Horakova lenka2Léta byla Lenka Horáková spojena s tréninkovým centrem v Zámrsku. Nyní již čtvrtým rokem připravuje své svěřence v Lysé nad Labem a na domovské dráze se zrodila i dvě z trojice loňských vítězství. Do nové sezóny připravuje šestnáct koní, s jedinou výjimkou všichni pocházejí od domácích chovatelů. Stejně jako loni i letos bude většina z nich startovat na rovinách a trenérka, jejíž největší úspěchy jsou spojeny s překážkovými dostihy, nezastírá, že přechod koní z rovinového do překážkového provozu dnes vzhledem k nízkému počtu překážkových žokejů zvažuje mnohem obezřetněji.


Stejně jako loni i letos připravuje čtveřici dvouletých, ale v porovnání s loňskem v ní letošní kolekce mladých koní vzbuzuje mnohem více radosti a nadějí. Zajímavým rodokmenem se může pochlubit bělka Daenerys (Rosensturm - Dancing Theatre, King's Theatre) z Reggie Racing, která je pravou sestrou jedničkové vítězky Diany Rosensturm a v jedničkách umístěné Dancing Melody. "Není velká, ale vypadá šikovná," hodnotí ji trenérka. "Doufám, že letos vyběhne." 

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 16
Odešli z tréninku po sezóně: Charlin, Chytrýsek
Přihlášky do klasických dostihů: Vellinger
Stájový personál: Monika Řeháková, Jaroslav Rambousek, vypomáhají Pavlína Nigrinová, Jana Vargová, Anička Levrušková, Maruška Dvořáková, Míša Lebdušková, Kateřina Mandysová, Roman a Blažena Suchánkovi


Také druhý benjamínek v trenérčině péči ukazuje, že i čeští odchovanci mohou často nabídnout dobrou krev. V Napajedlích narozená hnědka Innocence (Stormy Jail) je druhým potomkem vítězky Slovenského Oaks Ines (Lope de Vega) a na dráze bude hájit barvy EŽ Praha a.s. "Taky vypadá šikovně a ačkoliv její matka nijak velká nebyla, ona je pěkná a narostlá," říká o klisně, která sice do její stáje přišla až v prosinci, ale už slibně pracuje.

Daenerys Innocence
 Daenerys  Innocence


Hnědák Lannister (Eagle Top - Lymondka, Black Sam Bellamy) Viktora Komárka je prvním Eagle Topovým potomkem v trenérčině přípravě a popisuje jej jako veselejšího koně. "Je velký, ale lehčího typu. Jestli letos vyběhne je zatím předčasné říkat, majitel na něj ale rozhodně tlačit nebude."
Možná ještě více než Eagle Top trenérku zaujal Chardonney Tcheque, jehož první dvouleté loni bedlivě sledovala a moc se jí libili. Nyní má i jednoho ve stáji, v lednu narozeného Valentin Tcheque, syna Vaxalty (Exaltation) a tudíž i polobratra Vellingera. I ten vypadá podle trenérky moc pěkně. "Je to velký, silný kůň, když jej srovnám s Vellingerem, každý je úplně jiný."

Zmíněný Vellinger (Pouvoir Absolu), v dostihové komunitě díky svému odznaku na hlavě známý pod přezdívkou Votazníček, je jedním z trojice tříletků v péči trenérky Horákové a jediným, kterého už hlásila do klasického dostihu. Přihláška ryzáka stáje Vega-Horáková směřovala do Derby a St. Leger, mj. i proto, že Vellinger dosud nestartoval a dlouho dospíval. "Hodně dlouho to bylo dítě, ale teď už se probudil, pěkně pracuje a začíná být i trochu drzý a hřebčit," říká trenérka na konto své klasické naděje. "Je trochu menší, ale moc se mi líbí jak chodí."

Ani Krokodýlek (Rosensturm - King's Bara, Burslem) dosud nestartoval a ani nemohl. Obsednutý byl u své chovatelky až na podzim a do tréninku k Lence Horákové přišel teprve před měsícem. Tréninkové manko by ale mohl rychle dohnat. "Je veselý, dobře pracuje a práci snáší dobře," hodnotí trenérka bělouše středního rámce.

Valentin tcheque Krokodylek
 Valentin Tcheque  Krokodýlek


Stejně jako zmíněné dva hřebce i jedinou tříletou klisnu v péči trenérky Horákové Latarmissie (Pouvoir Absolu - Latarmiss, Scyris) ze stáje EŽ Praha a.s. debut teprve čeká. "Loni nebyla na běhání, bylo to takové spící dítě, ale přes zimu vyspěla a docela se z ní udělala kobyla. Jsem hodně zvědavá, co ukáže," říká trenérka o klisně, která je polosestrou solidního La Corala (Blue Coral).

Zbytek osazenstva stáje tvoří starší koně, u řady z nich trenérka přemýšlí o přechodu na překážky. "Jako bývalý překážkový trenér ale dnes musím mnohem více zvažovat problém, který jsem tehdy řešit nemusela, totiž jestli ty koně bude mít v dostihu kdo jezdit," poukazuje Lenka Horákové na velký problém českých překážkových dostihů, který se rok od roku prohlubuje.
Překážky možná budou i cílem čtyřleté Charming Love (Egerton - Charmaine, Rainbows for Life), která sice dosud ještě neokusila ani rovinové dostihy, ale je polosestrou vítěze Velké pardubické Charm Looka (Look Honey). "Z Napajedel k nám přišla teprve v polovině loňské sezóny, ale je to silná, velká klisna, která dobře cválá." Přímo s výhledem na překážky byl pořizován Chariydi (Mariydi - Charente, Lincoln) ze stáje Viktora Komárka, který loni absolvoval dva vytrvalecké dostihy na rovinách.

Latarmissie Vellinger
 Latarmissie  "Votazníček" Vellinger


Osmiletá zástupkyně stáje EŽ Praha a.s. Determis (Dandoun), jediná dcera vynikající Determinacje.  loni ze tří startů vytěžila jedno umístění, o moc lépe si nevedla ani v předešlé sezóně. "Zkoušeli jsme jí zaskákat, ale moc jí to nešlo, tak zůstává na rovinách."

Zaskákat by trenérka letos chtěla i pětiletou Dream of Love (Egerton - Rabbit Dream, Dream Well) stáje JB, která loni vyhrála v Mostě dostih na 1800 metrů a na stejné dráze získala i dvě třetí místa. "Je to šikovná klisna, sedí jí distance do 1800 maximálně 2000 metrů. Asi začne na rovinách a pak uvidíme."

Od Olinky (Alaska River - Old Glory, Access To Java) trenérku všichni zrazovali s tím, že má dost velké psychické problémy a třeba se do dostihu ani nedostane. "Beru to tak, že loňská sezóna byla seznamovací a aby se usadila, což se myslím docela povedlo. Letos by sy snad mohlý být i lepší výsledky."

Trochu složitějším koněm je i šestiletý Orson (Egerton - Olmaia, Sholokhov), který bude běhat za trenérčinu stáj. "Má asi klaustrofobii, nemá rád boxy, nelíbí se mu ani na vozíku, ale pomocí zaváděcí deky to docela jde. Po předloňských výsledcích mě loni zklamal, asi to bylo proto, že jsme jej vykastrovali a špatně to nesl. Je teď na rovinách seběhaný, ale stejně asi přejde na překážky."

Osmiletého Skyline Runner (Zoffany) ze stáje EŽ Praha a.s. čeká letos podobný program jako loni, kdy absolvoval troje proutěnky. "Je to spíš tempař, který super skáče, takže opět bude běhat na tratích 3400 - 3800 metrů, což je jeho optimum," říká trenérka o valachovi, který se loni vrátil po roční pauze a jedny proutěnky vyhrál a v druhých skončil třetí. Podstatně rušnější sezónu měla jeho stájová kolegyně Swan Princess (Stormy Jail - Sweet Answer, Peintre Celebre), která však ze 6 startů získala jen dvě čtvrtá místa. "Ta letos přejde na překážky, myslím, že jí to půjde lépe."

skyline runner
Skyline Runner

Prohlídku stáje zakončíme u osmiletého valacha DS Tasava Waste No Time (Egerton), syna bývalé trenérčiny svěřenkyně Vočko (Rainbows for Life). Tomu se loni podařilo zvítězit v dostihu na 2200 metrů v Lysé, což bylo jeho třetí kariérní vítězství. "Je to srdcař, ale také smolař na zranění," uzavírá trenérka. 

A kdo bude její svěřence letos jezdit? "Obsazování jezdců do dostihů budu řešit podle momentální situace, ale ráda bych pokračovala ve spolupráci s Martinou Havelkovou, která odjezdila oba naše loňské rovinové vítěze."

Miloslav Vlček
foto: JV photo - Jana Vargová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net