Třetí sezóna v roli trenéra byla pro Martinu Havelkovou v mnohém zlomová. Poprvé její svěřenec uspěl v jedničkovém dostihu a poprvé měla koně na startu jak v Českém derby, tak dokonce i v dostihu kategorie Gr.1. Zatímco Kenshibu v české modré stuze skončil v druhé polovině startovní pole, Cacophonous, první trenérčin jedničkový vítěz, zaběhl v Gr.1 Prix du Cadran nečekaně skvěle a i díky chladnokrevnému výkonu své jezdkyně, kterou nebyl nikdo jiný než sama trenérka, obsadil v konkurenci elitních evropských ultravytrvalců krásné páté místo.
Není divu, že úspěšná jezdkyně, pomalu postupující vzhůru i mezi trenéry, hodnotí sezónu pozitivně a to navzdory skutečnosti, že byla s ohledem na pandemii značně nepředvídatelná. "Podařilo se nám získat první vítězství v I. kategorii, zahraniční umístění v Gr.1 při mítinku v Longchamp nebo být na čtvrtém místě v italském St. Legeru. Celkově naši koně ve více než polovině startů dosáhli na dotace. Ale samozřejmě vždy to může být lepší."
Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle Počet koní: 13 Odešli z tréninku po sezóně: nikdo Přihlášky do klasických dostihů: Orlene, Berenika, Procellarum Stájový personál: Josef Brečka Dis, Adam Tluka, Hanka Krůtová, Vlaďka Krůtová, žákyně SŠDSAJ Míša, Renata, Pavlína První jezdec: ž. Martina Havelková |
Možná i úspěšná sezóna je jedním z důvodů, proč trenérce stoupl počet koní v tréninku. Zatímco před rokem při předsezónním rozhovoru vyprávěla o 8 svých svěřencích, nyní jich má ve stáji již 13. Chybí sice mezi nimi zástupce nejmladšího ročníku, tříletý je však zastoupen čtyřmi koňmi a tři z nich jsou hlášeni do klasických dostihů.
Jediná klisna Orlene (Shamalgan), kterou najdeme na přihláškách jak do Jarní ceny klisen tak i do Oaks, loni vyběhla 3x, po dvou slibných druhých místech zakončila sezónu osmým místem v Ceně zimní královny. "Je to kvalitní klisna českého chovu," hodnotí trenérka tmavou hnědku stáje Gold & Turf pana Daniela Frička. "Přes zimu byla tři měsíce ve výběhu. Do tréninku se vrátila začátkem února a snad se nám podařilo vyřešit problémy s jejím cestováním na dostihy, které se projevily při cestě na zimní královnu," vysvětluje trenérka příčinu nepovedeného startu v jedničkovém vrcholu trenérka. "Je hlášená i do Oaks, ale její vytrvalost je otázkou."
Stáj prezidenta Jockey Clubu Tannaberg na Šumavě reprezentující klisna Berenika (Holy Roman Emperor) loni stihla jediný start na konci sezóny. "Je to jemná klisna, která ve dvou letech nesnesla pravidelnou větší zátěž v tréninku. Teď už celou zimu pracuje s ostatními a vše zvládá bez problémů. Po dohodě s majitelem je přihlášena do Oaks. Nebudeme muset na ni hned na jaře spěchat a bude moci v průběhu sezóny ukázat, jestli má šanci se mezi špičku tříletých klisen dostat."
Do Oaks hlášená Berenika
Zbylí dva tříletí jsou posilami stáje Pure Nutrition, které premiéra na českých tratích teprve čeká. "Toyen (Gale Force Ten) je malá, akční ryzka koupená z Irského národního hřebčína s původem sprinterky. Loni ale nevyběhla, protože v létě ještě neměla uzavřené růstové zóny. Podzimní propozice nám pro ni neumožnily zvolit vhodný dostih," říká trenérka.
Ryzák Procellarum (Zoffany), který do Chuchle přišel od O'Brienů, absolvoval v Irsku 6 startů, z nichž vytěžil dvě čtvrtá a jedno páté místo. Jeho oficiální rating či 70 liber. "Přijde mi, že pořád dospívá a usazuje se. Je to nákup za 1000 liber, tak uvidíme, jestli se podaří dostat ho mezi lepší koně. Má zajímavé překážkové i rovinové sourozence," hodnotí trenérka koně, hlášeného do všech tří klasických dostihů otevřených hřebcům.
Nové posily z ostrovů: tříletý Procellarum | a čtyřletý Seasony |
Představovaní starších koní trenérka otevírá pětiletým Big Benem (Mikhail Glinka), který jako tříletek získal stáji Gold & Turf klasické umístění a třetí místo ve Velké červnové, na jedničkovou výkonnost ale později nenavázal. "Kdyby běhal podle toho, kolik mu majitel doveze mrkve a jablek, tak by musel jen vyhrávat," poznamenává s úsměvem trenérka. "Je to kůň, který nemá rád měkkou dráhu a někdy nemá náladu bojovat, ale výkonnost má slušnou. Po sezóně byl vykastrovaný. Poslední start mě hodně zklamal, tak doufám, že se to už nebude opakovat. Pořád si myslím, že má na víc než někdy předváděl. Je velice citlivý a takový delikátní."
Vykastrováni byli i Il Est General (Kingston Hill) a účastník loňského derby Kenshibu (Kendargent). "Il Est General přes zimu dospěl a jsem zvědavá na jeho letošní rychlost v dostizích. Pořád to bylo v dostizích takové na sílu, ale zase snaživé. Uvidíme, co jako čtyřletý předvede. Jeho sourozenci také debutovali i ve čtyřech letech. Celou zimu si ho jezdí náš Pepča Brečka, který si s ním rozumí. Kenshibu je kůň malého vzrůstu, ale s velkým srdcem. Začne v trojkových dostizích."
Il Est General a Big Ben při práci
Hvězdu stáje Cacophonouse (Cacique) stáje Pure Nutrition by letos mělo čekat více zahraničních startů, ale ukáže se i na českých drahách. "Je takový náš skokan roku - mezinárodní rating má 20 kg výše než měl na začátku sezóny. Má parádní povahu i charakter a myslím, že našel chuť závodit. Je pravda, že po vítězství ve dvojnásobné míli mu stouplo sebevědomí a občas se na nás i zašklebí, ale jinak tak hodný a zároveň bojovný kůň je myslím za odměnu."
Vedle Cacophonouse má stáj Pure Nutrition mezi staršími i zatím méně výrazného valacha Culichracha (Alhebayeb) a klisnu Dattlei (Ivawood). "Jsou to koně s výkonností čtvrté až páté kategorie, ale pan majitel říká - nechte je být budou šikovní." Radost naopak trenérce dělá pětiletá ryzka Boruvka (Casamento), handicapová klisna taktéž reprezentující bílo-červené barvy Pure Nutritions, pravidelně chodící za peníze, kterou má Martina Havelková v tréninku již od hříběte,
Nepřehlédněte: Darhorse přivítal první letošní hříbě. Hřebeček po Zazou je pravnukem vynikající Arganty
V listopadu od trenérky Kubovičové přišel do Chuchle účastník loňského derby, dosud nezvítězivší Spartico (Maxios). "Je to největší kůn ve stáji, který měří 173 cm. Byl vykastrovaný a celou zimu pracuje velice dobře. Pan majitel by si přál, aby dělal radost jemu a jeho dceři Míše, která studuje dostihovou školu v Chuchli. Už se těším co nám ukáže v dostizích, začne v nižších kategoríích, aby získal chuť opět závodit."
Představení svých 13 svěřenců trenérka uzavírá další z posil stáje Pure Nutrition čtyřletým valachem irského původu Seasony (Siyouni), který jako dvouletý v péči Marka Johnstona vyhrál v Anglii, pak se ale zranil a ve třech letech vyběhl jen dvakrát. "Byl zakoupen za 1000 liber. Je také vykastrovaný a pracuje slušně. Bude to koník na 1200-1600 metrů," zvažuje trenérka plány se svým novým svěřencem.
Největší hvězda lotu trenérky Havelkové Cacophonous. Podívá se i letos do Longchamp?
Se svou sestavou je trenérka spojená. "Nemám ve stáji drahé koně, ale šikovné. Jsem ráda, že mám ve svém týmu pozitivní lidi, kteří mají koně rádi, protože to se pak ve všem projevuje. A co bych si přála v nadcházející sezóně? Zdraví koním, radost majitelům z jejich koní a celou sezónu 2021 ve zdraví nás všech. Přála bych si také, aby přízeň všech pořadatelů a majitelů zůstala i v této složité době nadále veliká."
Ráda by také, aby se celkově nepříliš utěšené poměry v českém turfu zlepšily. "Trápí mne, že je málo dostihů a nízké dotace, s čímž je spojené všechno ostatní. Každý rok se o tom lidé zmiňují, ale je to stále horší. Stále častěji do zahraničí odcházející žokejové a jezdci jsou toho důkazem. Letošní rok to bude má dvacátá jezdecká sezóna a pamatuji daleko lepší roky. Když jsem vyhrála Velkou cenu Prahy v roce 2006, tak dotace byla 800 000 korun, po 15 letech je to o 200 tisíc méně. Jestli chceme přilákat lidi do dostihové práce nebo školy, tak jim musíme také nabídnou perspektivu v oboru a možnost standardního finančního výdělku," uzavírá.
Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová a archiv trenérky