Ještě dva týdny před koncem sezóny byl Pouvoir Absolu v čele průběžného šampionátu otců dvouletých. Pak se však odběhla bohatě dotovaná Cena zimního favorita a vítězný King Archie, mající na svém kontě už triumf v nejlépe dotovaném dostihu pro dvouleté Gerschově memoriálu, posunul do čela svého otce Archipenka.

Pouvoir Absolu se tak nakonec musel spokojit s druhým místem a nestal se tak historicky třetím v ČR působícím synem Sadler’s Wellse, který u nás získal titul šampióna plemeníků.

Northern Dancerův syn Sadler’s Wells patří k nejvýznamnějším plemeníkům celé historie chovu anglického plnokrevníka. Už statistiky jeho působení v chovu jsou obdivuhodné - podle Equineline mu z 2259 potomků, kteří dorostli dostihovému věku, startovalo 1780, z nichž 294 (13%) dokázalo zvítězit v blacktype dostihu. Vliv čtrnáctinásobného šampióna ostrovních plemeníků ale neskončil v první generaci, naopak. Z celé řady jeho synů vyrostli šampióni plemeníků včetně současné jedničky Galilea, jeho dcery, vnučky i pravnučky produkují velké vítěze jako na běžícím pásu a databáze Blacktypepedigree.com registruje už 211 blacktype koní na Sadler's Wellse prochovaných, kterým kraluje dvojnásobná vítězka Prix de l'Arc de Triomphe Enable. O otci Montjeua, High Chaparrala, Scenica, Fort Wooda, El Prada a dalších excelentních plemeníků bychom mohli popsat knihu, náš článek je ale zaměřen na ty z jeho synů, kteří působili v českém chovu.


PRVNÍ SYNOVÉ A PRVNÍ TITUL ŠAMPIÓNA

Sadler's Wells byl zařazen do chovu v roce 1985 a hned v úvodním ročníku měl řadu synů posléze zařazených do chovu jako byli Accordion, Batshoof, Braashee, Dolpour, Eurobus, French Glory, In The Wings, King of Tales, Old Vic, Sadler's Lad, Scenic, Spanish Head, Thowra či Victory Dance. Tři z nich zahájili chovnou kariéru v roce 1990 včetně vítěze Dewhurst Stakes (v mrtvém doběhu s Prince of Dance) hřebce Scenic, který se později stal šampiónem plemeníků v Austrálii.

Čeští chovatelé nemuseli na příchod Sadler's Wellsova syna čekat příliš dlouho - pouhé tři roky po premiéře jeho prvních synů, v roce 1993, se v českých hřebčínech objevili hned dva jeho synové - Najoom a Marcham - a start se jim povedl skvělý. V mimoňském hřebčíně působící Marcham, který jako dvouletek doběhl třetí v Racing Post Trophy (Gr.1) a do ČR přišel po jedné sezóně ve švýcarském chovu, připustil 17 klisen, nestartovavší Najoom, který posílil napajedelskou sestavu plemeníků, dostal dokonce 40 klisen, nejvíce ze všech hřebců tehdy v ČR působících.


Hned první sezóna prvního Sadler's Wellsova syna v českém chovu znamenala zisk titulu šampióna plemeníků. Najoom na snímku Jany Filipské

Podpora od napajedelského hřebčína vynesla Najoomovi, v jehož prvním ročníku byli Šampión sprinter 1997 Santa Luck, dvojnásobný jedničkový vítěz Briliant, druhá z Jarní ceny klisen 1997 Reálka či třetí z Oaks Briganta, titul šampióna otců dvouletých. Vysokou úroveň udržel i v ročnících následujících. Z druhého vzešel v řadě jedničkových klání umístěný Vsacan, ze třetího vynikající vytrvalec Bajaja, šampión koní českého chovu, šampión vytrvalců a později i šampión proutěnkářů, a také vítěz Lázeňské míle Varnas. V Napajedlích strávil Najoom ještě jednu sezónu, poté se přesunul na Slovensko a do českého chovu se vrátil až v roce 2000, kdy jej na 3 sezóny angažoval Miroslav Ševčík, navázat však na úspěchy prvních ročníků se mu již nepodařilo. V roce 2004 se znovu přesunul na Slovensku, kde zůstal až do svého předčasného skonu v roce 2005.

To Marcham měl cestu k úspěchu podstatně složitejší neboť příležitost, kterou dostal, nesnesla kvalitativně ani kvantitativně srovnání s tou, jaké se dostalo Najoomovi. Přesto posléze na Pavlin dvůr se přemístivší hřebec dal řadu užitečných koní a ve své cenové kategorii patřil řadu let k nejzajímavějším hřebcům. Jeho nejúspěšnějším potomkem byl vítěz ve Švýcarsku narozený Quickstep, syn Marchamovy dlouholeté partnerky Quatrebelly (Belfort), který v roce 1998 zvítězil v mostecké Ceně JCČR (CH). Jedničkový handicap vyhrál Eastwood, spolehlivým koněm byl Fer, umístěný v řadě jedničkových dostihů, stejně jako sprinterka Michelinka.

Další Sadler's Wellsův syn přišel do českého chovu dnes už málo vídanou cestou. V říjnu 1996 na dražbě koní v tréninku v Newmarketu vydražil bloodstock agent Jiří Plaček pro majitele a chovatele Petra Noska za 6.000 gns tehdy čtyřletého hnědáka Monarch. Ten měl za sebou anglickou kariéru, čítající 13 startů, z nichž 2 proměnil ve vítězství - oba v Class 4 handicapech na 2400 metrů a vydělal 16.691 Ł. Dokázal se umístit třetí i v Class B handicapu pro tříleté na Royal Ascotu, kde porazil řadu pozdějších hvězd. Za ním skončil například pozdější Gr.1 vítěz Taipan (Last Tycoon), o dva roky později v ascotském Gold Cupu (Gr.1) vítězný Celeric (Mtoto) a především Pilsudski (Polish Precedent), který již následující sezónu začal sbírat Gr.1 vítězství, kterých celkem nastřádal 6. Navzdory porážce těchto es ukončil Monarch dostihovou kariéru bez blacktype umístění a jeho rating dosáhl nejvýše na 89 liber, což však tehdy bylo nad úrovní nejlepších koní v českém tréninku. Na zařazení do chovu to v tehdejších dobách stačilo, zvláště když Monarch mohl nabídnout i výbornou mateřskou část pedigree. Jeho matka Bint Pasha (Affirmed) vyhrála Yorkshire Oaks (Gr.1) a v chovu mj. dala Gr.3 vítěze Revere (Dancing Brave). Stojí za zmínku, že do středoevropského chovu se dostali ještě další dva synové Bint Pashy. Polští chovatelé zakoupili Gr.2 umístěného Zafonium (Zafonic), v Maďarsku působil Brahy (Rahy), který byl, stejně jako Monarch, zakoupen na dražbě koní v tréninku a ostruhy plemeníka si vybojoval až výsledky v Maďarsku. Ani to však Monarchovi v chovu nepomohlo. U Jana Košťála v Přešticích dostal první sezónu 14, druhou 17 partnerek, ale žádného významnějšího úspěchu se nedočkal. 


PRVNÍ GRUPOVÝ VÍTĚZ A PRVNÍ "PROVĚŘENÝ" SYN

V roce 2005 se do českého chovu dostali další dva synové, oba převyšující dosavadní zástupce úspěšného coolmorského hřebce. Hnědák Look Honey, další akvizice Haralda Seehubera, vystřídal v Napajedlích dosavadní jedničku Rainbows for Lifa (Lyphard), který se na jednu sezónu přesunul do Střelic, k Vítězslavu Vandovi přišel Alle Lomanem v Holandsku zakoupený Bretigny. Look Honey, vítěz Prix Eugene Adam (Gr.2) a třetí v Grand Prix de Paris (Gr.1), mohl nabídnout výrazně nejlepší třídu z dosavadních (ale i těch budoucích) synů Sadler's Wellse u nás, Bretigny, který neměl žádný blacktype úspěch a jehož vrcholem bylo vítězství v maiden ve francouzském Evry a handicapu v Nad Al Sheba v Dubaji, zase přesvědčoval skvělou vizitkou z holandského chovu. Ale zatímco první se prosadil v míře dosud nepřekonané, druhému se uspět nepovedlo.

Look Honey dostal v Napajedlích skvělou příležitost a hned první sezónu připustil 37 klisen, druhou dokonce 48. Už v prvním ročníku měl klasického vítěze Funny Valentine a také koně jako Samara Morgan či Devil's Star, ve druhém dalšího klasického vítěze klisnu Vinnah, šampióna sprinterů Line Honey a také na rovině užitečného Charme Looka, který jako devítiletý zvítězil ve Velké pardubické. V roce 2007 už ale dostal jen 23 klisen, pak se na rok stěhoval do Itáli a po návratu stál jednu sezónu u Ladislava Jezdinského, kde připustil 18 klisen. Opětovný vzestup nastal poté, co vyběhli první tříletí a v roce 2010 připustil 24 a o rok později 30 klisen, to však už stál ve Starém Městě pod hlavičkou svého majitele Stall Amor. Bohužel v srpnu téhož roku předčasně uhynul. V ročnících, narozených po návratu z Itálie, měl především v jedničkách sériově umístěnou Living Colors, sestru Line Honey, mnohem více však v posledních sezónách zaujal v roli mateřského otce Slovenského derby vítěze Love Me (Egerton) a české šampiónky Venillie (Rosensturm). 

look honey 2
Look Honey na chovatelském dnu v Napajedlích, foto Jana Filipská

Bretigny k nám přišel jako otec dvou holandských derby-vítězů a v první sezóně u Vítězslava Vandy připustil 18 klisen. O rok později už ale v chovu svého majitele jen 4, pak strávil rok v Holandsku a od návratu připouští stabilně jednociferný počet klisen. V českém chovu neuspěl a největším úspěchem jeho zdejších potomků je dvojkové vítězství Golden Raina. Stále však má šanci svou bilanci ještě vylepšit.

    

OTEC A SYN

V pořadí šestý syn Sadler's Wellse přišel do našeho chovu z Polska. Bylo to v roce 2009, kdy si Miroslav Ševčík z Polska pronajal dva hřebce - Enjoy Plana (Alydar) a In Cameru (Sadler's Wells). Prvního nechal ve svém chovu, druhého umístil k Vítězslavu Vandovi. Třetí z anglického Derby Trialu (Gr.3) a čtvrtý ze Saint Leger (Gr.1) In Camera sice pocházel z výborné rodiny (matka je polosestrou Seattle Slew), v Polsku však příliš nezazářil. U nás získal dobré jméno zásluhou Koně roku 2007 a čtyřnásobného šampióna sprinterů Scyrise či vítěze Zlatého poháru Paramo (L) Nera. Odchovanec Sweetenham Stud byl pronajat na sezónu, v níž v napajedelském chovu debutoval i jeho syn Scyris. Toho se mu sice v počtu připouštěných klisen v úvodní sezóně podařilo porazit při skóre 19:15, z jeho českých potomků se ale žádný na rovině výrazněji neprosadil. Výborný steepler však vyrostl z Miraxe, který předloni velmi lehce zvítězil v Ceně Vltavy. 

InCamera
Sázka na vytrvalce, otce šampióna sprinterů, nevyšla. Stejně jako na jeho nejúspěšnějšího syna. 


POSLEDNÍ TŘI?

V současnosti už synů Sadler's Wellse v chovu postupně ubývá. Není divu - poslední ročník přišel na svět v roce 2008, a tak jeho nejmladším potomkům je dnes již 11 let. Podíváme-li se po světě, tak, pomineme-li Irsko, Anglii a Francii, nebude mnoho zemí, kde mají, stejně jako u nás, v chovu tři jeho syny. Nakonec stejný počet najdeme i ve zmíněném anglickém chovu. 

Služebně nejstarším starším z trojice stále aktivních synů je výše zmíněný Bretigny, kterému je už 27 let. Mladší krev zastupuje napajedelský Pouvoir Absolu, narozený v roce 2005. Hřebce asi není třeba pravidelným čtenářům těchto stránek představovat. Nedávno vyšel jeho profil s podrobnou kariérou i výsledky v chovu, dodejme ale, že je vedle Look Honeyho jediným Sadler's Wellsovým synem v našem chovu, který dokázal zvítězit v blacktype dostihu. Třídou sice na Look Honeyho ztrácí, nabídne však lepší mateřskou část rodokmenu se skvělou rodinou. Pozdní vytrvalec, který do Napajedel přišel ze stáje Josefa Váni, když kariéru zakončil na překážkách, začal zvolna. První sezónu připustil 14 klisen, druhou 8, třetí 16. Právě třetí ročník by ale mohl být tím, který k hřebci přitáhne větší pozornost. Po průměrných výsledcích prvních dvou v něm totiž má zimní královnu Dark Absolu a dalšího slibného koně Well Absolut, navíc ukázal, jakou cestou se dát, pokud po něm chceme odchovat úspěšného potomka.

Jaký otec, takový syn. Pouvoir Absolu zaujme exteriérem, podobným svému otci Sadler's Wellsovi

Zatím posledním a pravděpodobně už vůbec posledním synem Sadler's Wellse, který přišel so našeho chovu, je třináctiletý hnědák Four Noble Truth, který začal připouštět v roce 2016. Hřebec z předpředposledního Sadler's Wellsova ročníku je sice polobratrem vítězky Breeders' Cup Mile (Gr.1) Six Prefections (Celtic Swing) a jeho bábou je Pasadoble (Prove Out), matka skvělé Miesque a bába vynikajícího plemeníka Kingmamba (Mr Prospector), na dráze ale neukázal nic (5 startů ve 4 a 5 letech se ziskem 2.400 €) a zájem o jeho služby je zatím minimální.  

Inzerce
pa inzerce


PŘIŠEL, VIDĚL, NEPŘIPOUŠTĚL

To jsou všichni synové Sadler's Wellse, kteří dosud v českém chovu působili. Naši chovatelé mohli svého času využít i služeb jeho synů Sebastiana a Quite Regal, působících na Slovensku, vedle nich však najdeme i zajímavou trojici hřebců, kteří prošli českým turfem, ale v ČR nikdy nepřipouštěli. Nejblíže k tomu měl bývalý svěřenec Zdeno Koplíka Wonder Horse, dvojkový vítěz, druhý v ve slovenské Velké Jarní ceně (L), kterého získal Hřebčín Křenek s cílem jej licentovat. Ač se polobratr druhého z Racing Post Trophy (Gr.1) a plemeníka v Zimbabwe Tamburlaine (Royal Academy) dokonce objevil ve svazovém Katalogu plemeníků 2014, osvědčení k použití v plnokrevném chovu nikdy nedostal.

Dalším zajímavým synem Sadler's Wellse, který ale ani připouštět nemohl, protože byl v průběhu kariéry u nás vykastrován, byl Mikhail Fokine. Bývalý svěřenec Aidana O'Briena vyhrál v Irsku dostih pro nezvítězivší a poté dělal vodiče stájovým hvězdám v Irish St. Leger (Gr.1) a Prix Royal-Oak (Gr.1). Dva dny po startu v Prix Royal-Oak jej v Newmarketu na dražbě koní v tréninku získal za 62.000 gns Ardak Amirkulov a přesunul k Arslangireji Šavujevovi. Hřebec s anglickým ratingem 93 liber ale u nás neukázal nic, byl vykastrován a přešel do překážek. A proč ho zde uvádíme? Mikhail Fokine totiž pocházel z excelentní rodiny založené skvělou Rose of Jericho (Alleged). Jeho matka Rain Flower (Indian Ridge) přivedla tři roky po Mikhailovi na svět klisnu Dancing Rain (Danehill Dancer), vítězku Epsom Oaks, která, březí po Frankelovi (Galileo), byla vydražena za 4 milióny gns. JIná jeho polosestra Sumora (Danehill) dala mj. dvouletou anglickou šampiónku Maybe (Galileo), matku loňského vítěze 2000 Guineas Saxon Warrior (Deep Impact).

Kuriozitou na závěr je hřebec, který krátce pobýval ve Velké Chuchli, pak v barvách českého majitele vyhrával ve Francii a skončil v jihoamerickém chovu, kde dokázal dát Gr.1 umístěného potomka. Oním hřebcem byl Mister Wells, syn Gr.1 vítězky Miss Satamixy (Linamix) a vůbec první Sadler's Wellsův syn v českém tréninku. Františkem Hrubým angažovaný hnědák, který ve Francii vyhrál debut a poté doběhl šestý v listed, absolvoval v Chuchli jednu zimu, po ní se ale vrátil do Francie. "Když jsem viděl propozice, dal si dohromady jeho handicap a vydělané peníze ve Francii, raději jsem ho poslal zpátky, kde by měl více šancí," vzpomínal na něj před lety v tištěném TURF Magazínu Hrubý. V bílozelených barvách hřebec vyběhl ve Francii dvakrát, oba starty proměnil ve vítězství a když za něj byla nabídnuta solidní částka, majitel hřebce prodal. Hřebec ještě absolvoval ve Francii pár startů,ale pak byl prodán do chovu do Venezuely. Tam se mu povedl skvělý start - mezi prvními dvouletky měl klisnu Top Special, která obsadila druhé místo v Clasico Cuidad de Caracas (Gr.1), jednoho z tamních nejvýznamnějších dostihů pro dvouleté koně.

mister wells
Mister Wells (na snímku při jednom ze svých francouzských triumfů pro stáj Hrubý) sice nikdy v českém chovu nepůsobil, je ale jediným synem Sadler's Wellse, který prošel Českou republikou a dal v chovu blacktype potomka. Foto archiv Františka Hrubého.


Jak jsme uvedli v úvodu, patří Sadler's Wells k nejúspěšnějším plemeníkům v celé historii světového turfu. Velký vliv má i na turf český, a to nejen prostřednictvím výše uvedených synů, ale i skrze syny, kteří u nás nikdy nepůsobili, respektive skrze jejich importované potomky. Galileo a High Chaparral se stali šampióny plemeníků i u nás, Montjeu v roce 2013 skončil druhý. V našem chovu má Sadler's Wells i několik vnuků nejen jako děd v paternitní linii (Mikhail Glinka, Durante Alighieri), ale i jako mateřský otec (Sleeping Indian). A pokud se podíváme ještě o generaci dál, nemůžeme nezmínit jeho syna z úvodního ročníku In The Wings, který je otcem matky nejžádanějšího plemeníka loňské sezóny Eagle Top (Pivotal). Jak vidno, nejen český turf ale i český chov by bez Sadler's Wellse vypadal docela jinak.  

Miloslav Vlček
    







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net