Kalcik michal3Jako kometa zazářil Michal Kalčík ve své první trenérské sezóně v roce 2018. Následující už tolik úspěšná nebyla a loňskou notně poznamenal koronavirus. Do letošní vstoupí s 15 svěřenci, mezi nimiž je jak spolehlivá opora zdejšího střediska Tropical Bond, tak i řada nových koní a to jak mladých, tak i těch, kteří do Levína našli cestu z jiných tréninkových středisek. Trenér věří, že i díky nim bude nadcházející sezóna lepší než ta minulá a bude "víc důvodů ke společným oslavám".


V patnáctihlavém lotu svěřenců trenéra Kalčíka, jemuž v přípravě koní notně pomáhá jeho pravá ruka manželka Monika, je jen jediný dvouletek - z chovu Christiana Richnera pocházející Kyriakali (Zazou - Katarina, American Post), vnučka jedničkové Kolymbie (Kyllachy). "Je to exteriérově moc hezká klisna, ale je dost drobná," hodnotí ji trenér. "V práci byla v úvodu nervóznější, možná i proto, jak byla drobná, ale vypadá hezky. Shodli jsme se s majitelem, že na ni nebudeme nijak tlačit."   
 

Tréninkové středisko: Levín
Počet koní: 15
Odešli z tréninku po sezóně: Thailand, Papaya Paya, Pan Darcy, Stormico, Monte Christo
Stájový personál:  Monika Kalčíková, David Schneider, Lenka Šímová. Až začne sezóna jezdí na práci Zuzana Míčová, Simona Laubeová

 
Tříletý ročník má v Levíně 5 zástupců, do klasických dostihů ale nebyl zatím přihlášen žádný z nich a jen jediný, respektive jediná, už okusila chuť dostihů. Onou první vlaštovkou levínského tříletého kvintetu je hnědka Frami Hit (Majestic Missile), reprezentující stáj hlavního majitele v Levíně FVE - Relay JK Levín. Loni absolvovala 6 startů a získala dvě umístění, její výsledky však byly limitovány nechutí ke startovacím boxům. "Jako dvouletá s nimi zpočátku měla velké problémy. Teď už to zvládá lépe, do boxu s kapucí vleze, ale poté vyrazí a nedá se moc řídit. Je potřeba jí ještě trochu usadit, aby dostihy lépe pobírala," říká trenér, který s klisnou plánuje běhat na menších drahách a kratších distancích.
Stejný chov paní Pešlové reprezentuje i klisnin pětiletý polobratr Fram (Bully Pulpit), který loni absolvoval první dva kariérní starty. "Chová se podobně jako jeho sestra, asi to mají v genech," uvažuje trenér. "Při debutu v trojce rychle vyrazil, ale pak mu došly síly. Teď už má ale handicap, může začít v pětkách a tam by mohl být něco platný. I kvůli jejich chovatelce, která jejich kariéru hodně prožívá, doufám, že budou dělat radost."

Vraťme se ale k tříletému ročníku. Jeho novým zástupcem v levínské centrále je bělouš Rollhaus (Bretigny), syn šestinásobné vítězky Relace (Mr Bid), která většinu svých vítězství dosáhla v překážkových dostizích. "Přišel k nám v zimě neobsednutý, ale je to klidný, talentovaný a vyrovnaný kůň, hodně dobře je na tom i fyzicky," popisuje jej trenér, který očekává, že hřebec začne na rovině na delších distancích a časem, i kvůli svému původu, přejde na překážky. Běhat by měl za nový syndikát.

K Kyriakali K Rollhaus
 Zazouova dvouletá dcera Kyriakali  Tříletý Rollhaus po Bretigny


Dvě tříleté naděje má v Levíně pan Saller mladší, respektive jeho stáj The Sons of Sharpour. Druhému největšímu majiteli v tamním středisku by trenér přál mnohem lepší sezónu, než byla ta loňská. "Majitel je velký srdcař, koně odchovává u sebe doma, sem za nimi často jezdí, ale loni si vybral hodně smůly. Nejhůře dopadl Azbuk, který odnesl start při prvních dostizích v Mostě, kde byla extrémně špatná dráha. Zdravotně už se z toho nedostal a šel na rok do výběhu," vypočítává trenér a doufá, že letos se Sallerovým koním budou zranění vyhýbat.   

Oba Sallerovi tříletí koně jsou potomky někdejší hvězdy stáje YOKO Sharpoura (Desert Sun). "Pax je obrovský, silný kůň, mohl by to být šmrncovní sprinter. Zatím jsme na něj netlačili, vypadá dobře a na jaře by měl vyběhnout." Calistpour je synem klasicky umístěné Calistegie (Nombre Premier) a v porovnání s Paxem bude potřebovat více času. "Je to krasavec, ale zatím takový línější. Asi to nebude sprinter, spíše kůň na střední tratě, ale musí dostat čas. Udělá jen to, co si sám pobere, jakmile po něm žádáme víc práce, nechce," líčí trenér Calistpoura, jehož stejně jako Paxe nechal vykastrovat.

K pax calistpour
Hnědák Pax a bělouš Calistpour, dva tříletí synové Sharpoura ve službách stáje The Sons of Sharpour. Foto Pavla Pechmanová

Posledním tříletkem v péči Michala Kalčíka je importovaný Denihilonihill (Estidhkaar) stáje KarBoBau s.r.o., kterého také dostihová premiéra teprve čeká a trenér se na ni hodně těší. "Je u nás od léta, a kdyby sezóna nebyla taková, jaká byla, už by vyběhl. Byl už na to zralý, ale na jediný start jsme s ním jít nechtěli," říká trenér na konto koně, který sice stál jen 1000 eur, ale ukazuje se velmi solidně. "Je zdravý, temperamentní, takový šprýmař. Zatím se zdá, že by to mohl být mílař, ale to se klidně může změnit. Něco v sobě má."

Většinu svěřenců Michala Kalčíka tvoří starší koně, kteří jsou ve stáji už nějaký čas. Nováčkem je čtyřletý valach San Godenzo (Golden Tirol), kterého domovská stáj koupila od Scuderie Aichner. "Byl to slušný dvouletek v Polsku a protože je z dobré překážkové rodiny, Josef Váňa jej koupil do překážek. Moc mu to na nich ale nešlo a tak byl nabídnut k prodeji," vysvětluje Kalčík cestu jakou se v Česku narozený odchovanec polské SK Krasne dostal do Levína. "Nádherný, velký, silný kůň, typově mi připomíná Tropical Bonda a doufám, že na 1800 - 2000 metrech to bude dobrý kůň," říká trenér, který věří, že je to talentovaný kůň, kterému jen nesedly překážkové dostihy. "Moc se na něj těšíme."

Stejně starý Flex (Sharpour), další z koní Josefa Sallera, zatím stále čeká na první start. "To je strašně smůlovatý kůň, pořád má nějaká zranění, ale ne že by byl měkký a zlobily ho třeba šlachy, ne, on má opravdu neskutečnou smůlu. Kvůli tomu zatím v přípravě není příliš daleko."

To již dvanáctiletý Dodybud (Soviet Star) je ostříleným veteránem, kterého si Sallerova stáj pronajala v průběhu loňské sezóny a bude za ni běhat i letos. Loni zvládl 10 startů a i letos s ním trenér počítá především do handicapů. "Je to zdravý kůň, pohodář, práci si moc nebere, klasický handicapový kůň."

K Denylonihill K zanr
 Denihilonihill  Levínská zasněžená romance


Kolekci reprezentantů modro-červeno-bílých barev doplňuje ještě čtyřletý ryzák Silver Trigger (Rio De La Plata), odchovanec Valentina Bukhtoyarova a bývalý svěřenec trenéra Šavujeva, který jej loni hlásil i do klasických dostihů, byť se nakonec v žádném z nich neukázal. "Krásný, velký silný hřebec, má jen jediný handicap - klká," říká na hřebcovo konto trenér. "V práci se ukazuje velmi dobře, jen je třeba ho psychicky usadit. Ale já i majitel se na něj hodně těšíme a doufáme, že na distancích kolem dvou kilometrů něco ukáže."

Z velké stáje přišla do Levína i již pětiletá Near to be Rich (Planteur), která jako dvouletá vyhrála Cenu Masise, ale pak bojovala spíše sama se sebou než se soupeři. "Doma to s ní jde, v dostihu je to horší," hodnotí trenér a dodává, že alfou a omegou pro úspěch v dostihu je udržet klisnu za soupeři. "To se nám už snad podařilo, jen je to na konto výkonnosti. Musí běžet co nejdéle za koňma, pak přijde koncem, ale krátkým. Musíme jí proto hledat dostihy, které by jí pasovaly. Stejně dokáže zaběhnout čtyřku jako dvojku."

Nováčkem na Levíně je stejně stará Cenná naděje (Age of Jape) pana Moudrého. Dosud nezvítězivší klisna loni jednou zkusila proutěnky, ale nebylo to ono a nyní by se alespoň na půl sezóny měla pod novým koučem vrátit do rovin. "Je to charakterní, drobná klisna, v dostihu ale musí mít klid, potřebuje cválat v čele aby se netlačila s ostatními koňmi v poli." I proto budou jejím cílem menší dráhy.

Záhadou pro trenéra zůstává šestiletý Sorbet (Silver Whistle) domovské stáje, strůjce jednoho z trojice loňských vítězství. "Zaběhl skvěle jeden dostih, který vyhrál krásnou koncovkou, ale netušíme proč už to nikdy nezopakoval. V práci chodí dobře, je zdravý, trénovat s ním můžeme jak potřebuje, ale v dostihu to prostě neprodá a nepřišli jsme na to proč."
 
K TropicalBondNa závěr si trenér nechal oporu tamní stáje Tropical Bonda (Forever Bond), který během dosavadních 8 sezón absolvoval 66 startů, získal 13 vítězství a vydělal 670 tisíc korun. I do nové sezóny vstoupí jako jednička stáje, byť trenér doufá, že jej někdo z mladších v této roli brzo nahradí. "Přinesl hodně radosti, je to skvělý kůň, s nímž se bezvadně pracuje a není těžký na ježdění. Každého vítězství u nás dosáhl s jiným jezdcem," vypočítává trenér, jehož mrzelo, že loni při EJC nebyl vypsán dostih trenérů. "Moc jsem si přál, aby zopakoval vítězství z předešlých dvou ročníků a získal hattrick." Tropical Bond je ale stále zdráv, trenér jej opět bude směřovat někam na rozhraní dostihů II. a III. kategorie a pokud by se na Pohár žokejů dostih trenérů vrátil, určitě by jej tam rád viděl.

Stejně tak by rád v letošní sezóně viděl více úspěchů než v té loňské. "Zima proběhla v klidu, snad jen chvilku, kdy bylo přimrznuto, to bylo s prací horší. Koně měli pauzu, po sezóně je pokaždé do Nového roku či některé i do půlky ledna necháváme odpočinout ve výběhu, teď už ale pomalu cválají. Zdravotně jsou v pořádku, snad s výjimkou Fleka, a do sezóny budeme vstupovat s nadějí, že bude lepší než minulá. Chtěl bych moc poděkovat majitelům, že i když loňská sezóna nebyla taková, jakou jsme si všichni představovali, dokázali to vydržet a zůstat. Doufám, že letos budeme mít mnohem více důvodů ke společným oslavám," uzavírá předsezónní představení své stáje Michal Kalčík.  

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net