Hlavaty pavelAč loni kvůli opatřením proti šíření koronaviru přišel český turf zhruba o třetinu plánovaných dostihových dnů, pro trenéra Pavla Hlavatého, který na Pavlině Dvoře letos začne již osmou sezónu v roli trenéra, to byla podle počtu startů zatím nejrušnější sezóna. Z 54 dostihů, které jeho svěřenci loni absolvovali, získal 4 vítězství. O polovinu z nich se postarala bělka Reine d'Argent (Kendargent), která je podepsána i pod největším úspěchem stáje - vítězstvím ve dvojkovém Memoriálu Jaroslava Podolana. Trenér doufá, že na výborné výsledky naváže i letos, navíc má ve stáji i další zajímavé koně včetně klisny, kterou by rád dostal na start Jarní ceny klisen.


Neméně zajímavá je i dvojice dvouletků, které Pavel Hlavatý začíná učit prvním krůčkům. V Německu narozený ryzák Mairon (Amaron - Mirelle, Sternkönig) pochází z chovu německého chovatele/majitele Gunthera Vicka a bude, stejně jako jeho o dva roky starší polosestra, běhat v jeho barvách. "Je to slušnej koník, ale narodil se v květnu a bude asi trochu pozdnější," myslí si trenér. "Určitě pozdnější než Old Memories."

Tréninkové středisko: Pavlin Dvůr
Počet koní: 11
Odešli z tréninku po sezóně: Shecanrally, Tamsin
Přihlášky do klasických dostihů: Old Shamall
Stájový personál: Anne Berndt, vypomáhají Lenka Janatková, Čenda (Zdeněk Zeman), Jarmila Böhmová
První jezdec: Dohoda s Janem Vernerem na koně stáje EXCELENT-K s.r.o.


Druhý zmíněný dvouletek, respektive dvouletka Old Memories, bude zcela jistě patřit ke koním, na než bude soustředěna pozornost. Odchovankyně Pavlina Dvora z velmi dobré Old Story (Access To Java) totiž patří k prvnímu českému ročníku velmi žádaného plemeníka Eagle Top (Pivotal). Zatím však o ní trenér mnoho říct nemůže - stejně jako Mairon přišla do tréninku v prosinci a zatím ještě není obsednutá. "Sedlo ale na sebe nechala dát bez problémů a exteriérově se mi líbí. Je to taková nenápadná, ale korektní a šikovná hnědka."

mairon oldmemories
 Mairon  Old Memories


Její o rok starší polosestra Old Shamall (Shamalgan) je jediným tříletkem ve stáji, ale trenér v ní má nemalou důvěru, což dokládá i přihláška do Jarní ceny klisen. "Běhala jen jednou, poslední dostih Fitmin Cupu a zvládla ho bravurně," hodnotí premiérové představení klisny trenér. "Šla jen, aby si vyzkoušela dostih. Jinak je to energická, sympatická, pěkně vypadající klisna s ušlechtilou trochu arabskou hlavou." Jak trenér dodává, povahově jsou si s polosestrou velmi podobné. Old Shamall začne sezónu mezi nezvítězivšími a na základě výsledku trenér rozhodne, jakou cestou dál. "Ale pravděpodobně nebude stát víc jak míli, maximálně 1800 metrů jako matka."

Do nové sezóny věří trenér i čtyřleté Melanii (Jukebox Jury), která sice v průběhu loňské sezóny nepředváděla nijak oslnivé výkony, sezónu ale zakončila pěkným vítězstvím. "Strašně mile nás jím překvapila. Pěkně zabojovala, i Táňa Mášová ji dobře odjela, zkrátka všechno klaplo jak má. Věřím, že půjde nahoru, přes zimu se z ní udělala pořádná kobyla, ve třech letech taková nebyla."

Velmi dobře rozjel loňskou sezónu nyní čtyřletý Varimingo (Flamingo Fantasy) stáje Ensemble, ale po červencovém vítězství v Karlových Varech se už na dráze neukázal. "Talentovaný koník, ale zastavilo ho zranění, které si ve Varech přivodil. Musel pak na operaci do Berlína, ale dopadlo to dobře a začínáme u něj s lehkým tréninkem," vysvěluje trenér ryzákovu absenci v podzimní části sezóny. "Není to vůbec špatný kůň, počítali jsme, že půjde výš a doufali v St. Leger, ale zranění tyto plány změnilo."

OldShamall ResJudicata1
 Old Shamall  Res Judicata


O prázdninách přišla do Pavlina Dvora Mequinenza (Starspangledbanner), kterou Kamil Kocián, majitel stáje EXCELLENT-K s.r.o. Liberec, získal od stáje Leram. "To je strašně šikovná klisna," pochvaluje si trenér. "A pan Kocián má asi talent kupovat koně se skvělým charakterem. Ukazuje se i jinak dobře, je to moc pěkná kobyla, taková "loď" a myslím, že ještě půjde nahoru."

Podstatně složitější je pětiletá tmavá hnědka stáje Ensemble La Vida, jediný potomek "zázračně" rychlého Overdose (Starborough) v českém tréninku. "U ní moc záleží na průběhu dostihu. Často to vypadá, že jasně o kus vyhraje, ale 50 metrů před cílem ji někdo vítězství vezme. Je stále nezvítězivší, ale myslím, že v handicapech bude dělat radost.

Loňská sezóna se naopak moc nepovedla pětileté Nuteki (Suteki Shinsukekun) Stall Negra, která v 6 startech získala jedno páté místo. "Trápily jí žaludeční vředy, ale doufám, že příští sezóna bude lepší," říká trenér.

Oporou stáje zůstává pětiletá Reine d'Argent (Kendargent), která trenéra potěšila jarním dvojkovým vítězstvím i pěkným soubojem s Fabryanem na sklonku sezóny, kdy získala druhý loňský triumf. Bílo-černo-červené barvy stáje EXCELLENT-K s.r.o. Liberec bude od letošní sezóny hájit i její o rok starší polobratr Res Judicata (Jukebox Jury), taktéž potomek v irských listed umístěné Reglisse (Verglas), kterého stáj přivezla z posledních loňských dostihů. Odchovanec Jiřího Charváta, který má na svém kontě vítězství v Karpatské ceně (L) či třetí místo ve Slovenském derby (Gd3), loni zkoušel překážkové dostihy, v nových službách by se ale měl vrátit do rovin. "Je to pěkný kulatý koník, sice menšího vzrůstu, ale udělaný," hodnotí jej trenér, který by s ním rád navázal na někdejší rovinové úspěchy.

reinedargent
Reine d' Argent vítězí v Memoriálu Jaroslava Podolana. Foto Bohumil Křižan - Jockey Club

Představování svých svěřenců trenér končí šestiletou Rolalizou (Suteki Shinsukekun), vlastní odchovankyní Rolanda Bergera. Trojnásobné vítězce se loňská sezóna příliš nevyvedla, jako recept na návrat k lepším výsledkům trenér vidí změnu závodiště. "Dříve se jí hodně dařilo v Karlových Varech, ale loni to vypadalo, jako by se jí tam přestalo líbit a asi se s ní letos specializujeme na mosteckou dráhu."
 
Klidná zima letos nijak výrazně nezasáhla do tréninkové přípravy, ale jak trenér říká, "kůň se dá natrénovat téměř kdekoliv, jen to vyžaduje více improvizace." Sám s koňmi pracuje šest dní v týdnu a těší se na sezónu, stejně jako na fakt, že se mezi majitele vrátila i Farma Pavlin Dvůr. Při současných nepříliš optimistických vyhlídkách českého turfu si velmi cení přístupu sponzorů. "Rád bych jim poděkoval za vše co dělají pro to, aby se u nás běhalo, stejně tak i našim majitelům, že nám zůstávají věrní. Velký dík patří také celému kolektivu. Bez jejich nadšení by to nešlo. A kolegům trenérům chci popřát co nejvíce úspěchů a zdraví v této sezóně," uzavírá Pavel Hlavatý náš předsezónní rozhovor.

Miloslav Vlček
foto archiv Pavla Hlavatého
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net