chaloupka cotejardinJiž osm sezón připravuje své svěřence na chuchelském závodišti Jiří Chaloupka, který vedle práce trenéra patří i k nejžádanějším českým žokejům. Jeho loňská trenérská sezóny byla ze zmíněných osmi sice podle počtu startů i vítězství nejslabší, poprvé však měl koně v Českém derby. Premiéra nedopadla vůbec špatně, Cote Jardin dosáhl na dotované umístění a sezónu zakončil krásným druhým místem v Saint Leger. Měl by být oporou i letos, do Chaloupkovy stáje však přišel ještě další, mimořádně atraktivní kůň.    


Novou nadějí do letošní, ale mnohem spíše do té další sezóny je dvouletý hnědák Blessed River, kterého pro stáj Cajdašrot zakoupil za 20.000 € na říjnové dražbě v Deauville Tomáš Janda. Již jméno napovídá, proč je nová posila Chaloupkovy sestavy tak zajímavá - je polobratrem vítězky Českého derby 2017 Blessed Kiss (Kentucky Dynamite). Vedle matky Blanc Sur Blanc (Hold That Tiger), jež vedle české klasické vítězky dala i Gr.3 umístěnou Blessed Silence (Siyouni), je v Česku dobře známým jménem i otec nové Chaloupkovy posily Reliable Man (Dalakhani), partner několika českých matek a otec šampión dvouletka a klasického vítěze Rata. "Je to pěkný, líbivý dvouletek i dobře pracuje. Narodil se ale koncem dubna, tak si netroufám odhadnout, jestli to už letos bude na běhání," komentuje svou dvouletou naději Jiří Chaloupka.  

Blessed river
Polobratr Derby vítězky Blessed Kiss bělouš Blessed River bude hájit barvy stáje Cajdašrot Josefa Zeithamera 

Tréninkové středisko: závodiště Praha – Velká Chuchle
Počet koní: 4
Odešli z tréninku po sezóně: Stigo, Anča, Lucas Warrior, Paladdio
Stájový personál: trenér, vypomáhá Eva Buriánková, Zuzana Chaloupková, Jindřich Fabris, Zuzana Jeníčková, Michaela Jílková, Zbyněk Petrovič
První jezdec: žokej Jiří Chaloupka


I v klasickém ročníku má trenér jen jednoho koně, dosud nestartovavšího tmavého hnědáka Smolíčka (Majestic Missile - Sister Sledge, Doyen) Jezdecké stáje Velvary. "Docela se mi líbí a mám s ním jistá očekávání, protože dobře pracuje. Loni přišel později a když se na podzim zdálo, že by už mohl vyběhnout, dostal šimbajny. Vyběhneme s ním co nejdříve to půjde a sám jsem zvědav, co na dráze předvede.

Nepřehlédněte: Subway Dancer přihlášen do Dubai World Cupu i Dubai Sheema Classic

Oporou stáje by měl i letos být ryzák stáje Cajdašrot Cote Jardin (Prince Gibraltar), podle klasifikace 13. nejlepší tříletek loňské sezóny. Už loni si druhý ze Saint Leger vyzkoušel francouzskou dráhu, když v říjnu stanul na startu listed dostihu v Deauville, letos by se ve Francii měl ukázat častěji. "Sezónu přečkal ve zdraví, vypadá dobře a pro letošní rok by měl jít francouzskou cestou," plánuje trenér. "Rád bych, aby začal tady, ale pak by měl běhat hlavně ve Francii, byť přesný plán zatím nemáme." Trenér však spoléhá i na to, že jeho svěřenec je distančně dost flexibilní, a tak by neměl být problém najít mu dostatek vhodných dostihů. "Nejlépe se ukazuje na distancích od 2000 metrů výše, ale chtěl bych s ním zkusit i delší, třeba tříkilometrovou trať. Dobře se vodí, má pěkný závěr."    

Smolicek Cote jardin p
 Tříletý Smolíček na svůj debut zatím čeká    Cote Jardin by se letos měl častěji podívat do zahraničí


Zatímco u Cote Jardina by trenér byl rád kdyby zopakoval loňskou formu, u Hudson Horneta (Outstrip) z DS Sana očekává oproti loňským výkonům zlepšení. "Běhá zatím jen dostihy nejnižší kategorie, ale věřím, že si letos nějaký vyhraje. Měl náročnou dvouletou sezónu po níž loni nesplnil očekávání, ale v práci chodí dobře a mohl by něco vyhrát," říká trenér na konto koně, který v druhé části loňské sezóny změnil majitele, ale zůstal v Chaloupkově přípravě.

Fitmin banner treneri3

Stejně jako v předešlých letech i letos bude pokračovat Chaloupkova spolupráce s trenérem Duchoněm. K žádné změně nedochází ani v jezdeckém obsazení, které bude opět v rukou trenéra, s výjimkou dostihů, které neuváží. K dispozici je jezdkyně Eva Buriánková a amatér Jindřich Fabris.

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net