Demele jan3Letos v červnu uplynuje už 11 let ode dne, kdy na bratislavské dráze, v té době ještě připravovaný jiným trenérem, získal své první kariérní vítězství tehdy dvouletý Sharp Brook (Varadar). O dva roky později se odchovanec Lucie Bittnerové přesunul k Janu Demelemu do Slušovic a zůstal tam dodnes. Ač je mu již 13 let, pravidelně trenérovi i majitelce a chovatelce v jedné osobě přináší nejen radost, ale i dotovaná umístění. Loni navzdory věku dokonce znovu rozšířil kolekci svých vítězství. Živoucí legenda slušovického centra zůstává v tréninku a podle trenéra dosud neztratila nic ze své chuti závodit a bojovat o umístění. 


Sharp Brook je jedním ze 16 koní, které Jan Demele před novou sezónou chystá. Část z nich má ve své vlastní stáji, pod svými křídly má i tu vedlejší patřící Stáji Březová, kde na každodenní chod s ním dohlíží vedoucí stáje Petr Vízdal.

Tréninková střediska: Slušovice
Počet koní: 16
Přihlášky do klasických dostihů: Lorelly, Rex of Thunder, Tony Boy
Stájový personál: Zuzana Krčmářová, Jaroslav Majrich, Aneta Vágnerová,Veronika Klimešová, Lucie Polaštíková, Simona Pechová, fotografka Romana Nevěřilová, správce Zdeněk Bořutík, řidič Vlastimil Polách a naše drobotina. Ve Stáji Březová: Petr Vízdal, Michal Demo, Jakub Pavlíček, Vladislav Pekný, Klára Vajďáková, Jana Pavlíčková, Barča 
První jezdec: rád by spolupracoval s osvědčenými jezdci, Stáj Březová: Michal Demo, druhý jezdec Jakub Pavlíček


Prohlídku svěřenců Honzovy domovské stáje zahájíme u nejmladšího ročníku, který je zastoupen jediným koněm, hnědákem z chovu Petra Karlíka Gasparinim (Eagle Top - Galantery, Tobougg). Ten navzdory mládí rozhodně není pro trenéra nepopsaným listem - trénoval už jeho matku i dva polosourozence, kteří oba dokázali zvítězit, a tak může zkušenosti získané s touto rodinou uplatnit u jejího nejmladšího člena. V porovnání se sourozenci se trenérovi tento líbí nejvíc. "Je pěkně rostlý, korektní, jen mám dojem, že bude pozdnější," říká. 


Fitmin banner treneri2

Tříletá Lorelly (Pouvoir Absolu - Lorellai, Look Honey) stáje Latén ještě neběhala, ale už je hlášená do Derby. Jedním z hlavních impulsů k tomuto rozhodnutí byl její polobratr, vítěz Slovenského derby Love Me (Egerton). "Dlouho rostla, ale už dospěla a ukazuje se dost dobře. Samozřejmě zatím nevím, na co to bude stačit, ale jako polosestra derby vítěze si přihlášku do Derby zaslouží," je přesvědčen trenér. 

Druhý tříletek ve stáji Golden Warrior (Sleeping Indian - Gesine, Halling) paní Svobodové je pro trenéra zatím velkou neznámou. "Přišel teprve před měsícem," vysvětluje. "Je tu na půlroční zkoušku, je to menší kůň a uvidíme, jak se předvede."

Lorelly2 Gasparini
 Do Derby hlášená Lorelly  Gasparini


Novým koněm v Demeleho péči je i čtyřletá Miss Latvia (Nathaniel), dosud běhající v barvách Westminsteru. Klisnu, která z dosavadních 4 startů získala jedno čtvrté místo, koupila pro svou stáj Figaro paní Karin Slezáčková. "Byla na prodej, tak jsme ji zkusili koupit. Myslím, že jako starší by nemusela být špatná a doufám, že majitelce udělá trochu radosti."

Pětiletá Galéra (Age of Jape - Galantery, Tobougg) stáje TIPPLER Group s.r.o. je polosestrou Gaspariniho, oproti dvouletému hřebci je ale výrazně drobnější. I tak dokázala předloni jeden dostih vyhrát a loni se dvakrát umístila. "V dostizích nižších kategorií na delších distancích by mohla udělat nějakou radost," míní trenér. Stejnou stáj reprezentující Nid (Fly To The Stars) je již jedenáctiletým veteránem, ještě předloni však vyhrál dva dostihy. Věk jej ale již dohání a loni se v žádném ze tří startů neumístil. "Když chce utíkat, tak utíká a je schopen porazit i jedničkového koně. Když se mu ale nechce, může prohrát s kýmkoliv," hodnotí jej trenér, podle něhož bude klíčové, jak valach sezónu zvládne po zdravotní stránce.

To ještě o dva roky starší Sharp Brook, o němž jsme se zmínili již v úvodu, je na tom zdravotně stále velmi dobře. "Je zdravý, nic ho nebolí a chová je jako tříletý," říká se smíchem trenér. "Už čtyři roky jdeme do každé sezóny s tím, že zkusíme, jak ho to bude bavit a ono ho to pořád baví. Navíc je pořád zdravý a vydělá i nějaké peníze. Kdyby se mu povedlo vyhrát i letos, možná bude nejstarším rovinovým koněm, který u nás vyhrál," dumá trenér.

sharpbrook

Z Demeleho domovské stáje se přesouváme do vedlejší, patřící Stáji Březová. V ní podupávají tři dvouletí, všichni po vytrvalých otcích. Tmavá hnědka Bohemian Rapsody z druhého ročníku vítěze francouzského derby New Bay (Dubawi) je dcerou třetí z německé zimní královny Viletty (Doyen) mj. i šesté v tamní Preis der Diana (Gr.1). "Je to pěkně rostlá klisna, jen trochu umíněná," hodnotí ji trenér, který předpokládá, že případné letošní starty se budou plánovat až podle toho, zda bude mít uzavřené růstové štěrbiny. 

Ani u dvojice synů skvělého Highland Reela (Galileo), historicky nejbohatšího koně v evropském tréninku, trenér neočekává moc ranosti. "Počítáme s nimi nejdříve na podzim, do nějakého mílového dostihu," říká, i když už dnes je spokojen s tím, jak pěkně cválají. Za 38.000 gns zakoupený hnědák Leon je synem klisny Last Gold (Gold Away), polosestry dvou grupových vítězů, ryzák Likeawind, který stál 31.000 gns, je z jednou vítězné Lamyaa (Arcano), polosestry elitního německého sprintera Electric Beat.

Leon Likeawind
 Leon  Likeawind


Velmi silně má stáj nazbrojeno i do klasické sezóny. Hnědák Rex of Thunder (Night Thunder), hlášený do Velké jarní ceny i Derby, loni nadchl suverénním vítězstvím v bratislavském debutu, po kterém doběhl třetí v Gerschově memoriálu. "Dospěl a myslíme si, že bude ještě lepší než loni. Čeká jej Velká jarní cena a pak uvidíme, jestli bude stát i dál."   

Druhá klasická naděje stáje Březová Tony Boy (Territories) loni debutoval pátým místem v Chuchli a poté neuspěl v Drážďanech, před letošní sezónou ale jeho ambice nejsou nijak malé. "Přes zimu se z něj vyloupl jiný kůň, když získá handicap, tak si myslím, že by mohl patřit i do Derby nebo St. Leger."
 

RexOfThunder 3 TonyBoy 2
 Rex Of Thunder  Tony Boy


Čtyřletá Renata (Poet's Voice) zatím zůstává trochu za očekáváním. "Mrzí nás, že nepotvrdila to, co slibovala v úvodu kariéry. Letos může začít v nižších kategoriích a na distancích kolem 1200 metrů by mohla něco předvést. Uvidíme, jak vysoko dojde," říká trenér

S velkými nadějemi byl kupován Alabanza (Big Bad Bob), který ve třech letech vyhrál v Anglii dva dostihy a získal rating 71 liber. Od příchodu do Česka ale kvůli zdravotním problémům nestartoval. "Byl kupován s velkými ambicemi, ale bohužel nebyl zdravotně v pořádku. Čekali jsme, až bude stoprocentně zdravý a doufáme, že letos potvrdí naděje, které do něj majitel při koupi vkládal."

V rekonvalescenci byl loni i účastník Českého derby 2019 Uran (Reliable Man). "Z posledního dostihu v Bratislavě předloni v září se vrátil se zraněním," vysvětluje trenér. "Dali jsme mu dostatek času, aby se zcela uzdravil a doufáme, že letos bude patřit k předním starším vytrvalcům."

Loni nestartoval ani nejstarší kůň stáje Březová Centurion (Enjoy Plan). "V deseti letech je otazníkem, zda se ještě na dostihovou dráhu vrátí," uzavírá trenér, který pro koně pana Draga bude využívat služeb smluvně vázaných Michala Dema a Jakuba Pavlíčka, ve své domovské stáji by rád spolupracoval s osvědčenými jezdci i podle toho, jak si budou s jednotlivými koňmi sedět. Rád by po náročné sezóně poděkoval za důvěru a trpělivost všem majitelům i spolupracovníkům, podílejícím se na chodu obou stájí a doufá, že letošní sezóna proběhne v mnohem větším klidu.

Miloslav Vlček
foto Romana Nevěřilová a Zuzana Pavlíčková

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  

 

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net