První data z letošní připouštěcí sezóny, které dnes zveřejnil Jockey Club ČR, nejsou nijak veselým čtením. V letošním roce došlo k dalšímu poklesu počtu připuštěných klisen, a to nejen domácích, ale po třech letech výrazného růstu se letos poprvé snížil i počet klisen zahraničních chovatelů připuštěných českými plemeníky. Z těch si opět nejlépe vedli Zazou (Shamardal) a Eagle Top (Pivotal).


Podle údajů JCČR bylo letos v ČR zapuštěno 285 klisen, z toho 53 klisen zahraničních majitelů a 2 tuzemské klisny byly připuštěny v zahraničí. Do těchto čísel JC zahrnuje všechna registrovaná připuštění, zároveň však uvádí dalších 16 u nás realizovaných ale dosud neregistrovaných připuštění (z toho je 12 klisen zahraničních chovatelů) a 4 dosud neregistrovaná připuštění v zahraničí. V loňském roce bylo v ČR připuštěno 256 domácích klisen a 82 klisen zahraničních, letos bylo domácích klisen u nás připuštěno i po započtení 4 dosud neregistrovaných připuštění jen 236.

Na čelo hřebců podle počtu připuštěných klisen se vrátil Zazou (Shamardal), který připustil 53 klisen ovšem včetně 6, u kterých připuštění dosud nebylo zaregistrováno. Druhý je loňský premiant Eagle Top (Pivotal) s 51 klisnou (včetně 4 dosud neregistrovaných). Za nimi následuje trojice Rosensturm (Monsun), Egerton (Groom Dancer), Dux Scholar (Oasis Dream), kteří připustili shodně 22 klisen.

Překvapivě klesl zájem o Mikhaila Glinku (Galileo) a to navzdory šampiónskému titulu dcery Slivky z úvodního ročníku, výrazně poklesl zájem o Age of Japa (Jape) poté, co se přestěhoval do Tlumačova. Překvapením je 8 klisen zapuštěných Lehaimem (Siyouni), který získal licenci až na posledních 17 dní připouštěcí sezóny. (miv)

Seznam plemeníků s počtem připuštěných klisen

plemeník přip.klisen ještě nereg.   plemeník přip klisen ještě nereg.
Zazou 53 6   Tullamore 8  
Eagle Top 51 4   Lehaim 8  
Rosensturm 22     Age of Jape 7  
Egerton 22     Pop Rock 7  
Dux Scholar 22 1   Moonjaz 6  
Sleeping Indian 19 2   Limario 5  
Amico Fritz 15 1   Wallace 4  
Mikhail Glinka 14 2   Bretigny 3  
Pouvoir Absolu 10     Rol'Over Beethoven 2  
Mikesh 10     Durante Alighieri 2  
Chardonney Tcheque 10     Majestic Missile 1  
Shaywan 9     God Bless You 1  

zdroj: Jockey Club ČR

Související články:
Prezident Svazu chovatelů a majitelů Martin Bláha zorganizuje setkání chovatelů, na kterém budou hledat řešení "kontinuálně se zhoršující situace v chovu". Přečtěte si zápis z jednání Rady JCČR
Jockey Club zveřejnil další edici Fact Book - statistik z chovu anglického plnokrevníka u nás
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking