kvapilova lenkaV loňském roce její svěřenci absolvovali jen 21 startů, v tom posledním jí ale chyběl jen kousek, aby se zapsala mezi nesmrtelné. Ryzák Player, vedený žokejem Marcelem Novákem, majícím na přípravě trenérčiných koní nemalý podíl, finišoval druhý ve Velké pardubické, jen délku a 3/4 od vítězného Hegnuse. I pro letošní rok je Playerův cíl jasný - je jím opět Velká pardubická, k níž by měl jít cestou jedné kvalifikace a jednoho dvojkového krosu. Trenérka má ale ve stáji dalších 18 koní a podstatná část z nich bude buď hned, nebo postupně též mířit do překážkových dostihů.  


To však neplatí pro jednoho ze čtveřice dvouletků ve stáji, hřebce slavného jména Wiky Cabadaj (Midships - Winky Winky, Marcham), který na překážky zatím ani nemyslí. Zřejmě se ale ani letos na dráze neukáže. "Schováváme jej pro Marcelova syna, který si udělal amatérskou licenci," vysvětluje trenérka, které se její vlastní odchovanec dost líbí. "Má stavbu těla po tátovi a charakter po mámě, je vyrovnaný, hodný a narostlý."  

Tréninkové středisko: Dubnice
Počet koní: 19
Odešli z tréninku po sezóně: Lovely Dream, Vinny Victoria, Vinny Agnes, Vernon
Přihlášky do klasických dostihů: Raphinae 
Stájový personál: Marcel Novák, Marcela Novák mladší, Tomáš Štechmüller, Markétka Šlechtová,  Martin Dlask,  Milan Novák,  Věra Nováková, Kateřina Jachanová, Tomáš Věchet, M. Kvapil, Honzík Novák, vypomáhají Veronika Horčičková, Milena Loudová, Lukáš Svoboda, Nela Mitašová, Sára Havlíčková, Lucie Procházková, Terka Pocházková, Káťa Augustová a Václav Horčička
První jezdec: Lenka Kvapilová pro roviny a ž. Marcel Novák pro překážkové dostihy


Překážky budou naopak cílem dalšího zástupce nejmladšího ročníku Godera (Rosensturm - Godea, Secret 'n Classy) stáje Orling. "Toho si paní Dušková vybrala právě proto, že má, hlavně díky matce, předpoklady pro překážkové dostihy. Je šikovný, ale trochu líný a bude pozdní, takže pravděpodobně letos nevyběhne a začne až jako tříletý a zřejmě na proutěnkách.

Naopak Lucky Amico (Amico Fritz - Lailah, Relaxed Gesture) by se letos na dráze objevit měl, už díky podstatně ranějšímu rodokmenu. "Sledovali jsme jej od malička a sháněli pro něj majitele, ale nakonec jsme si s přítelem udělali radost a koupili si ho k vánocům," vypráví trenérka. "Je to velký, krásný a vyrovnaný kůň a pokud bude zralý, určitě letos vyběhne.

Zatímco Godero je z chovu Vítězslava Vandy, další dvouletek Orlingu v péči Lenky Kvapilové Vespucci je vlastním odchovancem úspěšné stáje. Syn Vinny's Luny (Egerton) a německého Gr.1 vítěze Neatica (Medicean), je podle trenérčiných slov dost tvrdohlavý. "Nejmladší syn ho ale má dobře vycvičeného," dodává. Trenérka by s ním ráda letos vyběhla, ale jak zdůrazňuje, podstatné bude, zda bude mít uzavřené růstové štěrbiny.

Sestavu tříletých otevírá další Vandův odchovanec ve službách stáje Orling Dancing Indian (Sleeping Indian - Diana Rosensturm, Rosensturm), který loni pod trenérkou debutoval třetím místem v Lysé. "To je má velká láska a Lysé mi udělal velkou radost. Před obloukem jsme ztráceli 3 délky, ale pak začal zrychlovat a byli jsme třetí. S paní Duškovou máme dohodu, že na žádného debutujícího koně nepoužijeme v dostihu bič, pod ním by klidně mohl být druhý či bojovat o vítězství." Cílem hřebce, který by měl být podle trenérky vytrvalý, je Derby i St. Leger, na přihláškách ale zatím není, protože majitel neměl v době uzávěrky ještě zaregistrovanou stáj. 

Dancing indian
Velké naděje vkládá trenérka do tříletého Dancing Indiana

Vytrvalost by neměla chybět ani dosud nestartovavší Christianě (Mariydi - Christera, In Camera), vlastní odchovankyni Orlingu. "Možná dostane na rozběhání nějakou rovinu, ale jejím hlavním cílem jsou překážkové dostihy."

Debut čeká i na Macariuse (Rosensturm - Macaone, Look Honey), u něhož Orling vyzkoušel stejné spojení Rosensturm x Look Honey jako u své nejúspěšnější odchovankyně posledních let Venillie. "Museli jsme jej vykastrovat, protože hodně hřebčil. Určitě začne na rovinách a dál se uvidí, je z dobré překážkové rodiny."

Vedle Orlingu má ve stáji trenérky Kvapilové klasickou naději i stáj Pecka-Horse. Z Napajedel zakoupená tříletá Raphinae (Chardonney Tcheque - Renessie, Storm Jail) loni stále rostla, a tak se na startu neukázala, nyní je však hlášená do Saint Leger. "Zatím ale nevím, co z ní vyroste. Začne určitě na rovinách, ale pokud jí to půjde na skocích, zkusíme s ní proutěné překážky.

Nepřehlédněte: Martin Pecka bude novým generálním sekretářem Jockey Clubu. Jeho zkušenosti jsou zárukou, říká prezident JC Bečvář

Sestavu tříletých uzavírá další nestartovavší klisna Vermeera stáje Orling. U dcery šampióna vytrvalců Mariydiho a klisny Vespehar (Security Risk) trenérka dost překvapivě očekává, že z ní vyroste sprinter. "Žene jí hlava," vysvětluje a dodává, že se z ní udělala moc pěkná klisna.

V průběhu loňské sezóny přišel do Dubnice od trenéra Pavla Tůmy tehdy tříletý Dumon Roclay (Lucayan), který pod novou trenérkou získal druhé místo v pětce v Lysé. V sedle byl amatér Marcel Novák mladší, a právě pro něj a jeho sbírání zkušeností v dostizích jej ž. Marcel Novák kupoval. Trenérka s ním má velké plány. "V práci se jeví dobře a měl by to být hodně dobrý kůň, možná až jedničkový, je z dobré rodiny," uvažuje. 

player dumon
Dumon Roclay za stájovou hvězdou Playerem

Zklamání naopak přinesly trenérce oba loňské starty dalšího čtyřletého koně ve stáji Princetona (The Bogberry) majitele Pecka-Horse. "První start bylo velké zklamání, protože před startem hřebčil a síly vydal na něco jiného než na dostih. V Mostě, kde se startovalo praporkem, pak startér pustil dostih v okamžiku, kdy jsme čtyři byli otočení. Ani jsem s ním nechtěla odskočit. Marcel se pak naštval a kůň jde do překážek." 

Zklamáním jsou zatím i výsledky Vangellisy (Rosensturm - Vinnah, Look Honey), pravé sestry již zmiňované Venillie, která zatím vyběhla jen jednou, bez umístění. Trenérka nad ní ale hůl rozhodně neláme. "Je to hodně drobná klisna a ten dostih byl hodně smolný, měla v něm několik karambolů a v cílové rovině do ní napálil jeden ze soupeřů. Ještě půjde nějakou rovinu, zkrátíme jí distanci a na podzim s ní po dohodě s majitelkou asi zkusíme nějaké skoky."

Dosud nestartovavší čtyřletá Wirginia (Age of Jape - Winky Winky, Marcham) z vlastního chovu je dalším koněm pro Marcelova syna. "Je to super skokanka, na co se navede, to skočí," pochvaluje ji trenérka. "Jako dvouletá rostla, ve třech letech byla zakovaná, měla problém s kopytem a pak  na podzim jsme nechtěli aby běhala proti rozběhaným koním," vysvětluje absenci startu.

U pětiletého Gerroye (Darsalam - Gloriola, Sharp End) trenérka neopomene zdůraznit jeho výjímečnou barvu (izabela), v kariéře má zatím jediný start v pardubickém krosu, který nedokončil. "Vypadá nádherně, Marcel ho má moc rád, ale loňskou sezónu měl smolnou, v dostihu spadl na skoku, který normálně běžně skáče," říká trenérka, která však nezastírá své zklamání z potomků Darsalama, kteří jí prošli rukama. Vedle Gerroye k nim patří i Terst (Darsalam - Trusty, In A Tiff), který loni v Pardubicích vyzkoušel překážky, ale jak trenérka říká, ještě je třeba to vypilovat.

Podstatně více radosti dělá La Coral (Blue Coral) stáje Pecka-Horse, loňský vítěz trojkového krosu v Pardubicích. "Loni jsem díky němu poprvé jezdila v Polsku a poprvé překážky, ač chvilku běžel v bolestech poté, co vzal o jednu z proutěnek, dokázal přijít třetí a mě připravil velký zážitek," vzpomíná trenérka. Jak bude jeho letošní program zatím přesně neví. "Marcel by s ním rád do Pardubic, já preferuji Wroclaw."

Stejnou stáj reperezentuje i Laverno (Egerton), polobratr dvouletého Lucky Amico a jedna z největších hvězd stáje, která loňskou sezónu zakončila druhým místem v Ceně Vltavy (NL). A také miláček trenérčcina syna Matěje, který se o něj stará. "Marcel v něm vidí možného nástupce Playera ve Velké, ale říká o něm, že je hrozně líný a skočí jen co musí. Budeme jej chystat na Cenu Labe."

Po předloňském vítězství ve steeplechase v Mostě trenérka jistě vkládala více nadějí do šestiletého Vinna (Rosensturm - Vinnyfy, Mill Pond), ale loni startoval jen jednou a neumístil se. "Sedí si jen s Marcelem. Když mu vyjde den, skáče skvěle, ale jinak nad vším přemýšlí víc než by měl.

Laverno Player
 Laverno běží vstříc druhému místu v Ceně Vltavy  Hvězda stáje trenérky Kvapilové devítiletý Player, loni druhý ve Velké pardubické


Jedničkou ve stáji zůstává devítiletý valach stáje Nýznerov Player (Moonjaz), jehož kariéru vedle zmíněného druhého místa v loňské Velké zdobí i triumf z jedničkové Ceny Jana Kašpara (NL) z roku 2017. "Měl by jít letos stejnou cestou jako loni. Začne zřejmě I. kvalifikací, pak dvojkovým krosem a nakonec Velká pardubická," plánuje trenérka, pro kterou bylo loňské druhé místo zatím největším úspěchem její nedlouhé trenérské kariéry. Do té nové vstoupí nově ve spolupráci s trenérkou Junkovou a ještě před ní by ráda poděkovala jak majitelům, tak i všem ostatním, kteří jí s provozem stáje pomáhají.

Miloslav Vlček
foto Andrea Zavadilová, Hana Vytopilová a archiv trenérky
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net