rip van winkleSmutnou zprávu dnes ráno vydal novozélandský Windsor Park Stud. Ve věku pouhých 14 let po krátké nemoci uhynul Galileův syn RIP VAN WINKLE, dvakrát po sobě hodnocený jako nejlepší světový mílař a později úspěšný plemeník v novozélandském chovu.


Za 170 tisíc eur na italské dražbě ročků zakoupený Rip Van Winkle běhal v barvách Coolmoru pod taktovkou Aidana O'Briena. Během tří sezón absolvoval 14 startů, 5x zvítězil, 4x doběhl druhý a vydělal 1,201.333 liber. Ve třech letech vyhrál dva z největších mílových dostihů v Anglii Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) a Sussex Stakes (Gr.1) a doběhl druhý za Sea The Stars v Eclipse Stakes (Gr.1). Následující sezónu vyhrál Juddmonte International (Gr.1), zatímco v obou vrcholech, které ovládl o rok dříve skončil druhý, stejně jako v Irish Champion Stakes.

V roce 2011 odešel do chovu na Coolmore Stud a záhy začal i pendlovat na Nový Zéland. Ačkoliv již v prvním ročníku dvouletých měl vítěze Phoenix Stakes (Gr.1) Dicka Whittingtona, jeho evropské výsledky nesplnily očekávání a v Coolmorem se rozloučil po sezóně 2016. Na Novém Zélandu, kde od té doby působil trvale, se mu ale dařilo a dal zde většinu ze svých 31 blacktype vítězů.

Nemalou měrou ovlivnil i české dostihové dění a to především skrze vítězku Jarní ceny klisen, Václavem Lukou připravovanou Lady Westminster, a trojnásobného jedničkového vítěze Father Frosta, který v péči Josefa Váni získal i dvě druhá místa v Gr.3 dostizích v Miláně. Do českého tréninku se dostal i Rip Van Winklův pravý bratr Timekeeper, který v barvách Statku Blata Český ráj vyhrál v roce 2016 s žokejem Janáčkem v sedle Slovenské derby. (miv)
         Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking