Pejskova ivana3Loňské podzimní rušení dostihů trenérku Ivanu Pejškovou hodně zaskočilo. "Hlavně proto, že moji koně drží formu až do pozdního podzimu, takže jsme si moc nezaběhali," vysvětluje. I proto její svěřenci loni absolvovali v souhrnu nejméně startů za hodně dlouhou řádku let. Do nové sezóny vstoupí s osmičkou koní, mezi nimiž jsou nové naděje, navrátivší se Annaheim, ale také Orleano, jehož loňský vzestup je jednou z největších trenérčiných nadějí na úspěchy v letošním roce.


Z osmi svěřenců Iva Pejškové dva zastupují nejmladší ročník - napajedelský odchovanec Josh (Egerton - Jolka, Oratorio) a importovaná dosud nepojmenovaná tmavá hnědka po Bellardo (Lope de Vega) z Bint Nayef (Nayef).
 "Josh je další povahově výborný potomek Egertona," hodnotí trenérka. "Je obsednutý a chová se tak rozumně, že by zas tak pozdní být nemusel."

V Anglii za 3.000 gns získaná klisna z druhého ročníku vítěze Dewhurst Stakes Bellarda pochází ze zajímavé rodiny. Matka Bint Nayef je polosestrou trojnásobného Gr.2 vítěze Bow Creek (Shamardal), hodně úspěšnou matkou byla i praprabába Not Mistaken a zcela jistě zaujme i prabába Dara Dee, dvojnásobná vítězka, matka 5 vítězů včetně Gr.3 vítězky Beneventy, a také dcera někdejšího napajedelského plemeníka Dara Monarch. "Je živá, šikovná, klasická ženská. Nic si nenechá líbit, ale bude dobrá," říká na konto své dvouleté naděje trenérka.

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 8
Odešli z tréninku po sezóně: Cennie, Astoria, Irish Hit
Přihlášky do klasických dostihů: Shenabi
Stájový personál: Jana Šimáková, Markéta Horová, Bára Jandošová, příležitostně Jaroslav Fabris, Vladimír Černý, Marek Šimák
První jezdec: není


Klasický ročník zastupuje v lotu trenérky Pejškové jen napajedelská odchovankyně Shenabi (The Bogberry - Sheba, Rainbows for Life), patřící do stáje největšího majitele trenérčina úseku Hippolit Star. "Přišla o půl roku později, proto loni nestartovala, ale tréninkový deficit přes zimu dohonila. Krásně cválá, má skvělou povahu a chci ji směřovat do dostihů pro klisny s cílem dosáhnout co nejvyšší kategorie," plánuje trenérka s klisnou hlášenou do Oaks i St. Leger.

Z Bošovic se do Chuchle vrátil Argantin (Monsun) čtyřletý syn Annaheim (Rock of Gibraltar), který však stále čeká na svůj dostihový křest. "Je po operaci levé přední končetiny po úraze. Trénuje s ostatními, ale hlavně vodí mladé koně. Už se přestal lekat a má tak úžasnou povahu, že ho může jezdit každý," chválí trenérka jeho charakter. 

Josh Shenabi
 Dvouletý Josh  a tříletá Shenabi


Hodně si trenérka slibuje od pětiletého Orleana (Egerton), jemuž se loni dost dařilo a vedle trojkového vítězství získal i několik umístění v dostizích II. kategorie a skončil pátý ve Velké ceně českého turfu (L). “Je to velmi poctivý, ale také velmi pozdní kůň. Loni zaznamenal velký vzestup, když se ze IV. kategorie dostal do II. a věřím, že to letos potvrdí. Jeho obrovskou devizou je velká chuť závodit, tu si u koně cením více než třídy.”

Naopak pětiletý Lewis Gal (Bully Bulpit) zaostal za očekáváním jak trenérky i i majitele Marka Šimáka. “Byl po kastraci hůř krmitelný, léčili jsme jej na vředy a měl i problémy s páteří. Nyní už je zaléčen, tak by se měl zlepšit.”

LewisGal Orleano
Lewis Gal a Orleano

Sedmiletá Stuhna, která je stejně jako Blessed Kiss či Wireless dcerou plemeníka Kentucky Dynamite, je sice stále nezvítězivší, ale trenérka si jí cení. "Je to poctivá klisna a často se umísťuje. Navíc je to i výborná vodička v tréninku."

Představení svého tréninkového úseku v pražské Chuchli uzavírá sedmiletým běloušem Opinion Makerem (Zoffany), svých loni nejúspěšnějším svěřencem. "Pracovitý koník, kterému sedí distance 1400 - 1600 metrů. Usadil se ve III. kategorii, ale umí zabodovat i ve druhé," hodnotí trenérka hřebce, který loni získal dvě vítězství v trojkách a skončil druhý v dostihu II. kategorie.

Zimu její svěřenci zvládli bez problémů a vyhnuly se jim i výpadky kvůli počasí. "Podmínky pro trénink byly v Chuchli výborné," libuje si. "Písky byly připravené, zrušené kroužky nahradila nová jízdárna pro rozklusání a pomalý cval. Vyhovuje mi i to, že je v Chuchli nyní méně koní a je tak víc prostoru na klidnou práci," uzavírá trenérka Pejšková, která si v novém roce přeje, aby se vrátil normální dostihový svět a svým majitelům hodně trpělivosti. "A děkuji jim za výdrž," dodává na konec.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net