Vana tomas sasaLoňská sezóna byla náročná pro všechny její účastníky a i tréninkový úsek Tomáše Váni z ní vyšel s podstatně horšími čísly než z předchozích sezón. Sedm vítězství včetně jednoho z dostihu nejvyšší kategorie je méně, než na co jsme u úspěšného trenéra z Lysé zvyklí, přesto sezóna přinesla i několik silných okamžiků. Jedním z nejsilnějších byl Aztekův jedničkový triumf v Pardubicích, kterým valach Dr. Charváta jako teprve šestý český odchovanec v historii překonal za dobu v českém tréninku hranici 3 miliónů korun získaných dotací. Aztek zůstává v péči Tomáše Váni i pro letošek, před novou sezónou navíc získal několik nových spolubojovníků.


K těm náleží trojice dvouletků. Ryzáka Gilbyho (Sixties Icon) zakoupil jeho majitel Miroslav Kašpar v Anglii už jako odstávče ke svému vlastnímu odchovanci Yasánkovi (Dux Scholar - Yes Bubba, Shamardal). "Od té doby jsou jako Bob a Bobek," líčí se smíchem trenér. "Gilby je celkově subtilní koník, který je i přes problémy s obsedáním poctivý a pracovitý. Exteriér ho snad předurčuje i k ranosti," doufá. "To Yasánek je silný, standardně narostlý hřebec. Už v práci o něm tzv. víme, občas něco vyvede."

Tréninkové středisko: závodiště Lysá nad Labem
Počet koní: 20
Přihlášky do klasických dostihů: Angelic Beauty
Odešli po sezóně: Saša, Fatra Glonka (obě do chovu), prodán byl Charm Thunder, Cenný Poklad, Soliter, Olaf. Cenná Naděje změnila trenéra spolu s koňmi stáje Orling
Stájový personál:  Iveta Váňová, Vendula Korečková, Květa Kačírková, Alena Škotová. Vypomáhají: Hanka Nikolos, Sára Slaměnová a se službou i dcera Viktorie (když se manželka stará o vnučky Isabelku). Stáj počítá i s Pavlínou Kašparorou a Janou Fialovou, která přijde v březnu
První jezdec: Vendula korečková, jinak se jezdecké obsazení mění dle přání majitelů a jejich smluv - Jan verner na koně Dr. Charváta, Jan Faltejsek na Charvátovy překážkové koně. 

 
Třetí dvouletek, napajedelský odchovanec Touch of Absolu (Pouvoir Absolu), je prvním potomkem slovenské jedničkové vítězky Trixi (Fairlypi). Hnědák stáje Michaela-Hruboš je středně narostlý hnědák, u něhož trenér též předpokládá, že by mohl letos vyběhnout. "Předurčuje jej k tomu i původ, ale necháme to na něm." V každém případě oba české odchovance bude hlásit do Fitmin Cupu a doufat, že budou dostatečně zralí. "Vloni jsme měli dvouleté Stormy Jaily z raných matek a nebyli schopni se poškrábat zadní nohou za uchem. Každý kůň je prostě jiný a když k tomu není, nedá se nic dělat," je přesvědčen trenér. 

Touch of absolu2 Gilby
 Touch of Absolu  Gilby


Kolekci tříletých otevíráme do obou klasických dostihů pro klisny hlášenou Angelic Beauty (Chardonney Tcheque - Anjou, Sholokhov) ze stáje Licehamr. Loni vyběhla dvakrát, nejprve skončila druhá v mílovém dostihu v Lysé, poté čtvrtá v rámci Fitmin Cupu na trati o 200 metrů kratší. "Angelina je určitě pěkný kůň, akorát zbytečně moc vyrostla. Práci zvládá s přehledem, ale její distancí si jistí nejsme. Podle propozic pak uvidíme kam ji budeme směřovat a kam se zařadí," říká trenér, mající trochu obavy z nepříliš tvrdé rodiny, k níž náleží. "Nejsou to tvrdí koně, tak snad bude tvrdá po otci," doufá.

Dva starty loni stihla i její stájová družka Sinnfonia (Egerton - Skara, Clodovil), ale vedla si při nich podstatně hůř a ani v jednom se neumístila. "Oba starty nám neřekly nic. V dostihu bočí, a je dosti chytlavá. Máma Skara byla taky labilnější a myslím, že Egerton na tyto klisny nesedí," domnívá se trenér.

Yasanek Angelic beauty
 Narostlý dvouletek Yasánek z prvního
Dux Scholarova ročníku
 Klasická naděje Angelic Beauty


Zatímco obě tříleté klisny loni dvakrát vyběhly, z trojice hřebců respektive dnes ve většině valachů, stihl jediný start pouze Reggie Storm (Stormy Jail - Reggie, Varadar) stáje Michaela-Hruboš. "Chtěli jsme ho vyhnat brzo
, ale nezvládal to. Po jednom startu jsme klasiky zavrhli a vykastrovali ho. Snad to k něčemu bylo a půjde ve stopách mámy, sprinterky Reggie."

Vykastrovaný už byl i hnědák Ilias (Stormy Jail), první potomek vítězky Slovenského Oaks Ines (Lope de Vega), který stejně jako jeho matka hájí barvy stáje Hradec. "Ten nás dost trápil. Byl zlý a pod sedlem vzdoroval, vůbec nebyl na běhání. Po kastraci začal chodit s blinkrsem a stává se z něj zajímavý koník. Máma Ines byla sice menší klisna, ale jeho je docela kus."

Vedle Ines prošla stájí v Lysé i taktéž úspěšná Carrie (Tribal Instinct), ale jak trenér podotýká, její potomci zatím v matčiných šlépějích nekráčejí. Změnit by to mohl její syn Coconut (Shamalgan) stáje Riviera, který též dosud čeká na svůj první start. "Je to typ atleta, ale má dost měkký hřbet," popisuje ho trenér. "Vloni už vypadalo, že bude startovat, ale pak přišly šimbajny a už jsme ho nechali. Je to sympaťák a hodný hřebec, po mámě rozený fírák," popisuje ho trenér, který očekává, že mu budou nejlépe sedět střední distance.

Většinu osazenstva stáje tvoří starší koně mezi kterými najdeme i nejlépe hodnoceného tříletka domácího chovu v loňské sezóně Avignona (Pouvoir Absolu - Aurora, Stormy Jail), který sezónu zakončil třetím místem v Saint Leger. "Ten si drží formu už od dvou let," libuje si trenér. "Vloni nás těšil celou sezónu, i když se mu oficiálně (o jedno vítězství přišel u zeleného stolu, pozn. red.) nepodařilo zvítězit. Přes zimu má srst pomalu jak v sezóně, i když není dekován. Zůstane na delších tratích a na větších závodištich."

Coconut Avignon
 Coconut Avignon, nejlépe hodnocený tříletek českého chovu


Mnohem méně radosti dělá stejně stará Přemyslovna (Garswood), která má na svém kontě dva starty bez umístění. Ty Však podle trenéra rozhodně nejsou ukazatelem klisniny třídy. "Když není bolavá, tak popoběhnout opravdu umí, vloni nás ale celou sezónu trápila chronickým kulháním," vysvětluje s tím, že problém byl možná v tenké stěně kopyta a díky speciálnímu kování, respektive nalepení podkov, teď bez zátěže nekulhá. "Při zátěži uvidíme, co bude dál."

Od trenéry Myšky se do Lysé přestěhovala Sheby Love (Egerton - Sheba, Rainbows for Life), která toho v předešlých dvou sezónách mnoho nepředvedla. "Tuším, že už ji snad chtěli vyřadit, ale dostane ještě opravnou sezónu. Třeba dostala rozum a něco předvedeRadši bych ji viděl na provincích, aby neměla čas přemýšlet, že už běží dlouho," dodává lakonicky.

Dcera úspěšné Kolymbie (Kyllachy) Kathy Ames (Intello) z chovu Dr. Charváta, nyní reprezentující stáj Žďárský, trenéra potěšila vítězstvím při svém posledním loňském startu a moc se na ní v této sezóně těší. 

Řada hřebců prošla v zimě kastrací, která se po vleklých zdravotních problémech nevyhnula ani vítězi Českého derby 2019 Pacific Hillovi (Nathaniel), který se ale od svého slavného vítězství na dráze neukázal a od té doby i změnil majitele - patří manželům Beránkovým, stejně jako výše zmíněná Přemyslovna. "Nový majitel nemá přehnané ambice a začne tedy od nejnižší kategorie, kterou bude moci. Když ho udržime zdravého, sám se propracuje tam, kam patří."

Zdravotní problémy brzdily i dalšího z valachů Iscara (Alaska River - Irenka, House Rules), který zatím startoval jen jednou. "Vykastrovali jsme ho nejen kvůli zdravotním problémům, ale i proto, že byl hodně těžký. Jeho budoucnost by měla ležet na překážkách, ale začne na rovině."

Kastraci prodělal i mohutný Zaukhan (Rio De La Plata), kterého si Miroslav Kašpar koupil od trenéra Šavujeva pro svou dceru. "Určitě něco umí a nezklame," je přesvědčen trenér. "Jediný start s Pavlínou Kašparovou vypadal hodně nadějně." Pětiletý Sea The Night (Born to Sea) si přes zimu odpočinul a trenér očekává, že opět něco vydělá. "Je to poctivý a užitečný konik pro handicapy.

KIngarchie
King Archie

V Lysé se na další sezónu připravuje i šampión dvouletých hřebců 2018 King Archie (Archipenko), který ze zdravotních důvodů už na výsledky ze své úvodní sezóny nenavázal. "Vloni se od něj moc nečekalo, vrátil se do tréninku po náročné operaci srdce kvůli aritmii. Zvládl to a už je na nás, abychom se s ním naučili pracovat. Letos ho určitě čekají vyšší kategorie, kam ho doktor Charvát chce vrátit."

Osmiletý Fabryan (Ryan - Fabriana, Security Risk) začal loňskou sezónu na překážkách, vyhrál steeple v Netolicích a vítězství ukořistil i poté, co znovu zkusil roviny. "Překážky proložené rovinou mu vyloženě sedí," říká trenér, který nezastírá, že mu Fabryan udělal loni velkou radost stejně jako majitelům rodině Hrubošových. "Mají ho moc rádi a nějak se s nim nemohou rozloučit. Váží si každého vítězství, které vybojuje." Totéž může trenér říct i o desetileté Step Star (High Extreme - Step Back, Manhattan Project) majitelky Květy Kačírkové. "Už byla vlastně jako vyřazena, ale vloni po návratu začala pracovat s Aztekem a chytla znovu chuť závodit. Dokud to tak bude, tak ji na dráze uvidíme."

Prohlídku stáje manželů Váňových zakončíme u největší hvězdy - desetiletého Azteka (Moonjaz - Apaska, Scater), vítěze 17 dostihů, který už vydělal 3,15 miliónu korun. Trenér nezastírá, že za ta léta, co v Lysé stojí, si k němu vytvořil výjimečný vztah a platí to i pro celé osazenstvo stáje. "Přišel k nám 19. listopadu 2013 a od té doby stojí pořád v tom samém boxe . A i když se mu nikdo jiný nevěnuje než manželka, jakoby patřil všem. Všechny nás důkladně zná a od každého chce pozornost. Je to takový náš maskot. Hodně pro nás udělal," uzavírá trenér.

Aztek21
Aztek

Na svých 10 let vypadá Aztek famózně a nadále je schopen držet krok s nejlepšími. Stejně jako ostatní i on mohl využít příznivé zimy, kdy se s výjimkou několika málo dní mohlo stále trénovat. "I když ne vždy všechno funguje jak má, na spolupráci s rodinou Palyzů a Tomášem Pleskačem si nestěžujeme. Snažíme se, aby všechno fungovalo," dodává k tréninkovým podmínkám.
Tomáš Váňa doufá, že po náročném loňském roce bude letošní sezóna lepší a méně ve vleku protipandemických opatření. "Přes všechny obtíže se snažíme jít dál, hlavně kvůli majitelům, kteří nám zůstali věrní. Takže děkujeme a neodcházejte."

Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová

 V rubrice S trenéry před sezónou jsme dosud publikovali články s těmito trenéry 
 Jiří Chaloupka   Hana Kabelková   Michal Kalčík 
 Martina Havelková  Pavel Hlavatý  Václav Chaloupka
 Ivana Pejšková  Lenka Kvapilová  Pavel Poles
 Pavlína Baštová  Jana Šimonová  Lenka Horáková
 Karel Germič  Jozef Piruch  Jan Demele

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net