Jacqueline, která loňskou sezónu zakončila čtvrtým místem ve Zlaté sponě tříletých při prvním startu, na který dorazila z Osvinova. "Je na ní hodně znát, že už je o rok starší. Oproti tomu, když přišla, hodně zmohutněla, je to moc pěkná klisna a zatím dělá jen radost," říká o ní trenérka, která předpokládá, že se Jacqueline uplatní spíše na těžších překážkách a počítá s ní do krosů.

To šestiletý Ivo (Areion) ze stáje Drahomíry Stejskalové, který loňskou sezónu zakončil dvěma triumfy v italských siepi, by měl i letos pokukovat především po italském programu. "Itálie mu sedí, ale když se najde možnost ve Francii, může vyrazit i tam. Už tam běhal," dodává trenérka.

Zahraniční dráhy budou i cílem pětiletého Kings Rocka (Joshua Tree) Faltejsků. "Je to takový rošťák. Loni zkusil Merano a sedlo mu to tam," říká trenérka. Od konce srpna neběhal, ale nebylo za tím žádné zranění. "Potřeboval si odpočinout, ale teď už pilně pracuje a těší se na italské dráhy.

Youko Ivo Kominik
 Youko a Ivo  Kominik 


O rok starší Kominik (Big Bad Bob) také loni ukončil sezónu předčasně, a to po zranění, které si přivodil v Pardubicích. "Nešťastně v dostihu uklouzl a pak měl zdravotní problémy, ale už je v pořádku a pracuje." Další kroky jednoho z dvojice koní Jiřího Charváta v osvinovské centrále budou po dohodě řešit Jan Faltejsek, jezdecká jednička Dr. Charváta, s majitelem. "Bude směřovat do krosů v Pardubicích." Druhý Charvátův kůň v péči Pavlíny Baštové Korfu (Blue Coral - Kolymbia, Kyllachy) loni absolvoval jen dva starty v závěru sezóny, kde získal dvě umístění v proutěnkách. Před pár dny se vrátil z Pisy, kde jako první letos startující osvinovský kůň doběhl šestý ve steeplechase na 3500 metrů. "To je také spíše kůň na velké skoky, loni po pauze běhal siepi proto, aby někde vyběhl. Jeho program bude záležet na tom, co bude vypsáno a kam se vyplatí jet."   

Po dlouhé přestávce by se měl na dráhu vrátit i sedmiletý Leo Fantastico (Jukebox Jury) ze stáje Radka Luky, který se loni na dráze vůbec neukázal. "Jemu to jde nejvíc v Pardubicích. Měl výpadek, ale teď už se připravuje na tamní krosy, což by měla být jeho nejsilnější parketa."

Jednou z nových posil trenérského úseku Pavlíny Baštové je čtyřletý valach Francise Fuchse Molly Power (Soldier Hollow). Hnědák, jehož polobratr Molly Master v péči Tomáše Váni před lety vyhrál dostih v Halle, v listopadu dvakrát startoval na rovinách v Mnichově, nyní jej ale čekají překážky. "Teprve začíná, je to mladík, co se učí. Bude u něj hodně záležet na tom, kde budou dostihy, takže čekáme na propozice."

ScareCrow SimonSet Kings rock
 Scare Crow a nyní již "nedostihový" Simon Set  Kings Rock


Podoba českých propozic bude klíčem k úspěchu i pro vlastního odchovance Baštových, dosud nezvítězivšího devítiletého ryzáka Scare Crow (Scater - Sonoda, In Camera). "Velký, zdravý kůň, loni se několikrát umístil, ale vše u něj závisí na propozicích. Bude běhat hlavně v Mostě a Lysé, ta mu vyhovuje nejvíc." České dráhy, především Pardubice, by měly být doménou i pětiletého bělouše Wolfsong (Vol De Nuit) ze stáje Suprachor Chorušice, který loni v září v Pardubicích debutoval. "Šlo mu to, ale pak v závěru udělal chybu a padl. Je to kůň do větších skoků," dodává trenérka.   

Prohlídku stáje končíme u pětiletého valacha Youko (Dunkerque), který bude stejně jako Jacqueline hájit barvy stáje pana Moudrého, jehož zájem běhat hlavně v Pardubicích se odrazí i na Youkově kariéře. Již loni tak absolvoval oba starty, při druhém skončil po boji druhý za La Coralem, letos se tam vrátí. "Potřeboval čas, dorůst a trochu "dostárnout", ale dal se dohromady a těším se, co nám ukáže," uzavírá představení svých nadějí do nové sezóny trenérka.

osvinov

Tu však vyhlíží s obavami, zda nebude stejně komplikovaná s omezenou nabídnou dostihů, jako byla ta loňská. "Podmínky k trénovaní byly dobré, i když donedávna tu byly velké mrazy, i ve sněhu můžeme trénovat. Větší strach má z toho, co bude - to se dnes nedá odhadnout a všichni jsme napnutí, jaká budoucnost nás čeká. Teď díky bohu funguje Itálie, ale osobně nejsem moc optimistická. Zaplať pánbůh, že majitelé nám přes všechny loňské starosti zůstali věrní, ale myslím, že doba dolehne i na řadu z nich. Loni se jelo z rezerv, letos nevím, jestli ještě nějaké zbyly," vyjadřuje obavy, související s panující pandemií a jejím vlivem na dostihy i celkovou ekonomiku, trenérka. Žádné světlo na konci tunelu nevidí ani u stále se prohlubujícího problému českého turfu, kterým je nedostatek jezdců. "My máme to štěstí, že stejný spolehlivý tým máme už od dob, kdy jsme do Osvinova přišli. Ale s žokeji obecně je to stále horší. Když se v Pardubicích běží početněji obsazený dostih, je problém sehnat jezdce. Mladí jezdci téměř nejsou a je těžké jim dávat příležitost aby se vyjezdili, když máte zároveň závazky k majiteli udělat vše proto, aby kůň, kterého platí, zaběhl co nejlépe," končí s nepříliš optimistickým výhledem Pavlína Baštová.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová  
                                







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net