chardonney tcheque 1499Za dva měsíce a jeden týden začne nová připouštěcí sezóna. Ještě než se rozeběhne, podíváme se na plemeníky, jejichž služeb budou moci naši chovatelé využít a kteří již mají na dráze nějaké potomky. Prvním, na koho se blíže podíváme, bude hnědák Chardonney Tcheque (One Cool Cat), nejlepší dvouletý hřebec sezóny 2010, který se v následujících šesti sezónách na dráze stal dvakrát nejlepším českým mílařem (jednou bodoval i na Slovensku) a vedle bohaté kolekce úspěchů v nejvýznamnějších domácích mílových dostizích má na svém kontě i listed triumf z Itálie.

 
Storm Catův (Storm Bird) vnuk si k nám našel cestu z breeze-up dražby v Deauville, kde jej v květnu 2010 za 57.000 € koupil pro stáj Jiřího Charváta Christian Richner. Důvod, proč výběr padl právě na tohoto hřebce, byl jednoduchý - jeho o rok starší polobratr Shamalgan (Footstepsinthesand), který den poté, co byl Chardonney Tcheque zakoupen, doběhl třetí ve francouzské Velké jarní ceně.

Chardonney Tcheque sice na dráze nedosáhl takových úspěchů jako jeho polobratr, i tak si ale vedl velmi dobře. Trenér Tomáš Šatra jej na první start vyslal do Merana, kde Chardonney Tcheque lehce vyhrál mílový dostih o 13.200 €. Poté, co lehce vyhrál i Gerschův memoriál (NL) a po boji s Enricem (Sholokhov) i Cenu zimního favorita s přehledem získal titul Nejlepší dvouletý hřebec v České republice.

Vysoko nasazenou laťku pak dokázal udržet i následujících sezónách. Po vítězství ve Velké jarní ceně (L) se neztratil ani v Premio d'Estate (L) v Miláně, kde v poli 11 koní obsadil čtvrté místo. Poté jej čekal povinný start v Českém derby, v němž sice ukázal, že distance 2400 metrů je za jeho optimem, přesto však dokázal získat čtvrté místo. Pak už nikdy nešel delší dostih než na 1800 metrů. Právě na této distanci v říjnu téhož roku dosáhl svého největšího úspěchu - vítězství v Premio Marchese Giuseppe Ippolito Fassati (L) v Miláně, kterým se stal blacktype vítězem.

Nepřehlédněte: Miroslav Kantek koupil podíl na chovné klisně, Ivana Kantková hříbě po The Grey Gatsby 

Běhal ještě dalších 5 sezón, v nichž patřil k nejlepším mílařům na našich drahách. Jeho doménou se stala především Velká květnová cena (I.k.), kterou po úvodním druhém místě ve čtyřech letech následně 4x v řadě vyhrál. Uspěl ale i třeba i v Bratislavské míli (L), která mu pomohla k zisku titulu Nejlepšího mílaře na Slovensku, přičemž v Česku stejný titul získal dokonce dvakrát. Celkem za svou kariéru vyhrál 17 z 35 startů, 4x doběhl druhý a 3x třetí a vydělal bezmála 4 milióny korun. Přízeň publika si vysloužil nejen díky skvělým výsledkům, ale také zásluhou nepřehlédnutelného exteriéru.

Polobratr Shamalgana ze stejné linie

Už jsme se zmínili, že Chardonney Tcheque je Shamalganovým polobratrem. Ale to není vše, co mají tito dva hřebci společného. Oba totž pocházejí ze stejné paternitní linie. Shamalgan je synem v Coolmoru působícího hřebce Footstepsinthesand po Giant's Causeway (Storm Cat), otcem Chardonney Tcheque je Storm Catův syn One Cool Cat, který též své chovné působení zahájil ve slavném irském hřebčíně. Ale na rozdíl od Shamalganova otce jej brzo opustil a skončil v chovu v Koreji.

One Cool Cat, který byl jako roček prodán za úctyhodných 3,1 miliónu dolarů, ukázal skvělou třídu už ve dvou letech, kdy vyhrál hned dvě Gr.1 zkoušky - Phoenix Stakes na 1200 metrů a National Stakes na distanci o 200 metrů delší. Stojí za zmínku, že v National Stakes tehdy na pátém místě, 4 3/4 délky od One Cool Cata, finišoval Simple Exchange (Danehill), který se o 4 roky později objevil v tréninku Arslangireje Šavujeva, v jehož péči získal mj. třetí místa v Gr.3 Preis der Sparkassen-Finanzgruppe (Gr.3) v Baden-Badenu či BMW Preis Düsseldorf (L) v Düsseldorfu. Ale vraťme se k One Cool Cat. Ten ve třech letech šel s formou dolů, nicméně i tak dokázal vyhrát Phoenix Sprint Stakes (Gr.3) a vybojovat třetí místo v Nunthorpe Stakes (Gr.1, 1000 m).
V chovu se s prvními dvouletky neuvedl špatně, ale protože ti následně nedokázali formu zopakovat i ve třech letech, byl po pěti sezónách v irském chovu prodán do zmíněné Koreje. 

Z Napajedel do Tlumačova a do Střelic

Chardonney Tcheque zahájil své chovné působení v roce 2017 v Hřebčíně Napajedla, kde strávil tři sezóny. Pro sezónu 2020 se přesunul do teplokrevného chovu v Tlumačově s tím, že na další sezónu se vrátí do Napajedel. K tomu už ale nedošlo. Místo do Napajedel zamířil před letošní připouštěcí sezónou do Střelic, kde se těšil vysokému zájmu o své služby. Ve své  úvodní sezóně připustil 14 plnokrevných klisen, o rok později 9 a v roce 2019 rovnou desítku plnokrevných klisen. Letošní sezóna ve Střelicích ale byla z pohledu počtu plnokrevných partnerek jeho nejúspěšnější, neboť připustil 17 klisen a dělil se s Limariem (Areion) o pozici čtvrtého nejžádanějšího plemeníka v našem chovu.

Seznam startujících potomků Chardonney Tcheque

potomek nar. pohl. matka otec matky st vít um zisk (Kč)
Allür (HUN) 2018 k Allonya Protektor 17 0 13 99 200
Tasmína 2018 k Tanita Blueridge Dancer 9 1 4 67 940
Skyforce 2019 v Skara Clodovil 3 1 2 53 000
Angelic Beauty 2018 k Anjou Sholokhov 9 1 6 42 650
Quenty 2018 k Queen Barbara Traditionally 9 1 4 37 230
French Chardonnay (GER) 2018 v French Quebec Excellent Art 4 0 3 29 550
Argema 2018 k Aromatica Beccari 2 0 2 18 000
Valentin Tcheque 2019 h Vaxalta Exaltation 1 0 1 4 200
Alfonza 2018 k Aurora Stormy Jail 5 0 0 0
Folius 2018 v Folie d'Ocean Urban Ocean 3 0 0 0
Raphinae 2018 k Renessie Stormy Jail 1 0 0 0


Tabulka ukazuje seznam dosud startovavších potomků a už jen letmý pohled na ní říká, že je příliš brzy hřebce hodnotit. Výsledky zatím nejsou špatné, ale ani nijak oslňující. Přiznám se, že po loňském startu jsem čekal trochu víc. A to nejen kvůli výsledkům prvních dvouletých, byť mezi nimi měl jediného vítěze, respektive vítězku, ale hlavně díky řadě pozitivních referencí na jeho potomky od trenérů.

Dosud mu vyběhlo 11 potomků, z nichž 4 dokázali zvítězit v rovinových dostizích a další 3 se umístili. Finančně nejúspěšnějším potomkem je maďarská Allür, která však tuto pozici získala hlavně díky vysokému počtu startů (a umístění), aniž by dokázala zvítězit. Na našich drahách se nejvíce dařilo trojlístku Tasmína, Skyforce a Angelic Beauty, k němuž by se jistě připojil i vítěz proutěnek French Chardonnay, kdyby zůstal v rovinovém provozu. Všichni jsou to solidní koně, ale ke špičce měli poměrně dost daleko. Tasmíně patří společné 79. místo v handicapu tříletých, Angelic Beauty skončila 104. Nakonec nejlépe hodnocený je 45. French Chardonnay, je třeba ale uvést, že všichni tří pocházejí z klisen se špičkovou výkonností, French Chardonnay je navíc polobratrem jedničkové vítězky Faliraki (Zazou). Nadějí je dvouletý Skyforce, pátý (ze sedmi koní) v Ceně zimního favorita, jemuž v průběžném handicapu dvouletých náleží 26. místo a je čtvrtým nejlépe hodnoceným dvouletkem domácího chovu. 

Jak jsme již uvedli, dosud startující potomci neposkytují dostatek dat, aby šlo hřebce objektivněji zhodnotit. Má však to štěstí, že se dosud těšil přízni chovatelů a brzo by mohl mít dostatek potomků, umožňující objektivnější pohled. 

Miloslav Vlček    







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net