Junkova JanaS devíti svěřenci vstoupí do nové sezóny trenérka Jana Šimonová, možná více v českém dostihovém prostředí známá pod jménem Junková. Stejně jako v předešlých sezónách i loni byl oporou stáje její vlastní odchovanec Medic (Camill), který k dvěma úspěchův v pardubických krosech nejvyšší kategorie z let 2017 a 2019 přidal loni další - v Červnové steeplechase cross-country Válečníka, v níž obhájil vítězství z předešlého roku. Osmiletý valach běhající v barvách EŽ Praha a.s. by měl být i letos oporou týmu, do něhož přibyl i Medicův dvouletý polobratr.


Nejmladší ročník je ve stáji trenérky Šimonové zastoupen vlastními odchovanci. Stáj EŽ pana Sobotky zastupuje klisna Rami (Rosensturm), první potomek sedminásobné vítězky na překážkách Ryany. „Rami se zdá být kopií své matky. Pod sedlem je učenlivá a pracovitá. Ve výběhu je to čertík, vše jí zajímá u všeho musí být.“

Jejím tréninkovým partnerem je v úvodu zmíněný Medicův sourozenec Malek (Rosenstrum), který je dokonce 3/4 bratrem úspěšného steeplera. „Je to krásný hřebec, dobře se hýbe a Medicovi je v pohybu hodně podobný. Je stále nabízen k prodeji, ale pokud se neprodá, myslím, že toho litovat nebudeme. Ráda bych, aby se oba ukázali v rovinovém provozu, jestli ve dvou nebo až ve třech letech, to je zatím ve hvězdách," říká trenérka

Tréninkové středisko: Rašovice
Počet koní: 9
Odešli z tréninku po sezóně: Maly Nine, Rideri Cross
Stájový personál: Roman Křišťák, Emma Niklová, Tereza Vajrauchová, Romana Mrázková, Mariana Křišťáková a příležitostně Majka Hodná


Čtyřletý ročník zastupují dva nadějní koně do překážek Čáryjape (Age of Jape - Čarokráska, Bin Shaddad) a Izyrejka (Ray of Light - Izy, Lincoln). Prvně jmenovaný již má za sebou dostihový křest, který zakončil třetím místem v největším tuzemském dostihu pro tříleté proutěnkáře Zlaté sponě v Pardubicích. „Čáryjape je naše velká naděje do budoucna. V loňském roce byl ještě hodně zelený, přesto ze třech startů vytěžil tři umístění. Přikláněla bych se k tomu, aby ještě letos zůstal na proutěných překážkách,“ říká trenérka. Ze stejného chovu pana Vrby pochází i Izyrejka, polosestra skvělé Izynky „Dlouho jsme na ni s majitelem čekali, až dospěje. Dozrála, dobře cválá, perfektně skáče a proto se na ní moc těším. Měla by začít hned v překážkových dostizích.“ Oba koně reprezentují firmu Nutrin, výrobce krmiv nejen pro dostihové koně.

Medic modravaOstatní starší svěřenci již zastupují stáj EŽ Praha. Modrava (Egerton - Modřenka, Laban) ukončila sezonu v Brně pátým místem za kvalitními soupeři a to byl jediný dostih, který loni dokončila. „V loňském roce si vybrala ranec smůly, moc bych jí přála, aby se konečně v dostizích prosadila. Podle toho, co předvádí v tréninku, na to má. Každopádně ještě šanci dostane, je to po matce po zdravotní stránce tvrdá klisna. V březnu ji posílám na sezonu k trenérce Kvapilové a doufám, že tam na ni najdou recept."

Charme Lookův polobratr Charismatic (Pop Rock - Charmaine, Rainbows for Life) loni trenérku potěšil dvěma druhými místy v dostizích třetí kategorie v Pardubicích a v Brně „I když je už devítiletý, někdy se chová jako puberťák, je s ním sranda. Bohužel v dostihu bývá falešný a když se mu nechce, nebojuje. I on půjde na sezonu do Dubnice a myslím, že by měl běhat na různých závodištích, třeba i v polské Wroclavi."

Modřín (Egerton - Modřenka, Laban) stihl v loňské sezoně jediný start, ve kterém se umístil na pátém místě v dostihu druhé kategorie „Letos by měl letos absolvovat více startů, vloni byl chystán hlavně na podzimní starty, které nakonec nebyly. Vzhledem k chronickému problému s kopytem se budeme snažit běhat na měkkém podkladu a začneme od nižších kategorií," plánuje trenérka.

Vlastní odchovanec Medic (Camill - Media, Tribal Instinct) potěšil obhajobou v Červnové cross country, navíc se mu loni podařilo překonat hranici půl miliónu vydělaných dotací. „Medic je profík, není třeba ho nic učit, vlastně my se učíme od něj," říká trenérka se smíchem. "Letos by měl navštívit Wroclav a pokud majitel bude chtít, pokusí se o hattrick v červnu, ale to už pod novou trenérkou.“

New Finch (Pop Rock - New Life, Bertolini) v loňském roce vyhrál zadrženě kros na 4500 metrů, ale na podzim byl pro zranění zadržen.„Finch si bohužel během dostihu přivodil zranění pohybového aparátu a dostih nedokončil. Rekonvalescence probíhá výborně, na jaře začne pomalu s tréninkem. Pokud bude rekonvalescence pokračovat dobře jako dosud, není vyloučen start na podzim, ale jinak jsme s ing. Sobotkou dohodnuti, že letošní sezónu vynechá."

"Na závěr bych chtěla poděkovat majitelům koní panu Sobotkovi a panu Niklovi za spolupráci a popřát jim i nám klidnější průběh nastávající sezony. Panu Niklovi děkuji za trpělivost a čas, který dopřává svým koním, panu Sobotkovi za vyslyšení a uskutečnění mé myšlenky se sezonním přemístěním koní. Jako každý rok děkuji všem v našem týmu – bez Vás by to nešlo. Spolehlivých lidí v této branži ubývá a tak mám velikou radost, že to u nás dobře funguje a o náš tým se mohu opřít. Děkuji," uzavírá Jana Šimonová náše předsezónní povídání.

Miloslav Vlček
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net