Stormy jail2Dalším z plemeníků, kteří měli loni na dráze první dvouleté a jejichž potomky letos poprvé čekají boje o účast či úspěch v klasických dostizích, je Stormy Jail, který v roce 2009 začal připouštět v napajedelském hřebčíně.

Tmavý hnědák Stormy Jail byl zakoupen jako roček na listopadové dražbě ročků společnosti Tattersalls za 48.000 gns. V barvách Jozefa Rosiny a jeho stáje Red Arrows debutoval ve dvou letech slibným velmi lehkým vítězstvím v Bratislavě. Že jde o koně nemalého potenciálu potvrdil v úvodu tříleté kariéry, kterou odstartoval zadrženým jedenáctidélkovým vítězstvím v jedničkové Velké ceně Arqana na 1300 metrů. To bylo ale jeho poslední vítězství. V následujících startech získal řadu umístění v dostizích nejvyšší kategorie, mj. doběhl druhý v Ceně trojročných žrebcov za Proud Borisem, za kterým doběhl druhý i ve Slovenské Velké jarní ceně, ale byl přesunut na třetí místo, čtvrtý finišoval v Ceně Ministerstva podohospodárstva SR na mítinku Turf Gala. Ve čtyřech letech už se mu přiliš nedařilo, ze všech tří startů v jedničkové společnosti odešel se sedmým místem.

Následující sezónu zahájil chovnou kariéru v Hřebčíně Napajedla. Jeho hlavním devizou byl výborný původ - otec Stormy Atlantic patří k nejúspěšnějším synům Storm Cata v americkém chovu, matka Jalisco (Machiavellian) doběhla druhá v listed v Ascotu, bába Las Flores (Sadler's Wells), třetí z italských Oaks, dala v chovu 5 blacktype vítězů.

Jsem přesvědčen, že kdyby k nám tehdy Stormy Jail přišel jako třeba nestartovavší kůň z USA a byl rovnou zařazen do chovu, byl by o prvního hřebce z linie Storm Cata výrazně vyšší zájem, než když odešel okoukaný z českých drah, byť na nich určitou třídu ukázal. Do začátku mu nepomohl ani nerealisticky vysoký připouštěcí poplatek. I tak ale hřebec připustil 12 klisen, z nichž se narodilo 9 potomků, ze kterých se 5 loni ukázalo na dráze.

  matka otec matky st. vít. um. zisk GH
Aurora Arména Latén 2 0 1 3000 65
La Martina Larissa Dunbeath 2 0 0 0 45
Lombarda Letní Duha Rainbows for Life 2 0 0 0 45,5
Renny Storm Renaissance High Extreme 6 3 3 199850 86
Stormia Sorah House Rules 3 0 1 4680 -


Stormy Jailovi se povedl skvělý start, když hned první startovavší potomek Renny Storm v debutu vyhrál a později se díky vítězství v Ceně Muscatite (I.k.) v Bratislavě a především triumfu v Gerschově memoriálu (I.k.) v Praze (viz záznam) dostal na špičku dvouletého ročníku. V GH je s 86 kg nejlépe hodnoceným dvouletým hřebcem, na lídra ročníku klisnu Beryasku ztrácí 0,5 kg.
  
Zbylá čtveřice za Renny Stormem ale výrazně zaostává a nepřekročila hranici průměru. Aurora sice dostala od handicapera 65 kg, ale myslím si, že toto hodnocení, které získala za sedmé místo v Ceně zimní královny, předvedenou třídu nadhodnocuje. Stormy Jaila tak čeká náročný úkol přesvědčit chovatele, že Renny Storm není pověstnou vlatovkou, co jaro nedělá, ale ukazatelem jeho schopností co by plemeníka. Úkol to bude velice náročný - v roce 2010 sice připustil ještě 13 klisen, ale ve statistikách z následujících dvou sezón jej takřka nenajdeme. Nyní je sice znovu v seznamu napajedelských plemeníků, současné vlastnictví koně po prodeji insolvenčním správcem bývalého majitele je ale zpochybňováno soudním sporem. Doufejme, že to Stormy Jailovu chovnou kariéru znovu nezastaví. 

Foto: Jana Filipská

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net