chaloupka vaclav3Doyen českých trenérů Václav Chaloupka připravil vítěze takřka všech významných domácích dostihů včetně Československého derby, jehož vítěz z roku 1987 Dox získal vavřínový věnec v době, kdy nemalá část současných Chaloupkových konkurentů ještě ani nebyla na světě. V samotném Českém derby však Chaloupkův kůň startoval naposledy před 17 lety, nicméně tato pauza možná bude brzy minulostí. Na přihláškách do letošního má zkušený trenér hned dva koně, kteří přišli v lednu z Francie se slušnými ratingy.


"Jsem moc rád, že po dlouhé době mám ve stáji nadějné tříleté koně, a to nejen oba francouzské koně, ale líbí se mi i klisna stáje Sokrates Talulu (Zazou)," říká na úvod předsezónního rozhovoru Chaloupka. Zatímco odchovankyně Petera Kršáka Talulu loni absolvovala jen jediný start, francouzská dvojice už má zkušeností podstatně více. Do Derby i Oaks hlášená Entropia, klisna z prvního ročníku coolmorského vítěze Sussex Stakes (Gr.1) a Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) The Gurkha (Galileo), která z Francie odcházela s ratingem 32 kg, už má na svém kontě 6 startů, z nichž získala dvě druhá místa a jedno třetí v tamních prodejkách. Poslední start počátkem února absolvovala už pod taktovkou trenéra Chaloupky, ale nepovedený start zhatil plány na lepší umístění. "Start se nepovedl, ale klisna předvedla pěkný projev a bude mít úderný finiš," hodnotí první "český" start klisny trenér.

Tréninkové středisko: Tochovice, Podolí
Počet koní: 14
Odešli z tréninku po sezóně: Tatrynka
Přihlášky do klasických dostihů: Entropia, Machinos, 
Stájový personál: Tochovice - Pavel Horčička, Eva Mašková. Podolí - Lenka Rájová, Rostislav Rajchl, Otto Vnuk, Jaroslava Smetanová 


Spolu s ní přišel do Čech i Machinos (Penny's Picnic), který loni stihl dva starty bez umístění, ale letos 4. ledna vyhrál prodejku na 2100 metrů o 12.000 € na dráze Pornichet. Právě po této prodejce, v níž 2 1/2 délky za Machinosem finišovala na druhém místě Entropia, oba koně koupila Hana Veselá a poslala k Chaloupkovi do tréninku. "Moc se mi líbí, je to střední, kompaktní hřebec, má skvělý charakter a velmi dobře se hýbe," hodnotí jej trenér, který předpokládá, že by měl být vytrvalý. Má to ale malý háček. "V práci ukazuje, že se mu líbí chodit ze špice, naopak za koňma mu to tolik nesedí," podotýká trenér.    

Machinos
Machinos vítězí v Pornichet

Zatímco tříletý ročník je v lotu trenéra Chaloupky zastoupen silně, nejmladší ročník hodnotí trenér velice střízlivě. Má v něm dva koně, která sám odchoval a zatím ani nezařadil na tréninkovou listinu. Talunu (Amico Fritz - Taghana, Big Shuffle) z chovu Petera Kršáka na ní hodlá zařadit co nejdříve, u Takareen (Majestic Missile - Tanitschka, Wiesenpfad) stejného chovatele o tom není přesvědčen. "Je to drobnější klisna a zvažuji, jestli ji nenecháme až do tří let.

Mezi staršími koňmi je novou posilou Chaloupkovy stáje pětiletý valach Evasive Night (Evasive), další nákup Hany Veselé ve francouzských prodejkách, jehož získala po jeho triumfu počátkem prosince v Marseille Pont de Vivaux za 24.444 €. Dvojnásobný vítěz na distancích 1600 a 2000 metrů, který již vydělal téměř 23 tisíc eur, odcházel z Francie s ratingem 36,5 kilogramu. "Bohužel nepřišel zcela zdráv, ale pomalu se dává dohromady. Bude to kůň i pro zahraniční starty," plánuje Chaloupka.

Evasive night
Evasive Night

Z Bošovic k Chaloupkovi přišli ještě další dva koně paní Veselé, čtyřleté klisny Party Star (Excelebration) a Rosa Alpina (Pedro The Great), obě dosud nezvítězivší, i když Rosa Alpina loni skončila druhá ve výborně obsazené Ceně tříletých vytrvalců v Mostě. 

Na první vítězství čekají i sedmiletý Gold Hary (Heretic), který debutoval až loni, další ex-bošovický zástupce Sirikovs (Sir Percy), jehož si od Westminter Race Horses koupila stáj DOAN, a také šestiletý Taell (Mikhail Glinka) ze stáje Roman. Ten již získal dvanáct umístění, vítězství mu ale zatím zůstalo odepřeno. Po roční pauze by se do provozu měl vrátit i Lucian (Literato), zastupující stejné barvy jako nyní Sirikovs.

V tréninku zůstává i devítiletý Tapajo (Sabiango), jemuž se loni podařilo vyhrát v Mostě. Stáj Sokrates, druhého největšího majitele v Chaloupkově stáji, zastupuje i dosud nezvítězivší pětiletý Admiral Piett (Wiesenpfad). Stejně jako zbytek osazenstva obou Chaloupkových centrál jsou to "koně do rámcových dostihů." V překážkové kariéře bude pokračovat další reprezentant žlutomodrých barev osmiletý Segreton (Egerton), který bude zřejmě jediným Chaloupkovým svěřencem, jehož bychom měli letos vídat na překážkách.

Tapajo
Tapajo s ž. Jiřinou Andrésovou vítězí v Podzimním mosteckém sprintu

Až do dostihů II. kategorie by se podle trenérových plánů mohla vystoupat čtyřletá Ambra (Stormy River) stáje Roman, která jako dvouletá vyhrála dostih na 1300 metrů ve Varech a první sezónu uzavřela sedmým místem v Ceně zimní královny. "Běhala krátké dostihy, ale myslím, že by mohla být vytrvalá. Teď se dala dohromady a věřím, že na tratích kolem dvou tisíc metrů by se mohla dosta až do dvojek."

Bez stájové jedničky hodlá Chaloupka řešit jezdecké obsazení svých koní "podle situace a váhy", do překážek počítá s Otto Vnukem. 

Miloslav Vlček

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net